Život cestovatele

17. 4. 2025

Michaela Hanelová

Polsko

Češi míří za hranice kvůli jedné věci. Polské obchody mají zboží, které se u nás vůbec neprodává

Zatímco dříve jsme jezdili do Polska hlavně pro levnější benzín, dnes se situace výrazně změnila. Tisíce Čechů pravidelně vyráží na nákupy za severní hranice a důvod je jednoduchý – úspora i několika tisíc korun na jednom nákupu. A nejde jen o ceny.

Foto: Depositphotos.com

V polských obchodech najdete produkty, které český trh vůbec nezná, a přitom jde o věci, po kterých se jen zapráší. Jedním z takových hitů jsou třeba krémové likéry Advocaat, které u nás téměř neseženete, nebo aspoň ne v takové kvalitě a za tak příznivou cenu. Jestli jste o výletu za hranice ještě neuvažovali, možná vás přesvědčí čísla. Ceny základních potravin jsou v polských obchodech často o 20-30 % nižší než u nás. Například máslo koupíte za 30 korun, když je v akci, tak i za 25 korun. Mléko pořídíte od 15 korun za litr a kvalitní kuřecí prsa vyjdou na necelých 80 korun za kilogram.

Jezdím do Polska jednou za tři týdny a vždycky nakoupím potraviny pro celou rodinu. Když spočítám úsporu, vychází mi to kolem 2500 korun na jeden nákup, a to se už vyplatí i s cenou za benzín," říká paní Alena z Ostravy, která do polského Cieszyna jezdí pravidelně už přes dva roky. Není sama – podle odhadů obchodníků v příhraničí až čtvrtina zákazníků mluví česky. V některých dnech, zvláště před svátky, tvoří Češi dokonce většinu nakupujících v obchodech poblíž hranic.

Nejvíce nakupují maso a trvanlivé produkty

Když už se vydáte na nákup do Polska, určitě se ptáte, co by v nákupním košíku nemělo chybět. Tady je několik tipů od zkušených přeshraničních nakupovačů:

  • Maso – cenový rozdíl je opravdu výrazný. Vepřová kýta vás vyjde kolem 90 korun za kilogram, hovězí roštěná okolo 180 korun. U kuřecích prsou můžete ušetřit až 60 korun na kilogramu oproti českým cenám.
  • Mléčné výrobky – máslo, tvaroh a sýry jsou podstatně levnější. Například oblíbený žlutý sýr typu gouda nebo eidam stojí v přepočtu okolo 120 korun za kilogram, což je o 30-50 korun méně než u nás. Polské jogurty jsou navíc často krémovější a chutnější než jejich české protějšky.
  • Vejce – kvalitní vejce od slepic z volného výběhu koupíte o 20-30 % levněji než v Česku.

Osobně si vždy vozím polské pivo Tyskie nebo Żubr. Stojí kolem 12 korun za půllitr a chuťově předčí mnohé české značky v této cenové kategorii," prozrazuje pan Martin, který do polského Zawidówa jezdí z Liberce. Jenže nejde jen o cenu. V Polsku najdete produkty, které na českém trhu buď vůbec nejsou, nebo jsou velmi vzácné a drahé. Takovou specialitou jsou již zmíněné krémové likéry Advocaat s vysokým obsahem žloutků, které u nás prakticky nejsou k dostání. Polská verze je přitom lahodná, hustá a stojí kolem 120 korun za láhev.

Lidé pravidelně nakupují v Polsku, ušetří několik tisíc. Foto: Depositphotos.com

Dalším takovým pokladem jsou kvalitní marinované sledě prodávané volně v obsluhovaných pultech. Poláci jsou v jejich přípravě skuteční mistři – marinují je s cibulí, jablky nebo ve smetanové omáčce a chutnají úplně jinak než ty z českých supermarketů. „Když poprvé ochutnáte pravé polské pierogi – tedy taštičky plněné masem, zelím nebo tvarohem – už nikdy nebudete chtít kupovat ty mražené z českých obchodů," tvrdí paní Dagmar, která do Polska jezdí každý měsíc a vždy si odváží plný kufr potravin.

Vyplatí se jezdit i pro kávu a jiné výrobky

Nespresso kapsle polské výroby jsou dalším artiklem, který stojí za zmínku. Jsou plně kompatibilní s kávovary Nespresso, ale stojí polovinu toho, co originální kapsle. Chuťově jsou na velmi dobré úrovni a nabízejí širokou škálu příchutí. Jednoznačně ano. Drogistické zboží je v Polsku výrazně levnější než u nás. Prací prášky, aviváže, čisticí prostředky – to vše koupíte o 30-40 % levněji. Například velké balení pracích kapslí značky Persil (36 ks) pořídíte za cenu kolem 200 korun, zatímco v Česku byste za něj dali nejméně 300 korun.

Výhodnější jsou i kosmetické produkty, hlavně polské značky jako Ziaja nebo Eveline Cosmetics, které nabízejí vynikající poměr ceny a kvality. „Když jezdím do Polska, vždy nakoupím zásoby pracích gelů a aviváží na půl roku dopředu. Jen na tom ušetřím přes tisícovku. A můj manžel si nemůže vynachválit polské nářadí, které je často levnější než čínské výrobky u nás, ale kvalitou je na mnohem vyšší úrovni," popisuje své zkušenosti paní Jana z Českého Těšína.

To je otázka, kterou si klade každý, kdo o nákupech v Polsku uvažuje. Obecně platí, že čím dál od hranic bydlíte, tím více byste měli nakoupit, aby se vám cesta vyplatila. Lidé z příhraničí mohou jezdit i na menší nákupy jednou týdně, zatímco pro obyvatele z větší vzdálenosti se vyplatí větší měsíční nákup. „Z mých propočtů vychází, že pokud ujedete více než 50 kilometrů jedním směrem, měl by váš nákup mít hodnotu alespoň 5000 korun, aby se vám cesta vyplatila," vysvětluje ekonom Tomáš Novotný, který se specializuje na spotřebitelské chování.

Nakoupit se dají levně i trvanlivé potraviny a potřeby na zahradu. Foto: Depositphotos.com

Kolik toho nakoupit, aby se cesta vyplatila?

Zkušení nakupující doporučují vzít s sebou velké tašky nebo přepravky a nenechávat nic náhodě – polské obchody totiž často překvapí akčními nabídkami, které nelze odmítnout. Pokud plánujete svůj první nákupní výlet do Polska, zamiřte do některého z velkých řetězců jako Biedronka, Lidl, Kaufland nebo Carrefour v příhraničních městech. Tyto obchody jsou zvyklé na české zákazníky a často mají i česky mluvící personál.

Pro skutečné lovce slev je pak ideální navštívit velká nákupní centra ve městech jako Wrocław nebo Kraków, kde najdete pod jednou střechou desítky obchodů a nejširší sortiment. „Nejlepší doba pro nákupy je ráno ve všední den nebo naopak pozdě večer. O víkendech bývají obchody v příhraničí přeplněné a na pokladnách se tvoří dlouhé fronty," radí zkušený nakupující Karel z Náchoda.

Takže, jestli ještě váháte, zda se vydat za hranice na nákup, možná je čas to zkusit. Úspora může být opravdu významná a navíc objevíte produkty, které jste dosud neznali. Jen pozor na to, abyste neutratili více, než jste původně plánovali – polské obchody umí být hodně lákavé a člověk má tendenci nakoupit i to, co původně vůbec nepotřeboval.

Kam dál

Předchozí

Následující