Život cestovatele

25. 4. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Toto skryté místo u Brna obdivují turisté z celého světa. Místní o něm nemají tušení, v zahraničí je to hit

Věděli jste, že přímo v srdci Brna se nachází místo, o kterém slyšelo jen pár lidí? Pod rušným Zelným trhem, osm metrů pod povrchem, se rozprostírá spletitý systém středověkých chodeb a sklepů. Labyrint pod Zelným trhem uchovává desítky tajemství a zážitků, které dokážou překvapit dokonce i zkušené cestovatele.

Foto: redakce

Jen pár metrů pod ruchem brněnského Zelného trhu se rozkládá síť starobylých sklepů a chodeb. Tento labyrint spojuje pohnutou historii města, jedinečné stavební řešení i moderní technologie, které zpřístupňují Brněnské podzemí i dnešním návštěvníkům. Labyrint pod Zelným trhem vznikl už ve středověku, kdy si místní obchodníci a měšťané budovali pod svými domy sklepy pro uchovávání vína, potravin a vzácných surovin.

Sklepy byly zásadní pro bezpečnost i přežití v době válečných konfliktů. Lidé zde uchovávali zásoby i drahocenné dokumenty. Některé chodby sahají až osm metrů hluboko a spojují domy nad sebou v husté síti. Zajímavostí je, že část sklepení byla v minulosti využívána i k výrobě piva či jako úkryt před požáry. Historické mapy Brna ukazují, že podzemí zasahuje daleko za hranice samotného trhu a propojuje řadu významných budov.

Prohlídka labyrintu, která je nezapomenutelná

Během prohlídky si lidé mohou prohlédnout několik typů sklepů – od skladovacích místností, přes sklepní studny, až po unikátní architektonické detaily. Osvětlení je navrženo tak, aby podtrhlo autentickou atmosféru podzemí, přesto neztrácíte orientaci. Některé části prohlídky umožňují i interaktivní prvky, například zkoušení historického nářadí nebo prohlížení dobových map brněnského podzemí. Sklepní chlad je překvapivě příjemný i v létě, což návštěvníci často oceňují.

Sklepy byly stavěny z místních cihel a kamene, pečlivě izolovaných proti vlhkosti. Architekti různých století řešili statiku pomocí kleneb a opěrných zdí, takže podzemí odolává kolísání počasí i menším otřesům. V posledních letech došlo k zásadní modernizaci. Byly instalovány speciální odvlhčovací systémy, LED osvětlení a bezpečnostní čidla. Tyto technologie chrání labyrint před dlouhodobými škodami a zároveň zlepšují komfort pro návštěvníky. Zahraniční průzkumy a inspirace z evropských podzemních památek se odrazily například ve způsobu značení tras nebo orientačních mapách.

Skryté místo u Brna, které milují především zahraniční turisté. Foto: Redakce

Neobjevené perly a zážitky v podzemí

Jedním z nejpůsobivějších míst v Labyrintu je prostor, kde byla dříve alchymistická laboratoř. Návštěvníci se zde dozvědí, jak se v minulosti pokoušeli objevit tajemství kamene mudrců, vyrábět elixíry mládí nebo měnit kovy ve zlato. Místnost je vybavena dobovými nástroji, svícemi a baňkami, což umožňuje představit si pracujícího alchymistu v plné parádě. Hned vedle se ukrývá historická krčma s prostými lavicemi a sudy.

Právě zde se prý pili tajemné lektvary i obyčejné pivo, zatímco si pod zemí lidé povídali o nejnovějších brněnských drbech. Atmosféra je dokreslena zvuky linoucími se z reproduktorů a stylovým osvětlením. V hlubších částech podzemí se nachází tzv. klec bláznů. Tento prvek, známý i z jiných evropských měst, byl používán ve středověku k trestání výtržníků a rušitelů nočního klidu. Skutečný význam klece si člověk nejlépe uvědomí, když si stoupne přímo k jejím mřížím.

Součástí prohlídky je unikátní expozice věnovaná středověkému právu a brněnským legendám. Návštěvníci se seznámí s případy, které se v minulosti odehrály přímo v těchto místech. Připravené interaktivní prvky a replika starých listin přibližují každodennost tehdejšího života.

Místo, kam můžete zajít téměř kdykoliv. Pro někoho vzbuzuje velký respekt. Foto: redakce

Místo, které obdivují turisté z celého světa

Věděli jste, že přímo v srdci Brna se nachází místo, o kterém slyšelo jen pár lidí? Pod rušným Zelným trhem, osm metrů pod povrchem, se rozprostírá spletitý systém středověkých chodeb a sklepů. Labyrint pod Zelným trhem uchovává desítky tajemství a zážitků, které dokážou překvapit dokonce i zkušené cestovatele. Mnoho průvodců vám nabídne základní informace, ale málokdo se opravdu vydá do hloubky příběhů, které se zde ukrývají. Středověké sklepy představovaly chlazenou spíž, kde rodiny uchovávaly maso, sýry, obilí i ovoce.

Právě díky konstantní teplotě a stálé vlhkosti byly sklepy nenahraditelné v každodenním životě měšťanů. Ve sklepech se často stavěly speciální police a bedny, do kterých se ukládaly zásoby na zimu. Maso se například udilo přímo nad vchodem do sklepa, aby vydrželo déle čerstvé. Také v zahraničních městech, například v Belgii nebo Německu, hrály historické sklepy podobnou roli a chránily úrodu před rychlým zkažením. Dnes si při prohlídce Labyrintu pod Zelným trhem lze ještě všimnout původních konstrukcí a detailů, které dokládají geniální řešení středověkého hospodaření s potravinami. Sklepení je tak opravdovým svědectvím o každodenním životě minulých století.

Kam dál

Předchozí

Následující