Život cestovatele

19. 4. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Drobnost, kterou teď ignoruje většina řidičů. Přitom kvůli ní už lidé přišli o statisíce

Včera jsem stál ve frontě v pneuservisu a nemohl jsem si nevšimnout nervózních pohledů řidičů kolem. Každý z nás tam byl ze stejného důvodu – vyměnit zimní pneumatiky za letní. Vedle mě postarší pán netrpělivě poklepával nohou a postěžoval si: "Celý týden jsem odkládal návštěvu servisu a teď musím čekat dvě hodiny."

Foto: Freepik

Znáte ten pocit, když vás začne na silnici překvapovat vlastní auto? Zatáčky najednou nejsou takové jako dřív, brzdná dráha se prodlužuje a jízda není tak jistá. Přesně tohle se může stát, když je venku patnáct stupňů, slunce pere do silnice a vy máte stále na autě zimní pneumatiky. Přitom nejde jen o nepohodlnou jízdu – jde o vaše peníze.

Nehoda na nevhodných pneumatikách může vyjít pořádně draho

Zkuste si představit tento scénář: Vracíte se navečer domů, venku konečně rozkvetly stromy a všichni už vytáhli jarní oblečení. Vy ale pořád nemáte čas zajet do pneuservisu. V jedné zatáčce vás překvapí protijedoucí auto, rychle uhnete a najednou cítíte, jak vaše zimní pneumatiky na teplém asfaltu nereagují tak, jak byste čekali. Neovladatelný smyk končí nárazem. A pak přijde studená sprcha z pojišťovny – místo očekávaného proplacení škody dostanete zamítavé rozhodnutí. Důvod? Na vozidle jste měli v nevhodném ročním období zimní pneumatiky. Takové zjištění dokáže opravdu zkazit náladu a hlavně pořádně ztenčit peněženku.

Je to dáno jejich složením. Zimní pneumatiky obsahují specifickou směs, která je mnohem měkčí než u letních variant. V chladném počasí je to jejich velká výhoda, ale jakmile teploty vystoupají nad sedm stupňů, začínají se projevovat jejich slabiny. Na teplé vozovce se chovají jako máslo na rozehřáté pánvi – ztrácejí pevnost, prodlužují brzdnou dráhu a mění chování vozidla v zatáčkách. Mnozí řidiči si říkají: Vždyť pneumatiky vypadají ještě dobře, škoda je nevyužít. Jenže tenhle zdánlivě úsporný přístup může vést k mnohem větším výdajům, než kolik stojí včasná výměna.

Pojišťovny jsou v tomto nekompromisní

Když způsobíte nehodu a technici zjistí, že jste jeli na nevhodných pneumatikách, pojišťovna může využít svého práva a odmítnout plnění částečně nebo úplně. A není to všechno – pokud jste navíc způsobili škodu někomu jinému, může po vás pojišťovna zpětně vymáhat peníze, kterými poškozeného odškodnila. Jeden řidič z Plzně se to dozvěděl tou nejhorší možnou cestou. V květnu loňského roku havaroval s autem, jehož oprava byla vyčíslena na 180 tisíc korun.

Jenže protože měl stále zimní pneumatiky, pojišťovna mu proplatila jen polovinu. Těch 90 tisíc, které musel zaplatit sám, by mu vystačilo na několik kompletních sad pneumatik. Jestli si myslíte, že na opotřebených pneumatikách ušetříte, opak je pravdou. Sjeté gumy jsou zejména na mokré vozovce extrémně nebezpečné – auto na nich prakticky plave po vodě místo toho, aby se jí drážkami zbavovalo. Brzdy pak skoro nefungují a řízení se stává loterii.

Pozor na jízdu na zimních pneumatikách v létě. Může to být nebezpečné. Foto: Freepik

Policie má na danou situaci jasný názor

A co na to policie? Ta může při silniční kontrole udělit pokutu až 2 tisíce korun přímo na místě, pokud zjistí, že máte dezén pod zákonným limitem. A to ještě můžete mluvit o štěstí – pokud by věc postoupila do správního řízení, může se pokuta vyšplhat až na 10 tisíc korun a k tomu vás může čekat zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. Jakmile se teploty stabilně pohybují nad sedmi stupni, je nejvyšší čas objednat se do pneuservisu.

Ano, budou tam fronty, možná budete muset čekat, ale ta hodina nebo dvě vašeho času se vyplatí. Letní pneumatiky vám poskytnou nejen bezpečnější jízdu, ale také nižší spotřebu paliva a menší hlučnost. A pamatujte – nejde jen o právní a finanční stránku věci. Jde především o vaše bezpečí a bezpečí ostatních. Správné pneumatiky mohou být tím malým, ale zásadním rozdílem mezi běžnou cestou domů a tragédií, kterou si ponesete celý život.

Kam dál

Předchozí

Následující