Letiště zavádí nová pravidla.
Život cestovatele

27. 10. 2024

Ivana Litvajová

Informace na cesty

Tříminutový limit na objetí: Novozélandské letiště zavádí bizarní pravidlo pro loučení

Představte si, že se loučíte se svými blízkými na letišti a někdo vám měří čas. Přesně to se nyní děje na mezinárodním letišti Dunedin na Novém Zélandu, které zavedlo kontroverzní pravidlo omezující dobu loučení na pouhé tři minuty. Toto neobvyklé nařízení vyvolalo celosvětovou debatu o tom, zda lze vůbec měřit čas na emoce.

Foto: Unsplash

Nové pravidlo vyvolává rozruch

Letiště Dunedin se rozhodlo řešit problém přeplněné výstupní zóny poněkud netradičním způsobem. Namísto běžných výstražných cedulí s hrozbou pokut či odtahu vozidla zvolilo přátelštější přístup. „Maximální doba objetí tři minuty. Pro láskyplnější loučení prosím použijte parkoviště," hlásá nový nápis u takzvané drop-off zóny.

Výkonný ředitel letiště Daniel De Bono celou situace vysvětlil slovy, že se na letišti shromažďují lidé a neustále pláčou. „Letiště jsou ohniskem emocí a naši zaměstnanci už za ta léta viděli spoustu zajímavých věcí. Někteří cestující využívají výstupní zónu k velmi intimním rozloučením,“ uvedl a odůvodnil jejich rozhodnutí.

Vědecký pohled na objetí

De Bono se při obhajobě tříminutového limitu odvolává i na vědecké poznatky, které údajně takovou dobu loučení doporučují. „Studie ukazují, že už dvacetisekundové objetí stačí k uvolnění oxytocinu, hormonu lásky a pohody. Tři minuty jsou tedy více než dostačující doba.“

Nové pravidlo vyvolalo bouřlivou diskusi na sociálních sítích. „Je to nelidské. Nemůžete přece určovat, jak dlouho se lidé mohou objímat," napsal jeden z rozhořčených uživatelů. Jiní však oceňují vtipný přístup letiště v době, kdy jiná světová letiště zavádějí v drop-off zónách poplatky.

Praktické řešení loučení na parkovišti

Pro ty, kteří potřebují více času na rozloučenou, nabízí letiště alternativu - parkoviště, kde je prvních 15 minut zdarma. „Nejsme tu od toho, abychom byli objímací policie. Jen zdvořile požádáme ty, kteří překročí limit, aby se přesunuli na parkoviště," vysvětluje De Bono. „Je to vlastně docela vtipné řešení problému s přeplněnou výstupní zónou. Tři minuty na objetí mi přijdou adekvátní, když můžete jít pak na parkoviště," říká Sarah Thompson, pravidelná cestující z Dunedinu.

A co nám k tomu řekla zkušená cestovatelka a blogerka? „Toto pravidlo má svou logiku. Sama jsem mnohokrát zažila situace, kdy jsem nemohla zaparkovat v drop-off zóně kvůli dlouhým rozlučkovým ceremoniálům jiných cestujících. Tříminutový limit může znít až moc přísně, ale když si uvědomíme, že jde především o plynulost provozu a bezpečnost, dává to smysl. Navíc možnost přesunout se na parkoviště pro delší loučení je vstřícným řešením,“ uvádí Sarah Wendy, cestovatelka, která létá do všech destinací.

Zdroje: autorský text, vlastní dotazování, skynews, abc7.com

Mohlo by vás zajímat

Kam dál

Předchozí

Následující