Život cestovatele

20. 4. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Pokud doma najdete tuto knihu, neprodávejte ji. Během noci se z vás stali milionáři

Občas se stane, že člověk něco najde ve skříni, opráší to, chvíli přemýšlí, jestli to má ještě nějakou cenu – a pak to prostě zase uloží zpátky. Staré knížky, sešity, zažloutlé obálky. Ale některé věci nejsou jen staré. Jsou vzácné. A v poslední době doslova zázračně zhodnocené.

Foto: Unsplash

Tři svazky „Osudů dobrého vojáka Švejka“ od Jaroslava Haška s jednoduchou, ale neskutečně ikonickou ilustrací vojáka se zvednutou čepicí – právě tyhle knihy, které měl doma kde kdo, se staly sběratelským hitem. Přesně takové, jako jsou na fotografiích – edice „Dikobraz“, vydané nakladatelstvím Práce v Praze, s výraznou obálkou a typografií, která dnes působí téměř umělecky.

Jde o čtyřdílné vydání, které vázalo humor, absurditu a tragiku do jednoho celku, ale v této podobě – včetně použitých ilustrací, papíru a specifického písma – je dnes považováno za klenot. Nejen literární, ale i grafický. V době svého vydání to byla běžná publikace. Dnes? Vzácnost, za kterou jsou lidé ochotni zaplatit obrovské peníze.

Kdo má doma podobnou retro knihu, může být rázem milionářem. Foto: redakce

Knihy, které mají dnes hodnotu

Na některých prodejních portálech se objevila kompletní sada v této úpravě za částky blížící se neuvěřitelným 900 000 korunám. Zda se skutečně prodala, není zřejmé. Ale diskuze u nabídky mluvila za vše. Lidé se dohadovali, přihazovali, ptali se, spekulovali. Bylo jasné, že tohle není obyčejný prodej staré knihy. Tohle je investice. Emoce. Návrat v čase. Retro je dnes trend. Ale nejde jen o nostalgii. Jde o autenticitu. Věci, které přežily desetiletí, si nesou patinu doby. Tisk, který není digitální, papír, který má vůni knihovny, a ilustrace, které někdo kreslil rukou, ne myší.

Právě proto mají staré věci novou hodnotu. Ne proto, že jsou staré, ale proto, že jsou opravdové. V případě tohoto vydání Švejka jde navíc o kulturní symbol. Nejen kvůli obsahu samotnému – i když ten je sám o sobě nesmrtelný –, ale i kvůli vizuální podobě. Ilustrace na přebalu, grafická sazba, úvodní poznámky na zadní straně – to všechno dohromady tvoří artefakt, který je dnes sběratelsky oceňován stejně jako vzácné známky nebo mince.

Podobné retro knihy mají milionové hodnoty. Sběratelé se o ně mohou přetrhnout. Foto: redakce

Staré, ale velmi hodnotné

Pro někoho je to jen stará knížka. Ale kdo rozumí knižní historii, ví, že tahle konkrétní edice má svou váhu. A najít ji dnes ve skvělém stavu – kompletní, čistou, s nepoškozeným hřbetem – je jako najít poklad. O to víc, když leží doma na polici, zaprášený, skoro zapomenutý. Proč lidé najednou chtějí platit statisíce za knihu, kterou dřív dostávali k Vánocům? Protože svět se změnil. Všechno je digitální, instantní a přístupné během vteřiny. Jenže právě proto jsou věci s příběhem a duší tak cenné. Švejk není jen kniha.

Je to vzpomínka. Na dobu, kdy se knihy dědily. Na humor, který přežil režimy. Na jazyk, který nezestárnul. A na obálku, kterou si člověk pamatuje celý život. Pokud tedy máte doma něco podobného – a ideálně v kompletní sadě – rozhodně to neprodávejte jen tak. Než to nabídnete dál, zvažte hodnotu, kterou to má nejen finančně, ale i kulturně. Možná budete překvapeni, kolik emocí dokáže vyvolat pár zažloutlých stránek. A možná i kolik lidí je ochotných za ně zaplatit.

Kam dál

Předchozí

Následující