Život cestovatele

17. 2. 2025

Jan Hrdlička

Česká republika

Na tohle si v zahraničí dejte pozor! Můžete se dostat do nepříjemné situace

Co je pro jednoho naprosto běžné, může být pro druhého kulturním šokem. Při cestování do zahraničí často narážíme na situace, které nás dokáží vyvést z míry a přimět nás přemýšlet o tom, jak rozdílně může fungovat život v různých koutech světa.

Foto: Freepik

Zatímco my Češi považujeme některé své zvyky za naprosto samozřejmé, v očích cizinců mohou vypadat jako podivné či dokonce šokující. A stejně tak můžeme být překvapeni my, když se ocitneme v cizí zemi a zjistíme, že věci, které jsou pro nás běžnou součástí života, jsou zde tabu.

Na některých místech v zahraničí musíte dávat pozor

Představte si, že si v restauraci objednáte kávu a číšník se na vás podívá, jako byste spadli z Marsu. Nebo že si v metru vytáhnete sendvič a najednou se na vás sesypou pohoršené pohledy. To, co je v Česku běžné, může být v cizině považováno za neomluvitelný prohřešek. Jaké nejpodivnější zvyky v zahraničí šokují české turisty? Některé vám možná přijdou úplně absurdní!

Češi jsou zvyklí nechávat spropitné, ale ne všude je to stejné. V Americe platí nepsané pravidlo, že pokud nenecháte minimálně 15 % z účtu, jste považováni za neslušného hrubiána. Naopak v Japonsku vám peníze za spropitné s děkovným gestem vrátí. Pro Českého turistu, který je zvyklý na zaokrouhlení nahoru, může být tento rozdíl víc než matoucí.

Foto: Freepik

Pozor na to, co budete dělat v MHD

V Londýně si v metru nikdo ani neukousne z rohlíku, natož aby si vytáhl hamburger. Ve Švýcarsku se na vás budou dívat s odporem, pokud se pokusíte sníst něco aromatického. Zato v Česku vám naopak nikdo nic neřekne, když si v tramvaji rozbalíte bagetu. V některých asijských zemích je jídlo na veřejnosti dokonce bráno jako projev neúcty. Pozor také na to, co si berete na sebe.

V Itálii by si Čech v outdoorové bundě uprostřed města vysloužil pohrdavé pohledy. Tamní obyvatelé si zakládají na elegantním oblékání i při obyčejné procházce. Ve Francii je totéž – zatímco Češi si potrpí na pohodlí, Francouzi neodpustí ani maličkost, která by mohla působit mimo mísu. Naopak v severských zemích vám nikdo nebude diktovat, co si vzít na sebe – tam se řídí heslem hlavně pohodlně.

Foto: Freepik

Pozor na to, jak nahlas mluvíte

Zatímco v Českých hospodách je normální hlučně diskutovat, v Japonsku nebo ve Skandinávii se to nenosí. Někteří českí turisté, kteří jsou zvyklí na víc uvolněnou atmosféru, se v těchto zemích cítí jako sloni v porcelánu. Naopak ve Španělsko nebo Itálii si budete připadat jako doma – tam se v restauracích hlučí ještě víc než u nás.

Kdo je zvyklý, že se na veřejné WC v obchodních centrech dostane zdarma, může v Londýně nebo Paříži zažít nepříjemné překvapení. Zatímco v mnoha českých obchodních centrech jsou toalety volně přístupné, v zahraničí se setkáte s nutností platit i za obyčejnou zastávku. A pokud si zapomenete papír? V Číně se vám může stát, že není k dispozici vůbec.

To, co je pro Českého turistu naprostá samozřejmost, může být v zahraničí považováno za faux pas. A naopak – cizinci v Česku se často podivují, proč u nás není zvykem dávat vysoké spropitné nebo proč jsou restaurace zaplněné hlučnými hosty. Každopádně, cestování nám nejen rozšiřuje obzory, ale také nás učí přizpůsobit se kulturním rozdílům.

Kam dál

Předchozí

Následující