Slavné jezero v Yellowstonu změnilo barvu. Důvodem je lidská bezohlednost
Yellowstonský národní park. Místo, kde příroda předvádí své divy v plné kráse. Nebo alespoň předváděla. Jedno z nejznámějších míst parku, termální pramen Morning Glory Pool, totiž v posledních letech prochází smutnou proměnou.
Foto: Unsplash
Modré jezírko je už jen vzpomínka
Pamatujete si na fotky nádherného modrého jezírka, které vypadalo jako by spadlo z nebe? Tak na ty můžeme zapomenout. Morning Glory Pool dnes vypadá spíš jako paleta malíře – žlutá, zelená, červená. Na první pohled to možná vypadá zajímavě, ale ve skutečnosti je to pěkný problém. „Když jsem poprvé viděla současný stav jezera, bylo mi do breku," svěřila se naší redakci Jane, pravidelná návštěvnice parku. „To už nikdy nebude jako dřív."
Kdo za to může
Za tuhle změnu můžou turisté. Ano, čtete správně. Roky házeli do jezera mince, ale také odpadky. Někteří pro štěstí, jiní z hlouposti, ale našli se i takoví, kterým bylo jedno, co po sobě zanechají. Mike Poland, vědec z Yellowstonské sopečné observatoře, to naší redakci vysvětlil jednoduše: „Všechen ten odpad zablokoval přívod horké vody. Teplota klesla, a to umožnilo růst různých bakterií, které změnily barvu vody.“
V 70. letech se park pokusil jezero vyčistit. Jeff Henry, bývalý strážce parku, na to vzpomíná s úžasem a nadšení. „Našli jsme tam snad tisíce mincí, a dokonce i součástky z aut. Bohužel, ani tahle snaha nepomohla vrátit jezeru jeho původní modrou barvu.“ Odborníci pochybují, že by se to ještě někdy mohlo podařit.
Co si z toho vzít?
Tenhle příběh ukazuje, jak dokážeme být krátkozrací a sobečtí. Je na čase, abychom se zamysleli nad tím, jak se chováme k přírodě. Když příště vyrazíte do národního parku nebo kamkoli do přírody, mějte na paměti: To, co si přinesete, si taky odneste. Příroda není odpadkový koš.
Dodržujte pravidla a pokyny strážců parku. Jen tak můžeme doufat, že naše děti a vnoučata budou moci obdivovat přírodní divy v jejich plné kráse, a nejen vzpomínat na to, jak krásné kdysi byly.
Zdroje: New York Post, IFL Science, studie z roku 2020