Tyto chyby na dovolené nedělejte. Mohli byste skončit ve vězení
Představte si, že sedíte v zahraniční cele jen proto, že jste udělali něco, co je v Česku naprosto běžné. Tisíce turistů každý rok nevědomky riskují svobodu kvůli činnostem, které považují za neškodné. A právě některé z nich se možná chystáte udělat na své příští dovolené.
Foto: Freepik
V době, kdy sociální sítě ženou davy k povinným selfie spotům, sílí i tichá revoluce proti turistickým návykům, které přerostly v globální problém. Zatímco jedni riskují životy pro dokonalý snímek u ledovců, jiní nevědomky urážejí místní tradice nevhodným oblečením nebo gesty.
A nejde jen o exotické destinace – i v Evropě se běžné chování návštěvníků mění v časovanou bombu pro přírodu i mezilidské vztahy. Co spojuje zdánlivě nevinné focení v Dubrovníku, popíjení vody na mallorských plážích a nevinné nákupy suvenýrů? Všechny tyto aktivity mají jedno společné – mohou proměnit váš vysněný výlet v noční můru.
Nevinné fotky, vážné následky
V době sociálních sítí se zdá přirozené fotit všechno a všude. Jenže v mnoha zemích můžete skončit v poutech jen proto, že jste vyfotili letiště, vládní budovu nebo dokonce běžnou ulici. V Dubaji například stačí zachytit na fotce cizí osobu bez jejího souhlasu a můžete čelit pokutě až 500 000 dirhamů nebo vězení.
Mušle z pláže, kousek korálu nebo písek v lahvičce - zdánlivě nevinné suvenýry mohou znamenat velký průšvih. V Itálii vám za odvezení písku ze sardinských pláží hrozí pokuta až 3000 eur. V Thajsku za korály dokonce vězení.
Nebezpečné gesto, za které skončíte ve vězení
To, co u nás znamená OK, může v jiných kulturách vyvolat diplomatickou roztržku. V Brazílii je toto gesto vulgární urážkou, v Turecku můžete urazit něčí sexuální orientaci. A v některých zemích Středního východu vás za určitá gesta mohou dokonce zatknout. Šortky v chrámu nebo plavky ve městě - v některých zemích to není jen faux pas, ale trestný čin. V Maledivách vám za bikiny mimo turistickou zónu hrozí pokuta, v Dubaji můžete za nevhodné oblečení skončit ve vězení.
Myslíte, že drink na pláži je neškodný? V mnoha muslimských zemích je veřejná konzumace alkoholu trestná. Dokonce i v turistickém Dubaji můžete skončit za mřížemi jen proto, že jste si dali pivo na špatném místě. Pozor na to, co sdílíte online. Fotka ze zakázané zóny nebo nevhodný komentář o místní kultuře mohou přitáhnout pozornost úřadů.
Vždy si raději ověřte skutečnost, než něco uděláte
V některých zemích monitorují sociální sítě turistů a používají příspěvky jako důkazy pro stíhání. Jak se vyhnout problémům? Vždy si předem nastudujte místní zákony a zvyky, v případě pochybností se raději zeptejte místních nebo průvodce, respektujte náboženské a kulturní rozdíly a buďte opatrní s fotografováním na veřejnosti.
Stejně tak kontrolujte, co můžete legálně převážet přes hranice. Dovolená má být časem odpočinku a zábavy, ne začátkem právního dramatu. Stačí trocha respektu k místním zvyklostem a zdravý rozum. Pamatujte, že neznalost zákona neomlouvá - ani když jste tisíce kilometrů od domova.