Život cestovatele

27. 3. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Tenhle zlozvyk mají téměř všichni Češi. Může je ale stát tisíce korun měsíčně

Představte si moment, kdy se vaše každodenní rutina promění v něco výjimečného. Okamžik, kdy pravidla všedních dnů přestávají platit a vy si dopřáváte malé radosti bez výčitek. Ale co když tyto zdánlivě nevinné požitky skrývají past, do které se tak snadno chytíme? Existuje něco, co děláme všichni, aniž bychom si uvědomovali jeho skutečný dopad?

Foto: Freepik

Objevte s námi skrytou pravdu o návyku, který máme všichni hluboce zakořeněný. Co se stane, když se poddáme touze po okamžitém potěšení a zapomeneme na dlouhodobé důsledky? Připravte se na odhalení, které vás možná přiměje zamyslet se nad vašimi vlastními zvyky a možná i změnit způsob, jakým přistupujete k určitým situacím ve vašem životě.

Ještě než začneme, zkusme si každý sáhnout do svědomí. Kolikrát se vám už stalo, že jste vyrazili na výlet, na prodloužený víkend nebo dovolenou, a v euforii z cestování jste si řekli: „To si dám, vždyť jsem na dovolené.“ Káva na každém rohu, zmrzlina, drinky, malé snacky, suvenýry, o kterých ani nevíte, proč jste je koupili. A pak ten známý pocit – výpis z účtu, který přistane po návratu a vy jen tiše zíráte, kolik peněz jste „mimochodem“ nechali za naprosto běžné a často zbytečné věci. A právě tady je kámen úrazu. Nejde o jednu kávu nebo kolu. Jde o zlozvyk, který máme zakořeněný tak hluboko, že ho už ani nevnímáme.

Na dovolené dělá tento problém každý druhý Čech

Češi, podobně jako mnoho jiných národů, mají tendenci „rozvolnit se“ při cestování. Psychologové tomu říkají efekt dovolené – pocit, že když jsme pryč z domova, pravidla neplatí. A peníze? Ty se přece utrácejí na zážitky, ne? Jenže právě tenhle přístup stojí tisíce korun. Největší chyby děláme v maličkostech – káva na benzínce za 60 Kč, limonáda na nádraží za 45 Kč, bageta za 85 Kč. Za týden cesty se může částka vyšplhat klidně na 2 000 až 3 000 korun – a to jen na „drobnosti“.

Co je na tom nejzrádnější, je fakt, že to nevypadá jako velké výdaje. Nikdo si přece neřekne, že jedna káva za 50 korun ho zruinuje. Ale když si spočítáte, že si ji dáte dvakrát denně, přidáte k tomu vodu, svačinu, lízátko pro dítě, nanuka, pivko večer a třeba nějakou tu spontánní večeři bez plánování… Rozpočet se hroutí rychleji, než stihnete říct „low-cost výlet“.

A teď si představte, že tento scénář neplatí jen pro dovolenou, ale i pro běžné každodenní fungování. Kolik lidí dnes běžně utratí za kávu v automatu cestou do práce, za oběd „venku“, protože si nestihli připravit jídlo, nebo za rychlou večeři z bistra? A pak se diví, že z výplaty nic nezbývá. Zlozvyk spontánního utrácení bez plánu je v Česku až děsivě rozšířený – a stojí nás víc, než si uvědomujeme.

Na dovolené dělá chyby každý z nás. Foto: Freepik

Stojí nás tisíce měsíčně, ale nevíme o tom

Abychom byli konkrétní – jen pro představu, když si člověk koupí kávu v kavárně za 55 Kč každý pracovní den, vyjde ho to měsíčně na 1 210 Kč. Připočtěme rychlé občerstvení dvakrát týdně za průměrných 150 Kč – to je dalších 1 200 Kč. Už jsme na 2 410 Kč měsíčně. A to nemluvíme o lahvičce vody, sladkosti „pro radost“, nebo impulzivním nákupu něčeho v drogerii nebo malém dárku pro někoho. Za rok takhle průměrný člověk klidně utratí 30 až 40 tisíc korun – aniž by si toho všiml.

A jak se to týká cestování? Ještě výrazněji. Když jsme zkusili vyrazit na běžný čtyřdenní výlet po Evropě – například vlakem do Vídně, Krakova nebo Drážďan – rozdíl mezi cestujícím, který si plánoval jídlo a výdaje, a tím, kdo se spoléhal na „pohodlnost“, byl více než 2 800 Kč. A to na jednu osobu. Pokud tedy cestuje rodina, je to rozdíl, který by vám klidně zaplatil jednu další noc v hotelu nebo vstupné pro celou skupinu do top památek.

Jedním z nejoblíbenějších triků, který doporučují i zkušení cestovatelé, je předem si připravit svačiny, vlastní lahev na vodu a přehled výdajů. Ano, může to znít banálně – ale když máte s sebou láhev, kterou si doplňujete na hotelu nebo ve fontánkách ve městě, ušetříte nejen peníze, ale i plast. V některých destinacích, jako je Rakousko, Německo nebo Slovinsko, je voda z kohoutku zcela pitná a bezpečná. A když si připravíte sendviče nebo ovoce s sebou, nebudete muset sahat po předraženém sortimentu na nádraží nebo letišti.

Stačí jen dávat pozor a dobře rozmýšlet

Další oblast, kde Češi nechávají peníze úplně zbytečně, je nakupování suvenýrů. Co si budeme povídat – kdo z nás si už někdy nekoupil magnetku, tričko nebo hrníček, který doma jen zabírá místo? Na každé dovolené se zdá být taková věc nezbytností, ale po návratu často končí zapomenutá v šuplíku. Zde doporučují odborníci (a i my z vlastní zkušenosti): pokud chcete něco na památku, zvolte raději fotografie, pohlednice nebo místní potraviny, které skutečně sníte a nebudou doma zavazet.

Velkým tématem jsou i mobilní data. Pokud jedete mimo EU, mnozí Češi si neuvědomují, že neplánovaný roaming může stát i několik set korun za pár minut připojení. Přitom dnes existuje řada možností – eSIM, místní SIM karty, veřejná Wi-Fi nebo offline mapy, které lze stáhnout dopředu. Neznalost nebo nepozornost v tomto ohledu může z cesty za pár stovek udělat výlet, na který jen tak nezapomenete – bohužel ne v tom dobrém slova smyslu.

A v neposlední řadě – platby kartou. V zahraničí to vypadá jako pohodlí, ale pokud nemáte účet bez poplatků za převod měn, můžete ztratit až 3 % z každé transakce. Na větší nákupy si to možná ohlídáte, ale pokud za každou limonádu, zmrzlinu nebo jízdenku na metro platíte kartou, ztratíte stovky až tisíce korun úplně zbytečně.

Kam dál

Předchozí

Následující