Vesnice, které Češi ignorují, a je to škoda.
Život cestovatele

15. 1. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Cizinci sem jezdí z celého světa, Češi ale tyto moravské vesnice ignorují

Morava, srdce České republiky, nabízí návštěvníkům neobyčejné zážitky. Tato oblast je známá svými malebnými vesnicemi, které okouzlují svým jedinečným charakterem a bohatou historií.

Foto: Wikimedia Commons

Mezi nejpůvabnější moravské vesnice patří Křižánky, Petrov a Karlova Studánka. Každá z nich má své vlastní kouzlo a nabízí návštěvníkům možnost ponořit se do autentické atmosféry moravského venkova. Tyto vesnice jsou pokladnicí tradic a kulturního dědictví, které stojí za to během života alespoň jednou navštívit.

Moravské Křižánky: Klenot Vysočiny

Moravské Křižánky, půvabná vesnička v okrese Žďár nad Sázavou, okouzluje návštěvníky svou bohatou historií a jedinečnou architekturou. Tato malebná obec, poprvé zmíněná v roce 1437, se nachází na bývalé hranici mezi Čechami a Moravou.

Křižánky mají pozoruhodnou průmyslovou minulost. V 17. století zde fungovala sklárna, která však ukončila provoz kolem roku 1740. Následně se vesnice proslavila výrobou vysoce kvalitních pilníků, které byly ceněny pro svou přesnost a trvanlivost. Toto řemeslo poskytovalo obživu většině místních obyvatel až do druhé světové války.

Tyto české vesnice Češi přehlížejí.
Foto: Wikimedia Commons

Zajímavostí je, že Křižánky byly jedním z prvních míst na Vysočině, kde se začalo lyžovat. Již v roce 1886 zde učitelé a lesníci používali lyže dovezené z Norska. Dnes je obec oblíbeným cílem turistů, kteří sem přijíždějí nejen za zimními sporty, ale i za pěší turistikou a cyklistikou.

V roce 1995 byly Křižánky prohlášeny za vesnickou památkovou rezervaci, což podtrhuje jejich mimořádný kulturní a historický význam. Jedná se o největší rezervaci svého druhu v Kraji Vysočina, která zachovává autentickou atmosféru tradiční moravské vesnice.

Zajímavosti o Moravských Křižánkách:

  • Počet obyvatel: přibližně 400
  • Rozloha katastrálního území: 6,41 km²
  • Počet kulturních památek: 45

Křižánky jsou také skvělým výchozím bodem pro objevování dalších krás Vysočiny. V blízkém okolí se nachází:

  • Devět skal (836 m n.m.) - nejvyšší vrchol Žďárských vrchů
  • Řeka Svratka - ideální pro vodácké aktivity
  • Cyklotrasy vedoucí malebnou krajinou

Tato půvabná vesnice si i v dnešní době zachovává své tradiční hodnoty a kulturu. Návštěvníci zde mohou obdivovat typickou lidovou architekturu, užít si klid venkova a zároveň aktivně trávit čas v krásné přírodě Žďárských vrchů.

Petrov je další zapomenutá vesnice na Moravě.
Foto: Wikimedia Commons

Petrov

Petrov je půvabná vesnice na jihu Moravy. Nachází se blízko města Strážnice a patří k nejkrásnějším obcím v regionu. Vesnice má bohatou historii sahající do 15. století.

Hlavní atrakcí Petrova jsou vinné sklepy zvané Plže. Tyto unikátní stavby pocházejí ze 16. století a díky nim je Petrov od roku 1983 vesnickou památkovou rezervací.

V obci lze najít i další zajímavosti:

• Sirnato-železitý pramen • Obnovené lázně • Tradiční lidová architektura

Petrov leží v oblasti známé jako Slovácko. Tato část Moravy je proslulá:

  • Živým folklórem
  • Kvalitním vínem
  • Krásnou přírodou

Obec má asi 1330 obyvatel. V minulosti se místní živili hlavně zemědělstvím, vinařstvím a rybolovem. Dnes je Petrov oblíbeným cílem turistů, kteří chtějí poznat autentickou moravskou vesnici.

Petrov je ideálním výchozím bodem pro výlety do okolí. Nedaleko leží například Lednicko-valtický areál se zámky v Lednici a Valticích.

Lázně Karlova Studánka miluji všichni cizinci.
Foto: Wikimedia Commons

Karlova Studánka

Karlova Studánka je půvabná lázeňská vesnička v Moravskoslezském kraji, okresu Bruntál. Nachází se v úchvatné výšce 800 metrů nad mořem, což z ní činí nejvýše položenou obec v celém okrese. Tato malebná vesnice, domov pro přibližně 176 obyvatel, se pyšní statusem vesnické památkové zóny.

Kořeny Karlovy Studánky sahají až do 16. století. Již tehdy byly místní prameny využívány pro své léčivé účinky. Jméno obce je poctou Karlu Ludvíkovi, slavnému vítězi bitvy u Aspern. Samostatnost získala Karlova Studánka v roce 1953.

Návštěvníky láká především:

  • Léčivé prameny
  • Typická lázeňská architektura
  • Krásná příroda Jeseníků
  • Čistý horský vzduch
  • Široká nabídka wellness služeb

V blízkosti se tyčí Praděd, nejvyšší hora Moravy, který láká turisty na nádherné výhledy. Karlova Studánka je ideálním výchozím bodem pro objevování krás Hrubého Jeseníku.

Karlova Studánka nabízí jedinečnou kombinaci léčebných procedur, relaxace a přírodních krás. Ať už hledáte úlevu od zdravotních potíží nebo jen klidné místo k odpočinku, tato malebná vesnice vás jistě okouzlí svým šarmem a čistým horským prostředím.

Zdroje: obec-petrov.cz, obeckrizanky.cz, cs.wikipedia.org
Částečně vytvořeno AI

Mohlo by vás zajímat

Kam dál

Předchozí

Následující