Japonská sopka
Život cestovatele

18. 10. 2024

Ivana Litvajová

Japonsko

Život s plynovou maskou: Japonský ostrov, kde láska k domovu překonává toxické výpary

Představte si místo, kde se ranní rutina skládá z kontroly hladiny toxických plynů a případného nasazení plynové masky. Takový je každodenní život na japonském ostrově Mijakedžima, kde navzdory hrozbě jedovatých výparů z aktivní sopky žijí tisíce obyvatel. Proč tito lidé odmítají opustit svůj domov a jak vypadá jejich neobvyklý život v stínu vulkánu?

Foto:Unsplash

Ostrov je pod neustálou hrozbou

Mijakedžima, která je součást souostroví Izu v Tichém oceánu, leží asi 180 kilometrů jižně od Tokia. Na tomto vulkanickém ostrově má domov přibližně 3000 obyvatel. Ostrov je známý svou aktivní sopkou Ojama, která pravidelně chrlí toxické sírové plyny do ovzduší. „Poslední velká erupce v srpnu 2000 donutila úřady k evakuaci obyvatel celého ostrova," připomíná archiv NASA. Ale to není jediná hrozba, které místní čelí. Sopka i v klidových obdobích vypouští nebezpečné množství síry do ovzduší.

Život s plynovou maskou

Kvůli těmto toxickým výparům musí být obyvatelé i návštěvníci ostrova neustále ve střehu. „Když se hladina sírových plynů ve vzduchu zvýší nad bezpečnou úroveň, všichni musí okamžitě nasadit plynové masky," vysvětluje místní průvodce Akira Tanaka pro Val Magazine. Přestože některé zdroje tvrdí, že nošení masek je neustálou povinností, skutečnost je trochu jiná. „Měl jsem známého, který tam žil a pracoval," píše uživatel na portálu Reddit. „Řekl, že kromě občasného požadavku nasadit si plynovou masku a nosit ji s sebou, je to pěkné místo pro život."

Proč lidé zůstávají

Navzdory nebezpečí, které sopka představuje, většina obyvatel nemá v úmyslu ostrov opustit. „Je to pěkné místo pro život," říká Juki Watanabe, místní farmářka. „Máme tu nádhernou přírodu, klid a silnou komunitu. To vše převažuje nad občasnými nepříjemnostmi s plynovou maskou,“ říká místní obyvatelka. Ostrov je skutečně známý svou úchvatnou krajinou. Hornaté výhledy se střídají s malebnými plážemi, které lákají potápěče a milovníky delfínů.

Sopka
Foto:Unsplash

Život v souladu s přírodou

Místní obyvatelé si vybudovali životní styl, který je v souladu s jejich prostředím. Mnoho z nich se živí farmařením nebo rybolovem, který je tradičním způsobem obživy. „Lidé z ostrova Mijake, kteří pracují od východu slunce a odpočívají při západu slunce, nemají stres, kterému čelí lidé žijící ve městech jako Tokio a Osaka," popisuje cestovatelka na portálu Tamashima.tokyo. „Klidně mohou poslouchat příchozí a odchozí příliv a pozorovat východ a západ slunce. S takovým životem jsou velmi spokojeni."

Otevřená náruč pro návštěvníky

Přes všechny problémy, kterým místní čelí, jsou obyvatelé Mijakedžimy známí svou pohostinností. „Oproti centrálním japonským oblastem je povaha místních mnohem hřejivější a otevřenější vůči cizincům," uvádí Japan Today. Tato přátelskost a klid, které ostrov nabízí, jsou pro mnohé návštěvníky překvapivým kontrastem k rušnému životu ve velkých městech.

Život na Mijakedžimě není ale pro každého. Vyžaduje odolnost, přizpůsobení se a hlubokou lásku k domovu. Ale pro ty, kteří se rozhodli zůstat, představuje ostrov jedinečnou kombinaci přírodní krásy, silné komunity a životního stylu, který jinde nenajdou. Možná, že právě tato směs nebezpečí a krásy, ale tradice, dělá z Mijakedžimy tak kouzelné místo. Místo, kde lidé dokázali, že i v těch náročných podmínkách lze najít domov a štěstí.

Zdroje: Express, Japan Today, Tamashima.tokyo

Mohlo by vás zajímat

Kam dál

Předchozí

Následující