Život cestovatele

29. 4. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Nová povinnost pro řidiče: Kdo neprojde kontrolou, může přijít o řidičák. Termín se blíží

Poslanci minulý týden schválili změnu, která se dotkne statisíců lidí. Novela zákona mění pravidla povinných zdravotních prohlídek pro řidiče-seniory. Zatímco dříve bylo nutné podstoupit lékařskou kontrolu už v 65 letech, nově se hranice posouvá na 70 let.

Foto: Getty Images

Od této chvíle budou muset lidé za volantem po sedmdesátce docházet na lékařské prohlídky každé dva roky. Pokud u nich lékař zjistí zdravotní problém, který by mohl ohrozit jejich schopnost bezpečně řídit, může jim být řidičský průkaz odebrán. Termín, kdy by změna mohla začít platit, se rychle blíží. Novela nyní míří do Senátu, a pokud vše projde hladce, mohla by začít platit už od příštího roku. Pro seniory je to změna, která pro ně může znamenat jak úlevu, tak naopak nový stres.

Na jednu stranu posunutí první povinné prohlídky až na sedmdesátku znamená pět let klidu navíc. Na druhou stranu vědomí, že každé dva roky budou muset znovu k lékaři a že jeden špatný výsledek může znamenat konec za volantem, některé řidiče znervózňuje. Praktici budou hrát klíčovou roli. Pokud při běžné kontrole zjistí potíže, pošlou seniora k dalším odborníkům. A výsledek může být rozhodující.

Nové lékařské prohlídky pro každého řidiče

O změně se mluvilo už delší dobu. Inspirací byla praxe ze zahraničí. Například ve Velké Británii začínají povinné kontroly řidičů rovněž v sedmdesáti letech, s tím rozdílem, že prohlídky tam musejí podstupovat každé tři roky. U nás se tedy systém nastaví ještě přísněji. Praktický lékař bude muset posoudit nejen fyzickou, ale i psychickou způsobilost seniora. Nestačí jen rychlý pohled do očí a změřený tlak. Součástí hodnocení bude také základní test kognitivních funkcí – tedy ověření paměti, soustředění a schopnosti reagovat.

Test pomáhá včas zachytit například začínající demenci, která je jednou z největších hrozeb pro bezpečnost na silnicích. Senioři se budou muset připravit i na testy zraku a sluchu. Oční vyšetření, při kterém se zjistí, jak dobře senior vidí na dálku, je dnes už běžnou součástí lékařské praxe. Sluch se ověřuje jednodušším orientačním testem. Pokud však lékař při rutinní kontrole něco zpozoruje, může vyžádat detailnější odborná vyšetření. Ne vždy to ale musí znamenat automatické odebrání řidičského průkazu. Pokud senior splní základní kritéria a lékař vyhodnotí, že je jeho schopnost řídit stále dostatečná, může v řízení pokračovat dál.

Senioři budou muset nově chodit na lékařské kontroly každé dva roky. Foto: Getty Images

Posune se věková hranice i přísnost kontroly

Kromě posunu věkové hranice a častějších kontrol přinese novela zákona i další změnu, která má výrazně zjednodušit papírování. Nově se totiž ruší povinnost nosit u sebe při řízení potvrzení o zdravotní způsobilosti. Informace o absolvované kontrole a jejím výsledku budou uloženy v registru řidičů, kde si je v případě potřeby může přímo na místě ověřit například policejní hlídka. Podmínkou je pouze to, aby byl funkční nový informační systém, který zajistí propojení registrů a lékařských dat.

Změna podle odborníků odpovídá realitě dnešní společnosti. Češi se dožívají historicky nejvyššího věku. Průměrná délka života u žen se blíží 83 letům, u mužů je to kolem 77 let. Ve srovnání s minulými dekádami se zlepšila nejen délka života, ale i jeho kvalita. Senioři jsou déle aktivní, cestují, sportují, věnují se koníčkům. A mnozí z nich zůstávají plnohodnotnými řidiči i v pokročilém věku. Posunutí hranice pro první povinnou kontrolu tak podle lékařů dává smysl.

Změny se navíc nebudou týkat jen českých občanů. Novela zákona počítá s tím, že pravidelné zdravotní kontroly budou muset podstupovat také cizinci s trvalým nebo dlouhodobým pobytem v Česku. Údaje o jejich zdravotní způsobilosti budou stejně jako u českých občanů zaznamenány v registru řidičů. Řidiči by se tedy měli připravit nejen na to, že budou muset od určitého věku pravidelně k lékaři, ale také na to, že jejich zdravotní způsobilost bude sledována systematičtěji než dosud.

Kdo lékařské vyšetření odmítne, může přijít o svůj řidičský průkaz. Foto: Getty Images

Kdo odmítne vyšetření, nedostane papíry

A ještě jedna důležitá věc. Pokud někdo na povinnou lékařskou prohlídku nepůjde, může přijít o řidičský průkaz automaticky. Bez potvrzení o zdravotní způsobilosti totiž nebude možné dál řídit. Policie si nově vše snadno ověří přímo na místě. To by mělo zároveň omezit případy, kdy lidé s vážnými zdravotními problémy sedají za volant, aniž by si byli vědomi rizika.

Pokud novela projde Senátem, mohla by platit už od začátku příštího roku. Všichni řidiči nad 70 let by tak měli počítat s tím, že se brzy budou muset přizpůsobit novým pravidlům. Pro někoho možná nepříjemná povinnost, pro jiného záruka bezpečnějších silnic.

Zdroj: novinky.cz, portalridice.cz, ceskenoviny.cz

Kam dál

Předchozí

Následující