Život cestovatele

7. 4. 2025

Jan Hrdlička

Česká republika

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek v Česku bere dech i zkušeným turistům. Cesta k ní je snadná a nenáročná

Na místě, kde se nebe dotýká země a horizonty se rozpínají dál, než oči dohlédnou, čeká okamžik, který navždy přeměňuje mapy vaší duše. Není to místo pro dobyvatelské vlajky či turistické selfie – je to oltář přírodní katedrály, kde se čas zastavuje a myšlenky utichají před majestátem scenérie, jež se před vámi rozprostírá jako živoucí obraz malovaný rukou génia. Ti, kteří sem vystoupali před vámi, odcházeli s vědomím, že některé vzpomínky nelze vměstnat do digitálních rámečků, ale musí být neseny v hlubších záhybech paměti.

Foto: redakce Život Cestovatele

Představte si místo, kde historie není mrtvou vědou, ale živým průvodcem, který kráčí po vašem boku a vypráví příběh dlouhý více než tři staletí. Místo, kde generace poutníků stanuly v němém úžasu před panoramatem, které neztrácí svou sílu ani po stovkách opakovaných návštěv. Cesta k tomuto místu není zkouškou odvahy ani výdrže – je spíše pozváním k objevení kousku ráje, který je dosažitelný každému, kdo touží pozvednout zrak od všedních starostí a spatřit svět z perspektivy, jež přesahuje lidské chápání.

Stojíte na okraji skalního balkonu a pod vámi se otevírá pohled, který bere dech. Hluboko dole se vine řeka Labe, jejíž kaňon dosahuje hloubky až 130 metrů. Vyhlídka Belvedér, nejstarší upravená vyhlídka v Českém Švýcarsku postavená již v roce 1711, nabízí jeden z nejúchvatnějších výhledů v severních Čechách, a přesto se k ní dostane i méně zkušený turista. Z této jedinečné skalní terasy lze obdivovat nejen dramatický kaňon řeky Labe, ale i majestátní stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone tyčící se na německé straně hranice. Pro návštěvníky je připravena i unikátní sala terrena v podobě umělé jeskyně, která dává celému místu nádech aristokratické historie.

Nádherná česká vyhlídka, která bere dech

Belvedér není pouze vyhlídkou, ale také svědkem historie regionu. Zatímco mnozí považují tento skalní balkon za vůbec nejstarší člověkem vytvořenou vyhlídku v celé oblasti Českého Švýcarska, málokdo ví, že původně sloužila šlechtě při loveckých výpravách. Dnes je tato perla Labských pískovců přístupná každému, kdo touží po výhledech, jež se zaryjí do paměti na celý život. Belvedér není jen úchvatnou vyhlídkou na kaňon Labe, ale také místem s bohatou historií sahající několik století zpět. Jeho osud byl úzce spjat s významnými šlechtickými rody a dramatickými událostmi, které formovaly jeho současnou podobu.

Vyhlídka, na které naleznete nádherný přírodní balkon. Foto: redakce Život Cestovatele

Belvedér byl původně vystavěn jako součást rozsáhlého panství rodu Clary-Aldringen v 18. století. Kníže František Karel Clary-Aldringen nechal vybudovat tuto skalní terasu jako místo pro odpočinek a hudební produkce. Jednalo se o nejstarší člověkem vytvořenou vyhlídku v celém Českém Švýcarsku. V klasicistním období sloužila stupňovitá terasa jako exkluzivní místo pro šlechtické společenské události. Panstvo a jeho hosté si zde užívali nádherné výhledy na "Labák" a okolní krajinu. Bohužel, začátkem 19. století původní zámecká stavba poblíž vyhlídky vyhořela a Belvedér postupně chátral.

Renesance Belvedéru a Hotel Belveder

Po období úpadku přišlo v druhé polovině 19. století období obnovy. Rod Clary-Aldringen rozpoznal turistický potenciál místa a inicioval rekonstrukci. V blízkosti vznikl hotel Belveder, který přitahoval návštěvníky z celé střední Evropy. Hotel se stal oblíbeným výletním cílem a zastávkou na turistických trasách. Vyhlídková terasa byla upravena do podoby, kterou známe dnes. Postupem času se Belvedér stal symbolem regionu a důležitým bodem na mapě Českého Švýcarska.

Nádherná vyhlídka, která se nachází jen kousek od Děčína. Foto: redakce Život Cestovatele

Po druhé světové válce panství definitivně přešlo z rukou šlechty do veřejného vlastnictví. Dnes je Belvedér součástí oblíbených turistických tras spojujících Hřensko a Děčín. Vyhlídka Belvedér nabízí návštěvníkům nejen úchvatné panoramatické pohledy, ale je také vstupní branou do oblasti plné přírodních divů a zajímavostí, které stojí za objevování.

Kouzlo Labského Kaňonu a Výhledů

Pohled z vyhlídky Belvedér do 130 metrů hlubokého kaňonu řeky Labe patří k nejpůsobivějším scénám v Českém Švýcarsku. Návštěvníci mohou obdivovat majestátní skalní útvary Labských pískovců, které byly formovány po tisíciletí. Z terasy je vidět nejen meandrující tok řeky, ale za jasného počasí se otevírají výhledy až k Děčínu a protilehlým svahům. Dolní Žleb, malebná vesnice ležící v údolí, vytváří příjemný kontrast k divokým skalám.

Fotografové ocení především ranní mlhy stoupající z kaňonu nebo podvečerní světlo, které dodává skalám zlatavý nádech. Belvedér není jedinou vyhlídkou v oblasti - milovníci panoramat by měli navštívit také Růžovou vyhlídku, která nabízí jiný, ale stejně okouzlující pohled. Naučná stezka Kaňon Labe vede návštěvníky nejzajímavějšími místy v okolí vyhlídky. Stezka je dobře značená a obsahuje informační tabule o geologické historii, místní fauně a flóře.

V blízkosti vyhlídky se nachází Národní přírodní rezervace, která chrání unikátní ekosystém s mnoha vzácnými druhy rostlin a živočichů. Turisté zde mohou pozorovat například vzácné druhy dravců, kteří hnízdí na skalních útesech.

Pro náročnější výletníky existují cesty vedoucí do hlubších částí kaňonu, kde lze obdivovat skalní brány a průrvy, pískovcové věže a staré mlýny a historické plavební objekty. Mnoho turistů přehlíží malé jeskyně a skalní převisy v okolí Labské stráně, které sloužily v minulosti jako úkryty pro místní obyvatele.

Kam dál

Předchozí

Následující