Zámek Týnec má bohatou historii.
Život cestovatele

26. 7. 2024

Ivana Litvajová

Klatovy, Česko

Zámek Týnec: Národní kulturní památka podléhá rekonstrukci, ale historie zůstává dochována

Jsou místa, která mají silný příběh, protože se v nich odehrála skutečně bohatá historie. Dnes bohužel chátrají, ale jsou lidé, kteří dají vše do toho, aby taková místa zachránili. To je i příběh zámku Týnec a manželů Hany Jirmusové Lazarowitz a Jana Peřánka Lazarowitz. Do zámku v dezolátním stavu se zamilovali a věnovali mu 25 let a veškeré úpravy. Dnes můžete zámek navštívit a neuvěříte, z čeho se ho podařilo zachránit.

Foto: Město Klatovy/se svolením

Zámek Týnec u Klatov je vrcholně barokní stavba, která patří k nejvýznamnějším zámeckým stavbám nejen v Česku, ale i v Evropě. Od roku 2000 je majitelem zámku pan Jan Pelánek, sběratel umění, který zámek postupně rekonstruuje. Poprvé se zámek otevřel pro veřejnost na Velikonoce 2024. A jak se na toto místo můžete dostat? Jihozápadně od Klatov se nachází obec Týnec, ve které dominuje monumentální zámkem, který se tyčí těsně pod vrcholem návrší.

Zámek Týnec prochází rekonstrukcí.
Foto: Wikimedia Commons/Public domain

Historie zámku je skutečně bohatá

V 18. století byl zámek postaven pod vedením architekta Giovannini Battisty Alliprandiho pro císařského komořího Maxmiliána Norberta Krakowského z Kolowrat. Kvůli němu se musela dokonce přesunout část vesnice. Maxmiliánů rodině zámek patřil na čtyři generace. Zámek později sloužil jako maštal, ale v 30. letech mu vrátili Kolowratové jeho původní účel. Na začátku 20. století sem zavítala kulturní elita tehdejšího Československa a řada umělců jako Alfons Mucha, Karel Hašler nebo Josef Václav Sládek. Následně se zámek stal sídlem armády.

Z původního mobiliáře se nic nedochovalo, a tak dostali prostory novou výzdobu. Na stěnách visí například unikátní plátna od Aleše Hnízdila nebo různé obrazy studentů uměleckých škol. Interiér každým rokem rozšiřuje zámecký tým o další artefakty, kteří jsou umělecky nebo historicky významné. Velkou chloubou je například lustr, který daroval český filantrop Aleš Černý.

Zámek Týnec byste měli navštívit.
Foto: Město Klatovy/se svolením

Cílem je zámek zpřístupnit a kompletně opravit

Zámek se skládá ze tří poschodí a dosahuje délky až 60 metrů. Nad přízemím je vloženo polopatro, které bylo určeno především pro ubytování služebnictva. V budově je několik desítek místností, mezi nimiž vyniká zejména Velký sál, který nabízí široký výhled do okolí a areálu přilehlé zahrady. Půdorys sálu vyniká tím, že zachovává tradici barokních prostorů a lze jej rozdělit na dvě křídla. Západní křídlo však nebylo nikdy dokončeno. Naopak východní křídlo je zdobeno nástěnnými malbami, jejichž autorem je František Lemarie. Na malbách jsou zachyceny dvory týneckého panství a pohledy na zaniklé tvrze.

Vizí majitelů je obnovit zámek do takové podoby, aby byl přístupný veřejnosti po celý rok. Plány do budoucna zahrnují i výstavbu nových expozic a kulturní akce. V zámku se mají pořádat koncerty a divadelní představení. V letních měsících je otevřeno od 10:00 do 17:00 a prohlídky probíhají každou hodinu. Vstupné je 150 Kč pro dospělé a 100 Kč pro děti do 15 let. Rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti) je za 350 Kč. Snížené vstupné pro studenty a seniory je 120 Kč. Děti do 5 let mají vstup zdarma.

Zdroje: redakce, autorský text, vlastní cestování, Kudy z nudy, Wikipedia

Mohlo by vás zajímat

Kam dál

Předchozí

Následující