Zimní kouzlo, které musíte zažít: Tento hrad Češi v zimě opomíjejí, a je to velká škoda!
Hrad Bouzov se tyčí nad stejnojmennou vesnicí na Moravě. Tento majestátní hrad láká návštěvníky svým pohádkovým vzhledem a bohatou historií. Hrad Bouzov se stal oblíbenou kulisou pro natáčení mnoha českých pohádek a filmů.
Foto: Redakce
Vánoce si bez pohádek neumí představit snad nikdo. Každý rok se u nich schází celá rodina a užívá si tu pravou sváteční atmosféru. Většina těchto oblíbených příběhů se natáčela na krásných hradech a zámcích, kterých máme v České republice i na Slovensku opravdu hodně.
Jedním z nejoblíbenějších míst, kde filmaři točí pohádky, je hrad Bouzov. Nachází se kousek od Olomouce a slovenští diváci ho dobře znají z mnoha známých pohádek.
Původní středověký hrad prošel rozsáhlou romantickou přestavbou na přelomu 19. a 20. století. Díky tomu dnes vypadá jako z pohádky. Na hradě se natáčely známé pohádky jako O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo seriál Arabela se vrací.
Návštěvníci hradu mohou obdivovat krásné interiéry, sbírky zbraní a historický nábytek. Z hradních věží se nabízí nádherný výhled do okolní krajiny. Hrad Bouzov je oblíbeným cílem výletů pro rodiny s dětmi i milovníky historie a architektury.
Historie hradu Bouzov
Hrad Bouzov má bohatou historii sahající od středověku až po současnost. Prošel rukama mnoha významných osobností a řádů, které se podepsaly na jeho vzhledu a významu. Hrad Bouzov sice vypadá jako dokonalý středověký hrad, ale není to tak úplně pravda.
Do konce 17. století se na hradě vystřídalo několik českých a moravských šlechtických rodů. V roce 1696 ho koupil Řád německých rytířů, kterému pak patřil dlouhá léta.
Po druhé světové válce, konkrétně v roce 1945, se hrad stal majetkem státu. O několik desetiletí později, v roce 1999, získal významné ocenění - byl prohlášen za národní kulturní památku.
Středověk a Jiří z Poděbrad
Hrad Bouzov byl založen na přelomu 13. a 14. století. V té době patřil pánům z Kunštátu. Jedním z nejvýznamnějších majitelů hradu byl král Jiří z Poděbrad, který jej vlastnil v 15. století.
Během středověku hrad sloužil jako důležitá vojenská pevnost. Jeho poloha na kopci umožňovala kontrolu nad okolní krajinou.
V 16. století prošel hrad renesanční přestavbou. Byly upraveny interiéry a postaveno nové křídlo paláce.
Působení Řádu německých rytířů
V roce 1696 koupil zadlužený Bouzov Řád německých rytířů. Ti vlastnili hrad až do roku 1939. Za jejich vlády prošel hrad rozsáhlou přestavbou.
Arcivévoda Evžen Habsburský, velmistr řádu, nechal hrad přestavět do podoby romantického sídla. Práce probíhaly v letech 1895-1910.
Vznikla nová kaple a kapitulní síň. Hrad získal svůj charakteristický vzhled s cimbuřím a věžemi.
Novodobá historie a druhá světová válka
Za druhé světové války zabavili hrad nacisté. Heinrich Himmler plánoval z Bouzova udělat školu pro nacistické vůdce.
Po válce se hrad stal majetkem státu. Dnes je spravován Národním památkovým ústavem jako státní hrad Bouzov.
Hrad je oblíbeným místem pro natáčení filmů a pohádek. První pohádka natočená na hradě se jmenovala O medvědu Ondřejovi. Bouzov je dnes jedním z nejnavštěvovanějších hradů v České republice. Láká návštěvníky svým romantickým vzhledem a bohatou historií.
Hrad Bouzov jako kulturní a filmové působiště
Hrad Bouzov je významným kulturním a filmovým místem v Česku. Jeho pohádkový vzhled a bohatá historie z něj dělají oblíbený cíl návštěvníků i filmařů. Hrad Bouzov se stal oblíbeným místem filmařů již před 60 lety. Jeho romantické interiéry a exteriéry se objevily v mnoha českých pohádkách a filmech.
O letošních Vánocích jste mohli na televizních obrazovkách vidět novou pohádku Tři princezny. Natáčela se na hradě Bouzov a vznikla ve spolupráci České a Slovenské televize. Příběh vypráví o třech sestrách - chytré Sofii, odvážné Leoně a krásné Flóře. Společně musí překonat nástrahy zlé královny Mortany a jejich sesterská láska je při tom tou největší zbraní. Pohádku poprvé odvysílala slovenská televize na první svátek vánoční.
Bouzov ale není ve světě filmu žádným nováčkem. Natáčela se tu spousta známých pohádek a filmů. Můžeme zmínit třeba O princezně Jasněnce a létajícím ševci z roku 1987, nebo pokračování oblíbené Arabely z roku 1990. Filmařům také posloužil při natáčení Princezny Fantaghiro, Mladého Indiana Jonese nebo novějších pohádek jako Rumplcimprcimprcampr, Dvanáct měsíčků, Princezna a půl království či Princezna zakletá v čase.
Není divu, že právě díky těmto filmům se hrad Bouzov stal jedním z nejnavštěvovanějších míst v Olomouckém kraji.
Expozice a prohlídkové okruhy
Státní hrad Bouzov nabízí návštěvníkům několik prohlídkových okruhů. Ty zahrnují:
- Rytířský sál
- Hradní zbrojnici
- Novogotickou kapli s gotickým oltářem
- Muzeum řádu německých rytířů
V předhradí se nachází expozice válečných strojů. Hrad pořádá různé kulturní akce a nabízí také možnost ubytování.
Interiéry hradu jsou plné cenných uměleckých předmětů a nábytku. Prohlídky vedou návštěvníky skrze bohatě zdobené komnaty a sály, které připomínají scény z pohádek.