Objevte české Alpy: Tohle skvostné město ukrývá krásu, ale většina Čechů ho nezná
Tam, kde se Šumava něžně dotýká oblohy a kde ranní mlhy tančí mezi střechami starobylých domů, leží město s příběhem starým několik století. Město, které v sobě ukrývá architektonické poklady, o jakých se vám ani nesnilo, a které dodnes vypráví příběhy dávných časů.
Foto: Wikimedia Commons
Když se vydáte na cestu jihočeskou krajinou a necháte se vést klikatými silničkami mezi zelenými kopci Šumavy, možná ani netušíte, jaký klenot na vás čeká. V místě, kde se protínají prastaré obchodní stezky a kde po staletí žili lidé v souladu s drsnou, ale krásnou přírodou, objevíte město, které si dodnes zachovalo svou autentickou tvář.
Město, které vás okouzlí hned při první návštěvě a jehož kouzlu propadnete dřív, než se nadějete. A co je větší škoda? Toto místo většina Čechů ani nezná a velmi často přehlíží.
Unikátní alpská architektura ve Volarech
Volary je malebné městečko ležící na Šumavě, které je známé svou jedinečnou architekturou. Toto místo se pyšní nejvyšším počtem srubových domů ve střední Evropě až do druhé světové války. Tyto stavby nejsou typické pro Šumavu, ale spíše připomínají alpskou architekturu.
Volarské srubové domy mají kořeny v 16. století, kdy do oblasti přišli osadníci z Tyrolska. Přinesli s sebou svůj tradiční způsob života a stavební techniky. Domy ve Volarech jsou podobné těm, které se nacházejí ve Štýrsku, Tyrolsku a některých švýcarských kantonech.
Město, které láká svou krásou a přírodou
Charakteristické znaky těchto domů zahrnují především nízké sedlové střechy pokryté šindeli a zatížené kameny, rozlehlost, protože zastavěná plocha často přesahuje 200 m² a pavlač ve štítu, která je často zdobená dřevořezbami.
Tyto domy byly navrženy tak, aby vyhovovaly místním horským podmínkám. Pod jednou střechou se nacházelo celé hospodářství i obytné prostory, což bylo praktické zejména během tuhých zim.
Díky těmto metodám mohly domy vydržet i staletí. Většina dochovaných domů pochází z 18. století a je tedy starší než 200 let.
Město se zlatou historií Češi vůbec neznají
Historie Volar je neodmyslitelně spjata se Zlatou stezkou, významnou obchodní cestou, po které se ve středověku přepravovala sůl z rakouského Pasova do českých zemí. Město bylo důležitou zastávkou pro soumaře - obchodníky se solí, kteří zde odpočívali a přenocovali.
Díky tomu se Volary staly významným hospodářským centrem regionu. Volary byly kdysi známé jako alpské městečko nebo největší dřevěné město střední Evropy. Město leží na středověké obchodní cestě zvané Zlatá stezka, která hrála důležitou roli v jeho rozvoji.
V současnosti se ve městě nachází jen 14 původních srubových domů. Většina z nich je soustředěna v takzvaném starém volarském městě. Tyto domy mají různé využití a mohou sloužit jako obytné prostory, podnikatelské prostory a muzeum s expozicí o historii volarských srubových domů.
Historie volarských srubových domů je úzce spjata s požáry. Mezi lety 1856 a 1882 zasáhlo město osm velkých požárů. Nejničivější z nich zničil přes 60 domů. Zajímavé je, že navzdory vysokému riziku požárů nemělo město až do roku 1863 hasičský sbor.