Skandál v Ryanairu: Pasažéři byli uvězněni 15 hodin na palubě letadla
Představte si, že sedíte v letadle celých 15 hodin, jste vyčerpaní, žízniví a letuška vám oznámí, že si musíte zaplatit i za obyčejnou vodu. Přesně taková situace potkala cestující na letu společnosti Ryanair z portugalského Fara do Dublinu, když jejich rutinní tříhodinový let změnila bouře Ashley v noční můru.
Foto: Unsplash
Drama ve vzduchu
To, co mělo být běžným letem z Portugalska do irské metropole, se změnilo ve vyčerpávající drama. Let odstartoval v neděli ráno v 9 hodin z letiště Faro a měl být rychlým a přímým letem do Dublinu. Nikdo z cestujících netušil, že následující hodiny stráví uvězněni na palubě letadla v podmínkách, které by nikdo dobrovolně nepodstoupil.
Pilot se dvakrát pokusil přistát v Irsku, ale kvůli silné bouři Ashley musel své pokusy vzdát. Následovalo několik rozhodnutí, která vedla letadlo nejprve do Manchesteru a poté do Birminghamu. Zde nastal další problém. Pasažérům nebylo dovoleno opustit palubu kvůli hraničním kontrolám, protože cestovali mezi dvěma zeměmi EU.
Kritická situace na palubě
Situace na palubě se postupně zhoršovala. Jeden z pasažérů pro The Irish Times popsal, jak rychle došly základní potřeby, které měly být naprosto dokonale zajištěny. „Brzy jsme neměli žádné jídlo, vodu, a v jednu chvíli dokonce ani toaletní papír. Několik žen dostalo úzkostné záchvaty, což není vůbec překvapivé vzhledem k podmínkám, ve kterých jsme se nacházeli.“
Když posádka konečně doplnila zásoby, přinesla pouhých deset sendvičů pro celé letadlo plné hladových cestujících. „Je nepochopitelné, proč nepřinesli alespoň 150 lahví vody nebo více jídla. Deset sendvičů pro letadlo plné lidí je naprostý výsměch," uvedl rozhořčený pasažér, který si stěžuje na to, jak se k celému problému letecká společnost postavila.
📊 Anketa
Chtěli, aby cestující platili i za vodu
Vrcholem situace bylo, kdy po devíti hodinách strávených na palubě museli pasažéři platit i za obyčejnou vodu. Jeden z cestujících popsal ponižující moment, kdy mu letuška přinesla spolu s vodou i platební terminál. „Nemohl jsem uvěřit vlastním uším. Po devíti hodinách strávených v letadle chtěli, abych platil za vodu. Nejdřív jsem láhev odmítl, ale po půl hodině jsem ji stejně koupil. Žízeň byla silnější než hrdost.“
Ryanair se k situaci vyjádřil způsobem, který mnohé překvapil. Mluvčí společnosti sice vyjádřil omluvu za zpoždění způsobené bouří Ashley, ale zároveň trval na tom, že cestující neměli nárok na bezplatné jídlo nebo nápoje na palubě. Společnost argumentovala tím, že zpoždění bylo způsobeno okolnostmi mimo jejich kontrolu, jak píše web Mirror.
Dodržování standardů
Tento událost vyvolává otázky o právech cestujících a odpovědnosti leteckých společností v krizových situacích. I když je pochopitelné, že bouře Ashley způsobila závažné problémy v letecké dopravě, odmítnutí poskytnout základní potřeby například obyčejnou vodu pasažérům na palubě vyvolává oprávněné pobouření.
Zároveň je však nutné podotknout, že je společnost Ryanair známá svým nízkonákladovým provozem a velmi levnými letenkami. I přesto ale existují určité základní standardy a péče o cestující, které by měly být dodržovány bez ohledu na cenu letenky.