Život cestovatele

26. 3. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Obyčejná chalupa po babičce? Její hodnota dnes překonává luxusní byty v Praze

Na první pohled to vypadalo jako obyčejný dům. Oprýskaná fasáda, stará střecha, zahrada zarostlá trávou a plevelem. Chalupa, na kterou se od úmrtí babičky nikdo pořádně ani nepodíval. Víte, co tam najdete dnes a jakou má hodnotu?

Foto: Freepik

Stála tak trochu bokem, stranou od civilizace, u lesa v podhůří Beskyd, s výhledem na kopce, které už dávno nikoho nefascinovaly. Nebo alespoň do nedávna. Dnes? Její hodnota překonává ceny bytů v novostavbě na Vinohradech. To, co ještě před několika lety působilo jako nostalgická vzpomínka na dětství, se teď mění v realitní zlatý důl.

Chalupy, které kdysi sloužily jako letní útočiště nebo dokonce celoročně obývané domy prostých lidí, dnes lákají movité zájemce, investory i zahraniční klientelu. Staré trámové stropy, dřevěná okna a hlavně – klid, příroda a autenticita. To všechno má dnes mnohem vyšší hodnotu než výhled na rušnou městskou křižovatku z bytu za deset milionů.

Obyčejná chalupa po babičce se změnila v ráj

Začalo to nenápadně. S první vlnou zájmu o útěk z města během covidu se zvedla poptávka po rekreačních nemovitostech. Zpočátku to byli lidé, kteří chtěli mít kam utéct před ruchem velkoměsta, pak přišli ti, kteří začali pracovat z domova a hledali klidné prostředí. Dnes už se z chalup stal doslova statusový symbol – kdo nemá vlastní místo na venkově, jako by nebyl. A to se promítá i do cen.

Zatímco ještě v roce 2019 stála průměrná chalupa v menší obci na Vysočině kolem 1,2 milionu korun, dnes se ceny vyšplhaly na více než dvojnásobek. A to mluvíme o obyčejné stavbě, často bez zásadních rekonstrukcí. Pokud je dům zachovalý, má novější střechu nebo dobrou polohu – třeba u lesa nebo s výhledem – klidně přeskočí hranici 4 milionů korun. A v atraktivnějších lokalitách, jako jsou Beskydy, Krkonoše, Šumava nebo i méně známé, ale krásné oblasti jako Kokořínsko nebo okolí Českého Švýcarska, jdou ceny ještě výš.

Krásná chalupa, která má velkou hodnotu. Foto: Freepik

Její cena se vyšplhala do astronomických výšin

„Volali nám lidé z Prahy, že by koupili chalupu za každou cenu. Nevadil jim ani zchátralý stav, chtěli hlavně místo, klid, přírodu,“ vypráví realitní makléřka Alena z Litomyšle, která se zaměřuje právě na rekreační nemovitosti. „Největší zájem byl o chalupy do dvou hodin jízdy od hlavního města. Teď už ale lidé jezdí i dál – třeba na Moravu, protože tady je ještě něco k mání.“

Jedním z případů, který obletěl sociální sítě, je příběh paní Lenky, která zdědila starou roubenku v Jeseníkách. Dlouhá léta ji považovala za přítěž – střecha zatékala, topilo se jen v kamnech, elektrika byla z 50. let. Když se rozhodla, že ji prodá, očekávala částku kolem milionu korun. O týden později měla na stole čtyři nabídky – nejvyšší na 3,8 milionu. Kupující? Mladý pár z Brna, který chtěl začít nový život „mimo systém“. Chalupa od té doby prošla citlivou rekonstrukcí, ale i tak si zachovala svůj původní ráz. A její hodnota? Podle posledního odhadu dnes přesahuje 5 milionů.

Co se změnilo, že lidé platí miliony za domy bez kanalizace, plynu a často i bez pořádného připojení k internetu? Odpověď je jednoduchá – změnila se hodnota toho, co považujeme za luxus. Zatímco dřív bylo prestižní bydlet v centru města, dnes je to naopak – lidé hledají ticho, samotu, výhled na louku nebo les, možnost zapálit si oheň na vlastním pozemku a nechat děti běhat bosky po trávě. A právě to chalupy nabízejí.

Klid, který jinde nenajdete, stojí miliony

Je tu ale i praktický aspekt. Rekreační nemovitosti se stávají výhodnou investicí. Nejen kvůli rostoucí hodnotě, ale i díky poptávce po pronájmech. Na Airbnb nebo Booking.com se dobře udržovaná chalupa v atraktivní lokalitě pronajímá za 3 000 až 5 000 Kč za noc. Víkendový pronájem tak vynese víc než měsíční nájem v běžném městském bytě. A poptávka? Ta je stále vyšší. Češi, Němci, Nizozemci – všichni hledají útěk od reality, a rádi si za něj zaplatí.

Chalupa, která dnes připomíná historickou minulost. Foto: Freepik

Pokud tedy někdo dnes vlastní chalupu, kterou zdědil po babičce a na kterou celá léta nejezdil, měl by se zamyslet. Možná v ní nevězí jen nostalgie, ale i milionová hodnota. „Lidé si často neuvědomují, jakou hodnotu tyto domy mají,“ říká architekt Marek, který se specializuje na rekonstrukce venkovských stavení. „Není to jen o cihlách a střeše. Je to kus historie, příběh, atmosféra, kterou novostavba nikdy nemůže nahradit.“

A co je nejdůležitější – většina těchto chalup má potenciál. Stačí nový nátěr, opravit střechu, vyměnit pár oken a místo, které roky chátralo, může znovu ožít. Anebo nechat vše, jak je – právě autentický vzhled a surovost jsou dnes v kurzu.

Zatímco ceny bytů v Praze narážejí na svůj strop, venkovské nemovitosti zažívají zlatou éru. A kdo má oči otevřené, může na tomto trendu nejen vydělat, ale získat i něco mnohem cennějšího – místo, kam se dá utéct, kde čas plyne pomaleji a kde si člověk znovu připomene, co je v životě opravdu důležité.

Kam dál

Předchozí

Následující