Život cestovatele

19. 2. 2025

Jan Hrdlička

Česká republika

Tato rozhledna je v Česku unikát! Vznikla ze dvou věží a nikdo ji nezná

Tuto rozhlednu v Česku jen tak nenajdete! Příběh jejího vzniku je stejně fascinující jako výhledy, které nabízí. Na samém okraji České republiky, kde se naše země setkává s Polskem, se tyčí unikátní stavba, která nemá v celé Evropě obdoby. Místo, kde se industriální minulost proměnila v turistickou atrakci způsobem, který bere dech, a kde každý výstup přináší neopakovatelný zážitek.

Foto: redakce

Za příběhem této výjimečné stavby se skrývá nápad, který by většinu lidí ani nenapadl - proměnit něco, co mělo být zbouráno, v něco, co dnes přitahuje návštěvníky z daleka. Dvě věže, které kdysi sloužily zcela jinému účelu, dnes nabízejí dobrodružství, jaké jinde nezažijete.

Toto je unikátní česká rozhledna, kterou nikdo nezná

Když se řekne rozhledna, většina z nás si představí klasickou věž s vyhlídkovou plošinou. V Městě Albrechtice ale najdete něco naprosto výjimečného. Dvojrozhledna na Hraničním vrchu vznikla spojením dvou starých telekomunikačních věží a nabízí zážitek, který jinde v České republice nezažijete.

Co dělá tuto stavbu tak unikátní? Především její neobvyklá konstrukce. Dvě 25 metrů vysoké věže jsou propojeny osmnáctimetrovým mostem, po kterém můžete přecházet mezi vyhlídkovými plošinami. Vznikla tak vlastně rozhledna nad rozhlednou, což je koncept, který nemá v České republice obdoby.

Foto: redakce

Tato rozhledna nemá v České republice konkurenci

Historie této neobvyklé stavby se začala psát v roce 2006, kdy město odkoupilo dvě nevyužívané telekomunikační věže od společnosti Telefonica O2 za symbolickou cenu pouhých 1000 korun. Místo plánované demolice se zrodil nápad proměnit je v něco výjimečného. Věže, které od roku 1980 sloužily k přenosu telefonního signálu mezi Krnovem, Městem Albrechticemi a Osoblahou, dostaly nový život. Pokud se rozhodnete rozhlednu navštívit, čeká vás výstup po 149 schodech. Odměnou vám budou dechberoucí výhledy na všechny světové strany.

Foto: redakce

Za jasného počasí můžete spatřit majestátní Praděd, krnovskou Cvilínskou rozhlednu a dokonce i vzdálenou Lysou horu. Na polské straně se vám otevře pohled na rovinu táhnoucí se až k městu Opole. K rozhledně se dostanete po modré turistické značce z Města Albrechtic. Trasa měří přibližně 3,5 kilometru a je vhodná i pro rodiny s dětmi. Cestou si navíc můžete zpestřit výlet zastávkami u různých dřevěných atrakcí, které jsou rozmístěny podél lesního úseku.

Vstup je zdarma a otevřena je po celý rok

Co je na této rozhledně nejlepší? Je přístupná celoročně a zcela zdarma. Jedinou výjimkou jsou bouřky, silný vítr, námraza nebo snížená viditelnost, kdy je vstup z bezpečnostních důvodů zakázán. U rozhledny najdete příjemné posezení s dřevěnými lavicemi a stoly, kde si můžete odpočinout a načerpat síly. Zajímavostí je, že rozhledna vznikla v rámci česko-polské příhraniční spolupráce.

Na projektu se podílela i polská města Biała a Głogówek, díky čemuž se podařilo získat 90% dotaci z evropských fondů. Stavba se stala tak populární, že se zde od roku 2015 každoročně koná sportovní akce Město běží na věže, při které závodníci zdolávají všech 149 schodů v co nejkratším čase.

Místo nabízí procházky přírodou a zajímavá panoramata

Pokud plánujete návštěvu, můžete zaparkovat na neplacením parkovišti Hraniční vrch. Odtud vás čeká příjemná procházka dlouhá 700 metrů. I když k rozhledně vede polní cesta, je zde zákaz vjezdu motorových vozidel, takže poslední úsek musíte zdolat pěšky.

Dvojrozhledna na Hraničním vrchu je důkazem, že i ze zdánlivě nepotřebných staveb může vzniknout něco výjimečného. Stala se symbolem města a oblíbeným cílem výletníků, kteří hledají netradiční zážitky. Pokud tedy plánujete výlet na severní Moravu, určitě si nenechte ujít tuto unikátní stavbu, která spojuje technickou historii s moderním turistickým využitím.

Kam dál

Předchozí

Následující