
Tato změna překvapí každého seniora. Důchody budou nižší, málokdo na to je připraven
Představte si, že žijete s pocitem, že po létech práce vás čeká klidné stáří – a pak přijde zpráva, která změní všechno. Co když důchody v roce 2026 opravdu nebudou takové, jaké sta tisíce Čechů očekávaly?
Foto: Getty Images
Vláda oznámila výrazné změny, které vstoupí v platnost už od roku 2026. Očekává se například, že minimální výše starobního důchodu bude nově vázána na 20 % průměrné mzdy. Hodně se diskutuje i o způsobu valorizace – zvyšování důchodů už nebude automatické a výpočty se upraví tak, že valorizace bude pomalejší a nižší než v minulých letech, což potvrzují i nové informace z České správy sociálního zabezpečení.
V roce 2026 budou nová pravidla a jiné valorizace
Valorizace důchodů projde od roku 2026 výraznou změnou. Nově bude nejnižší možná výše starobního i invalidního důchodu pevně svázaná s průměrnou mzdou v Česku. To znamená, že minimální důchod se zvedne na 20 % průměrné mzdy – což je víc než doposud. Pokud by tedy někomu při výpočtu vyšla nižší částka, stát ji automaticky dorovná.
Důchody se budou dál každý rok zvyšovat, jak jsme zvyklí, ale tentokrát už to nebude tak výrazné. Podle aktuálních odhadů bude valorizace v následujících letech spíš symbolická. Kvůli zpomalení inflace a změnám ve způsobu výpočtu se důchody sice dál každý rok zvýší, ale tempo bude pomalejší a nárůsty nižší než dřív.
Výpočty se změnily a pro některé může být výsledná částka nižší, než si původně mysleli. Pro mladší ročníky to znamená jediné – začít myslet na budoucnost dřív. Spořit si bokem, tvořit rezervy a nepočítat s tím, že stát všechno vyřeší. Finanční poradci už teď upozorňují, že spoléhat jen na státní důchod je risk. Sám o sobě totiž v budoucnu nemusí stačit ani na to nejnutnější.

Poloviční krácení předčasného důchodu
Velká změna se dotkne i těch, kdo uvažují o předčasném důchodu. Od roku 2026 bude krácení předčasného důchodu zmírněné na polovinu – ale pouze pro ty, kteří odpracovali alespoň 45 let a splnili podmínky důchodového pojištění. Pro ostatní zůstane systém beze změny.
Jestliže někdo odejde do důchodu o několik let dříve, snížení měsíční částky bude menší než dříve, což představuje úlevu zejména pro dlouhodobě pracující občany se zdravotním omezením nebo těžkými profesemi. Výpočet starobního důchodu vychází z osobního vyměřovacího základu. Ten vypočítává Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na základě průměrné hrubé mzdy žadatele za rozhodné období. Do průměru vstupují roky, kdy byla odváděna sociální pojištění.
Výše starobního důchodu závisí na tom, kolik let člověk skutečně odpracoval a jaké zaměstnání vykonával. Každý rok, kdy se odvádí sociální pojištění, se počítá k dobru. Do důchodu se ale promítají i jiné životní situace, jako je vojenská služba, rodičovská dovolená nebo péče o někoho blízkého. Málokdo si ale uvědomuje, že krátkodobé brigády nebo špatně nastavené smlouvy mohou znamenat menší odvody, a tím pádem i nižší důchod. Proto je dobré mít přehled o svých pracovních smlouvách a v případě pochybností si vše raději ověřit – ať už u personalistů, nebo přímo na České správě sociálního zabezpečení.