Národní park Polsko
Život cestovatele

4. 8. 2024

Ivana Litvajová

Krakov, Polsko

Ojcovský národní park: Skrytý poklad Polska, který musíte vidět

Ojcovský národní park, známý také jako Ojcowski Park Narodowy, je skrytý klenot nacházející se nedaleko slavného města Krakov. Tento nejmenší národní park v Polsku má významný vliv na ochranu unikátní krajiny a biodiverzity regionu. S vápencovými útesy, tajemnými jeskyněmi a bohatou faunou a flórou nabízí návštěvníkům nezapomenutelný zážitek v srdci polské přírody. Ojcovský národní park je jedním z mnoha nádherných národních parků v Polsku, které stojí za návštěvu.

Foto: Pixabay

Park je domovem řady pozoruhodných přírodních a historických památek. Mezi nejvýznamnější patří impozantní hrad Pieskowa Skala, jeden z mnoha hradů a zámků v Polsku blízko hranic s Českou republikou, a ikonická skalní formace Hercules' Club. Návštěvníci mají možnost prozkoumat rozmanité turistické stezky, včetně populární Stezky orlích hnízd, objevit fascinující ekosystémy a ponořit se do bohaté historie oblasti. Ojcovský národní park tak představuje ideální destinaci pro milovníky přírody, historie a outdoorových aktivit, kteří chtějí zažít krásy polského venkova.

Vápencové skalní útvary

Ojcovský národní park se pyšní působivými vápencovými útvary, typickými pro krasovou krajinu Krakovsko-čenstochovské jury. Jedním z nejznámějších je Krakovská brána, která se nachází na pravém břehu řeky Prądnik. Tento turisticky oblíbený útvar vznikl v důsledku erozních procesů a zvětrávání. Jeho nejvyšší část dosahuje výšky přibližně 15 metr. Dalším ikonickým útvarem je 25 metrů vysoký Herkulův kyj. Tyto skalní formace jsou často pokryty xerotermními společenstvy s dominantní kostřavou sivou a koloniemi lišejníků.

Údolí řeky Prądnik

Řeka Prądnik hraje klíčovou roli v utváření krajiny parku. Pramení ve vesnici Sułoszowa a postupně vytváří hlubokou soutěsku známou jako Dolina Prądnika. Na své cestě míjí řada pozoruhodných skalních útvarů, včetně skály Fortepian s hradem Pieskowa Skała a populární skalní věže Maczuga Herkulesa. Údolí řeky Prądnik je součástí Krakovsko-čenstochovské jury a představuje jednu z hlavních atrakcí parku.

Ojcovský národní park, známý také jako Ojcowski Park Narodowy, je skrytý klenot nacházející se nedaleko slavného města Krakov
Foto: Pixabay

Jeskyně a jejich obyvatelé

V Ojcovském národním parku se nachází více než 400 jeskyní, včetně známé Temné jeskyně (Jaskinia Ciemna). Největší z nich je jeskyně Łokietek, která je hluboká 320 metrů. Podle legendy se v ní ukrýval král Władysław I. Łokietek, po němž byla pojmenována. Jeskyně parku jsou cenným útočištěm pro různé druhy živočichů. Žije zde 15 druhů netopýrů, kteří v jeskyních často hibernují. Netopýr se dokonce stal symbolem parku a je součástí jeho znaku. V jeskyních byly také nalezeny pozůstatky neandertálců a pazourky.

Zřícenina hradu Ojców

Gotický hrad Ojców, postavený na příkaz Kazimíra Velikého ve 14. století, je součástí opevnění známého jako Orlí hnízdo. Nachází se v Ojcowském národním parku a pochází z roku 1370. Z původní stavby se dochovala hradní věž a gotický portál v hradní bráně. Hrad přežil švédskou invazi v 17. století a v roce 1787 dokonce hostil krále Stanisława Augusta Poniatowského. V současnosti probíhají rozsáhlé renovační práce, včetně rekonstrukce věže brány a obranné věže.

Zřícenina hradu.
Foto: Pixabay

Zámek Pieskowa Skała

Renesanční zámek Pieskowa Skała, původně gotický hrad z první poloviny 14. století, je další významnou památkou v oblasti. Od roku 1377 do 1608 byl sídlem rodu Szafraniecú. Během své historie prošel několika přestavbami - v letech 1542-1580 byl přeměněn na renesanční sídlo a v 17. století byl opevněn baštami. Zámek byl poškozen během švédské invaze v letech 1655-1657 a následně vypálen v roce 1718. V 19. století byl rekonstruován a obohacen o novogotické prvky. Zámek Pieskowa Skała patří mezi nejkrásnější hrady a zámky v Polsku, jejichž polohu si můžete prohlédnout na mapě.

Jak se do parku dostat

Nejlepší způsob, jak se dostat do Ojcovského národního parku, je autem. Z Ostravy je vhodné jet po dálnici směrem na Katowice a přejet hranici v Chalupkách. Poté pokračujte po polské dálnici A4. V Katowicích odbočte na silnici 94, která vás dovede až do národního parku. Za použití těchto silnic v Polsku se neplatí žádné poplatky, jak si můžete ověřit na mapě placených dálnic v Polsku. Vstup do samotného parku je zdarma, platí se pouze za vstup do jeskyní a parkování, které je však vzdálené asi 1,5 km od vstupu do parku. Pokud plánujete návštěvu nedalekého Krakova, doporučujeme si předem zjistit, kde zaparkovat v Krakově.

Zdroje: zivotcestovatele.cz, wikipedia.com, idnes.cz, hrady.cz

Mohlo by vás zajímat

Kam dál

Předchozí

Následující