Makarská Chorvatsko
Život cestovatele

9. 8. 2024

Michaela Hanelová

Chorvatsko

Makarska: Historická destinace, která není jen o koupání

Makarska je perla chorvatského pobřeží, která každoročně láká návštěvníky svou jedinečnou kombinací historie, přírodních krás a živé atmosféry. Toto malebné město, které se nachází mezi Jaderským mořem a majestátním pohořím Biokovo, nabízí nezapomenutelný zážitek pro každého cestovatele. S blízkostí k populárním ostrovům jako Brač a Hvar se Makarska stává ideálním výchozím bodem pro objevování dalmatského regionu.

Foto: Životcestovatele.cz

Návštěvníci Makarské mají možnost ponořit se do bohaté historie města, která sahá až do starověku. Město se pyšní úchvatnými plážemi s křišťálově čistou vodou, které lákají k odpočinku a vodním radovánkám. Kulturní dědictví se odráží v architektuře a místních památkách, zatímco gastronomická scéna a noční život dodávají městu živou energii. To vše dělá z Makarské destinaci, která stojí za návštěvu pro ty, kdo hledají autentický chorvatský zážitek.

Historie Makarské

Starověké osídlení

Oblast dnešní Makarské byla osídlena již od dávnověku. Na místě současného města se nacházelo antické sídlo Inaronium, které sloužilo jako zastávka na obchodní stezce ze Solinu do Narony. První zmínka o antické osadě Inariona pochází z poloviny 4. století.

Archeologické nálezy, včetně částí řeckých nádob, dokládají obchodní styky s centry starořecké civilizace. Z roku 533 je dokonce doložena existence města Muccurum, kde bylo založeno biskupství. Toto sídlo bylo v roce 548 rozvráceno gótským vpádem.

Makarská má bohatou historii
Foto: Životcestovatele.cz

Období Benátské republiky

Oblast dnešní Makarské byla ve 12. století anektována chorvatským královstvím a o sto let později dobyta Benátskou republikou. V roce 1499 bylo město obsazeno osmanským vojskem během turecké expanze. Současný název Makarska se poprvé objevil v roce 1502.

V roce 1646 místní obyvatelstvo přiznalo suverenitu Benátské republice a v roce 1681 byla Makarska formálně připojena k Benátkám. Benátská republika v té době byla významnou námořní velmocí, která ovládala obchod mezi Svatou říší římskou a Orientem.

Přírodní krásy a památky

Pláže Makarské riviéry

Makarská riviéra se pyšní jedněmi z nejkrásnějších pláží v Chorvatsku. Tyto pláže se táhnou podél 53 km dlouhého pobřeží od zátoky Vrulje na severu až po Baćinu na jihu. Charakteristickým rysem zdejších pláží jsou oblázky přecházející v písek, pozvolný vstup do moře a lemování borovicemi a palmami. Mezi nejoblíbenější pláže patří Gradska plaža v Makarské, Slatina v Tučepi a Gornja Vala v Gradacu, která je nejdelší na riviéře.

Pohoří Biokovo

Biokovo je nejvyšší a nejdelší pohoří v Dalmácii, které se táhne v délce 36 km a šířce 7 až 9 km. Toto impozantní vápencové pohoří se zvedá strmě přímo z pobřeží a nabízí dechberoucí výhledy na Jaderské moře a okolní ostrovy.

Nejvyšším vrcholem je Sveti Jures nadmořskou výškou 1762 metrů. Na vrchol vede úzká asfaltová silnice, ale pro plné vychutnání přírodních krás se doporučuje pěší turistika po horských stezkách.

Národní park Biokovo
Foto: Životcestovatele.cz

Národní park Biokovo

Biokovo bylo v roce 1981 vyhlášeno za Národní park. Park je otevřen od 7:00 do 20:00 hodin, a to z čistě bezpečnostních důvodů. Návštěvníci zde mohou obdivovat bohatou flóru a faunu, včetně vzácných endemických druhů rostlin a chráněných živočichů jako jsou vlci, jezevci, orli a supi.

Jednou z hlavních atrakcí parku je Skywalk, skleněná promenáda dlouhá 25 metrů, která se nachází na 13. kilometru biokovské silnice. Tato unikátní vyhlídka nabízí úchvatné pohledy na Makarskou riviéru a okolní krajinu.

Katedrála sv. Marka

Dominantou Makarské je barokní farní kostel sv. Marka (Sveti Marko), který se tyčí v samém srdci města na Kačićově náměstí. Tento impozantní chrám, původně katedrála, byl vybudován v roce 1766 za působení biskupa Nikoly Bijankoviće. K jeho majestátnímu vstupu vede schodiště z nábřeží, což umocňuje jeho význam v městské krajině.

Chcete vědět vše jako první a mít informace z první ruky? Sledujte nás na našem Facebooku a Instagramu, aby vám nic neuniklo.

Zdroje: Životcestovatele.cz, autorský text, vlastní dotazování

Mohlo by vás zajímat

Kam dál

Předchozí

Následující