Život cestovatele

11. 4. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Kdo tam jednou vystoupá, ten se vrací znovu. Místo, které si Češi našli jako jarní útočiště

Na Hostýn je cesta srdcem, ne jen nohama. Toto magické místo, které je jedním z nejvíce navštěvovaných poutních míst v České republice, přitahuje návštěvníky svou hlubokou historií a zvláštní atmosférou.

Foto: Freepik

Svatý Hostýn jako nejvýše položené poutní místo na Moravě nabízí nejen duchovní zážitek, ale i jedinečný příběh o zázračném zachránění lidí Pannou Marií, což z něj činí místo s mimořádnou energií a významem. Historie tohoto místa sahá dále než jen do křesťanských dob. Dříve než se stalo symbolem mariánské úcty, sloužil vrch Hostýn Keltům jako strategický bod, odkud mohli pozorovat krajinu. Dnes je dominantou kopce bazilika Nanebevzetí Panny Marie, která dostala titul basilica minor a stala se symbolem tohoto posvátného prostoru.

Svatý Hostýn je spojen především s legendou o zázračném vyhnání Tatarů, kterou poprvé zaznamenal Bohuslav Balbín v roce 1665. Tato událost, kdy údajně Matka Boží s Ježíškem vyhnala nepřátele pomocí blesků, se pevně vryla do lidové paměti a učinila z Hostýna místo, kam se lidé vracejí nejen za odpočinkem, ale i za hledáním vnitřního klidu a útěchy.

Tajemství Svatého Hostýna, které nikdo nezná

Svatý Hostýn je opředen legendami a historickými událostmi, které z něj činí jedno z nejposvátnějších míst na Moravě. Jeho kouzlo spočívá nejen v duchovním významu, ale i v přírodních krásách a architektonických skvostech. Nejznámější příběh spojený se Svatým Hostýnem je hostýnský zázrak, kdy podle legendy Panna Marie s blesky zahnala tatarské vojsko. Tuto událost poprvé zaznamenal Bohuslav Balbín v díle Diva Montis Sancti z roku 1665.

Místo má však mnohem starší historii. Archeologické průzkumy odhalily, že kopec byl osídlen již v pravěku jako hradiště. Procházela tudy významná jantarová stezka, což zvyšovalo jeho strategický význam. V 13. století, po tatarském vpádu, začalo místo získávat na duchovním významu. Hostýn se postupně vyvinul v nejvýznamnější mariánské poutní místo na Moravě, kam lidé přicházejí hledat ochranu a bezpečí.

Nádherné poutní místo, které byste měli jednou za život vidět. Foto: Freepik

Stavby plné historie, které stojí za objevení

Dominantou Svatého Hostýna je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Původní kaple byla několikrát zničena – naposledy velkým požárem. Dnešní barokní poutní chrám pochází z 18. století a byl postaven z iniciativy jezuitů v čele s Bernardem Regerem. Významnou součástí areálu je Jurkovičova křížová cesta s jedinečnými mozaikovými obrazy.

Celý komplex doplňuje Sarkandrova kaple a Vodní kaple postavená nad pramenem, kterému jsou připisovány léčivé účinky. Na vrcholu najdeme také rozhlednu s větrnou elektrárnou, která byla ve své době průkopnickým počinem. Zvláštností je rovněž mozaikový obraz Panny Marie Svatohostýnské na průčelí baziliky, který zachycuje ochránkyni Moravy.

Přírodní scenérie a zázračné prameny

Svatý Hostýn se tyčí do výšky 736 metrů nad mořem v Hostýnských vrších, které jsou součástí Rusavské hornatiny. Návštěvníky okouzlí krásné přírodní scenérie a výhledy do širokého okolí. Mimořádnou pozornost poutníků přitahují prameny, zejména ten hlavní pod bazilikou. Podle tradice nikdy nevysychá a jeho vodě jsou přisuzovány léčivé účinky. Byl nad ním vybudován pavilon zvaný Vodní kaple.

Zajímavostí je, že během bouřek zde často udeří blesky, což připomíná legendární bouři, která zahnala Tatary. Mnoho návštěvníků přichází právě kvůli této symbolice ochrany a bezpečí, kterou místo představuje. Svatý Hostýn patří k nejvýznamnějším poutním místům na Moravě a nabízí nejen duchovní zážitek, ale i krásné výhledy a historické památky. Návštěvníci by měli znát několik základních informací, aby si svůj výlet co nejvíce užili.

Na toto místo je velmi snadná doprava

Svatý Hostýn se nachází přibližně 3 km od města Bystřice pod Hostýnem. Dopravit se tam můžete několika způsoby:

  • Autem: Parkoviště najdete přímo pod poutním místem (zpoplatněno)
  • Autobusem: Z Bystřice pod Hostýnem jezdí pravidelné linky
  • Pěšky: Značené turistické trasy vedou z Bystřice pod Hostýnem (cca 1,5 hodiny)

Otevírací doba baziliky je obvykle od 7:00 do 18:00 hodin, v zimním období může být kratší. Vstup do areálu je zdarma, pouze některé objekty jako rozhledna jsou zpoplatněny. Nejvhodnější doba návštěvy je mimo hlavní poutní sezónu, která vrcholí 15. srpna při slavnosti Nanebevzetí Panny Marie. Plánujte si dostatek času, ideálně alespoň 3-4 hodiny. Vezměte si pohodlnou obuv, cesta nahoru je strmá. Na Hostýně funguje restaurace a ubytovací zařízení, takže lze spojit návštěvu s přenocováním.

Kam dál

Předchozí

Následující