Život cestovatele

19. 4. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Za socialismu ji měl doma každý. Dnes se prodává za desítky tisíc a je z ní sběratelský poklad

Vzpomínáte na ty nekonečné fronty na banány? Na spartakiády a na modré košile svazáků? Doba, která nám dnes připadá jako z jiného světa, po sobě zanechala spoustu věcí, které jsme po revoluci houfně vyhazovali na smetiště dějin. Jenže co kdyby ty zdánlivě bezcenné předměty, kterých měl za socialismu doma každý, byly dnes cenným pokladem? Přesně to se stalo s věcmi, které možná právě teď leží zapomenuté na vaší půdě nebo ve sklepě.

Foto: Freepik

Vzpomínáte na ty nekonečné fronty na banány? Na spartakiády a na modré košile svazáků? Doba, která nám dnes připadá jako z jiného světa, po sobě zanechala spoustu věcí, které jsme po revoluci houfně vyhazovali na smetiště dějin. Jenže co kdyby ty zdánlivě bezcenné předměty, kterých měl za socialismu doma každý, byly dnes cenným pokladem? Přesně to se stalo s věcmi, které možná právě teď leží zapomenuté na vaší půdě nebo ve sklepě.

Trh se sběratelskými kousky z éry socialismu v posledních letech doslova explodoval. To, co kdysi bylo symbolem nedostatku a šedi, se dnes stává vyhledávaným artiklem, za který jsou sběratelé ochotni zaplatit částky přesahující měsíční plat. A nejde jen o československé veterány jako Velorex nebo moped Babetta.

Kdo má doma toto rádio, je milionář

Možná si ještě pamatujete legendární rádio Tesla, které hrálo v každé domácnosti. Obyčejné rádio Tesla 308U Talisman, které stálo v 70. letech nějakých 800 korun, se dnes v perfektním stavu prodává za 15 až 25 tisíc korun. A pokud máte doma vzácnější model Tesla 308U Talisman De Luxe v původním balení a s dokumentací, jeho cena může vyšplhat až k 40 tisícům. A nejsou to jen rádia, co dnes přináší svým majitelům nečekané výdělky. Vzpomínáte na sklo z časů našich babiček?

Ty barevné vázy, mísy a popelníky z českého skla, které zdobily snad každou domácnost? Dnes jsou tyto kousky součástí sbírek po celém světě. Váza z lisovaného skla značky Rudolfova huť, která stála pár korun, může dnes stát několik tisíc. A pokud máte originální broušené sklo z Moser Karlovy Vary, mluvíme o desítkách tisíc korun. Nedávno se na aukci v Praze prodala kolekce skla Exbor z 60. let za neuvěřitelných 280 tisíc korun. Přitom původní majitel ji našel na chalupě po babičce a téměř ji vyhodil při jarním úklidu. Naštěstí si všiml rostoucího zájmu o retro věci a raději si cenu ověřil u odborníka.

Kdo má doma podobné retro rádio, může být časem milionářem. Foto: Freepik

Věci ze socialismu mají velkou hodnotu

Velkou hodnotu mají také hračky z období socialismu. Kdo by neznal panenku Lízu nebo autíčka od Koh-i-noor Hardtmuth? Panenka, která stála pár desítek korun, může dnes v původním balení stát několik tisíc. A legendární plechová Tatra 815 v originálním stavu? Ta se dnes prodává za částky kolem 8 tisíc korun. Možná se ptáte, proč tyto věci tak dramaticky vzrostly na ceně. Odpověď je jednoduchá – nostalgie a omezené množství. Mnoho těchto předmětů bylo po revoluci vyhozeno jako symbol staré doby, a tak se jich dochovalo jen málo.

Zároveň generace, která vyrůstala v 70. a 80. letech, má dnes volné prostředky a chce si koupit kousek svého dětství zpět. A nejde jen o Čechy a Slováky. O designové kousky z období socialismu je velký zájem i v zahraničí. Zejména skandinávští a němečtí sběratelé jsou ochotni platit horentní sumy za předměty československého designu, který je často inspirován funkcionalismem a je podobný jejich vlastnímu designu z téhož období.

Pravou hodnotu musí určit odborník

Pokud tedy plánujete jarní úklid nebo se chystáte vyklidit půdu po prarodičích, dvakrát si rozmyslete, co vyhodíte. Ta stará Eta 420, kterou jste chtěli nahradit moderním vysavačem, může mít větší hodnotu, než si myslíte. A to samé platí pro porcelánové figurky, gramofonové desky, staré plakáty nebo nábytek z období socialismu. Jak ale poznat, co má skutečnou hodnotu a co je jen starý krám? Nejlepší je poradit se s odborníkem nebo si udělat průzkum na aukčních portálech.

Přitom hodnotu předmětu zvyšuje jeho původní stav, originální balení či příslušenství a také příběh, který se k němu váže. Takže než příště vyhodíte starou Teslu nebo porcelánovou vázu po babičce, zvažte, zda by nestálo za to ji raději prodat. Třeba se právě na vaší půdě skrývá poklad, který vám může vynést nečekané jmění. A koneckonců – není to krásná představa, že věci, které nám kdysi znepříjemňovaly život svou nedostatečnou kvalitou nebo zastaralým designem, nám dnes mohou přilepšit k důchodu nebo zaplatit dovolenou?

Kam dál

Předchozí

Následující