Toto české město je ve světě vyhlášené svými výrobky. Cizinci ho milují, Češi ho ale ignorují
Tohle krásné město najdete na severozápadě Čech, kousek od Liberce. Obklopují ho majestátní Jizerské hory a nádherné Maloskalsko, které je součástí Českého ráje. Jablonec je známý hlavně výrobou bižuterie a krásného skla. Ale věřte, že toho nabízí mnohem víc. Pojďte ho s námi objevit.
Foto: Wikimedia Commons
Představte si město, kde se křehká krása skla snoubí s dechberoucí přírodou Jizerských hor. Místo, které vyrostlo z malé uhlířské osady v průmyslovou metropoli, jejíž věhlas přesáhl hranice kontinentů. Město, které na přelomu 19. a 20. století hostilo milionáře, umělce a významné osobnosti z celého světa.
Jeho ulice lemují secesní vily a monumentální stavby, které dodnes vyprávějí příběhy neobyčejného rozmachu. Mezi třemi kaskádovitými náměstími se tyčí věže radnic a kostela jako němí svědkové doby, kdy se zde psala historie českého sklářství.
Město, které se proslavilo po celém světě
Jablonec nad Nisou je město s bohatou historií a jedinečnou tradicí. Nachází se v severozápadních Čechách, nedaleko Liberce, a je obklopeno krásnou přírodou Jizerských hor a Českého ráje.
Město je proslulé svou secesní architekturou. Návštěvníci mohou obdivovat krásné secesní fasády na mnoha budovách. Výrazným příkladem je městské divadlo a Kostel Povýšení svatého Kříže, který je považován za jednu z nejvýznamnějších sakrálních památek v Čechách.
Mezi další pozoruhodné stavby patří:
- Barokní kostel sv. Anny v centru města
- Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova
- Funkcionalistická radnice s výtahem paternoster
Z věže radnice se návštěvníkům naskytne nádherný výhled na město a okolní hory.
Krása bižuterie, kterou milují hlavně cizinci
Jablonec nad Nisou není jen o architektuře. Město je známé svou přehradou Mšeno, která nabízí možnosti pro sport a rekreaci v každém ročním období. V létě je oblíbená pro cyklistiku a procházky, v zimě pro běžkování.
Největší slávu však Jablonec nad Nisou získal díky sklářství a výrobě bižuterie. V druhé polovici 19. století se město stalo centrem světového obchodu s těmito produkty a jedním z nejbohatších měst ve střední Evropě.
Muzeum se pyšní několika unikáty, mezi které patří nejdelší náhrdelník světa (220 metrů, 9 244 perel), skleněná fontána oceněná na světové výstavě v Paříži v roce 1925, černá bižuterie připomínající černý jantar a rozsáhlá sbírka indických náramků bangle.
Jablonecké muzeum je jedinečné svým rozsahem a prezentací různých technologií a materiálů používaných v sklářském a bižuterním průmyslu.
České značky jako jablonecké sklo a bižuterie proslavily Českou republiku po celém světě. Spolu s tradicemi jako je české pivo a křišťál patří mezi významné exportní artikly.