
Meteorologové vydali důležité varování. Na Česko se žene ochlazení, zahrádkáři mohou přijít o úrodu
Do Česka se na samotném konci dubna vrací citelné ochlazení, které může ohrozit úrodu a způsobit teplotní šok mnoha lidem i rostlinám. Meteorologové z ČHMÚ vydali důležité varování: během několika dní klesnou noční teploty na většině území pod bod mrazu, na některých místech mohou hodnoty klesnout až k -3 °C.
Foto: Depositphotos.com
Nejchladněji má být hlavně na západě a v horských oblastech. Toto očekávané ochlazení může být velmi problematické hlavně pro zahrádkáře, protože mladé sazenice i rozkvetlé stromy jsou teď mimořádně citlivé na mráz. Meteorologové doporučili na síti X lidem pečlivě sledovat předpověď počasí, chránit své rostliny zakrytím textilií nebo fólií a vyhnout se zbytečné manipulaci s citlivými plodinami během nejchladnějších nocí.
Opatrnost je na místě hlavně u rajčat, paprik, jahod a kvetoucích stromů. Oproti loňskému roku je proměnlivost počasí patrná: zatímco před rokem panovalo v tuto dobu stabilní jarní počasí s teplotami přes den až 20 °C, letos přichází obrat, který může způsobit značné škody zejména na venkově.
Podle aktuální předpovědi by největší teplotní propad měl nastat během následujících tří nocí, kdy se studený vzduch rozšíří po celém území. Přes den se teploty budou držet jen okolo 10–14 °C, zatímco v noci není vyloučen i mráz v místech, kde se ochladí nejvíce. Zahrádkáři i ostatní obyvatelé se proto musí připravit na několik náročných dní, které vyžadují zvýšenou pozornost a vhodná opatření.
Prudké ochlazení a návrat mrazíků na konci dubna
Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před citelným ochlazením, které dorazí už v závěru dubna. Teploty mají na mnoha místech klesnout až pod bod mrazu a ohrozit úrodu, především mladé rostliny a ovocné stromy. Meteorologové upozorňují, že výrazná změna počasí zasáhne téměř celé území republiky. Zatímco minulý týden přinesl teplejší dny, nyní přichází prudký obrat.
Podle výstrahy se do České republiky dostává studený vzduch ze severní Evropy, což potvrdila i aktuální mapa předpovědi na TN.cz. Návrat mrazíků je nebezpečný hlavně pro zahrádkáře, protože mladé sazenice a květy mohou během několika chladných nocí zmrznout. Výstraha je podpořená doporučením sledovat aktuální stav a chránit úrodu, například zakrytím sazenic netkanou textilií nebo fólií. Meteorologové zdůrazňují, že riziko omrznutí je pro drobné plodiny opravdu vysoké.

Předpověď na následující dny je pevně daná
Podle meteorologů začne ochlazení už během čtvrtečního večera a nejvýrazněji se projeví od pátku do pondělí. Očekávají se ranní minima mezi -1 °C a -5 °C, výjimečně i nižší. Přes den se teploty budou pohybovat kolem 5 až 10 °C. Počasí může místy doprovázet slabé sněžení, především ve vyšších polohách. Vítr bude slabý až mírný, což znamená, že chlad vydrží déle.
Zahrádkáři by měli důkladně sledovat další vývoj počasí. Noci s mrazíky jsou nyní největším rizikem, protože vegetace je v plném růstu. ČHMÚ doporučuje chránit rostliny textiliemi nebo stěhovat choulostivé květiny a zeleninu do chráněných prostor. Nejnižší teploty lze očekávat v horských a podhorských oblastech, především v severních Čechách, na Vysočině a na Šumavě. V těchto lokalitách mohou rtuť teploměru klesnout až k -5 °C i během několika nocí za sebou.
V oblastech s nízkou oblačností nebo bezvětřím se přízemní mrazíky objeví častěji a mohou zasáhnout i nižší polohy. Tato situace je nebezpečná hlavně pro zahrádky v otevřeném terénu a sady. ČHMÚ a meteorologové doporučují zvýšenou pozornost právě v těchto místech. Pokud se ochladí i přes den, mohou být ohroženy i odolnější druhy rostlin.
Výrazné ochlazení je pro rostliny nebezpečné
Loni touto dobou panovalo v Česku stabilnější a teplejší počasí. Teploty se většinou držely nad 10 °C a noci byly bez mrazíků. Vegetace proto začala růst dřív a úroda nebyla vystavena takovým výkyvům. Letos je situace jiná. Rychlý teplotní zlom přichází v době, kdy už mnoho rostlin kvete a má mladé plody i listy. Květy ovocných stromů, brambory nebo rajčata tak mohou během jedné noci poškodit mrazíky až pod nulu.
Odborníci varují, že takové ochlazení může zahrádkářům způsobit značné škody. Riziko je ještě vyšší tam, kde lidé už vysadili choulostivé plodiny a nepřipravili ochranu před mrazem. Český hydrometeorologický ústav upozorňuje na prudký pokles teplot, který s sebou přináší nejen noční mrazy, ale také riziko silného větru a přeháněk. Ochlazení může ovlivnit úrodu, bezpečnost při pohybu venku a komplikovat dopravu.
Ochrana rostlin a úrody před nočními mrazy
Zahrádkáři musí věnovat zvýšenou pozornost sazenicím a citlivým rostlinám. Noční teploty mají v příštích dnech klesat místy i pod nulu, hlavně na východě a severovýchodě republiky. To ohrožuje především kvetoucí ovocné stromy a čerstvě vysazenou zeleninu. Jako nejlepší ochrana se doporučuje zakrýt rostliny netkanou textilií, fólií nebo starou dekou. Při použití plastových krytů je nutné větrat, aby nedošlo ke zapaření.
Pomáhá také zalití rostlin během dne, čímž se v půdě udrží víc tepla. Důležité je sledovat aktuální vývoj počasí například na stránkách ČHMÚ. Silný vítr a prudké poryvy mohou lámat větve i stromy. Lidé by měli omezit pohyb venku hlavně v lesních porostech a parcích. Rizikem jsou také volně položené předměty na zahradách a balkonech, které může vítr vichřice snadno odnést nebo poškodit.