
Tento mobil z devadesátek ležel roky v šuplíku. Teď za něj dávají víc než za nový iPhone
Pamatujete si dobu, kdy mobilní telefon nebyl tenkým plátkem skla a oceli, ale pořádným kusem elektroniky, který se dal použít i jako zbraň v sebeobraně? Přesně takové přístroje dnes zažívají renesanci. A zatímco jste možná ten svůj starý Utson vyhodili nebo nechali zapadnout prachem někde ve sklepě, sběratelé za ně dnes nabízejí částky, ze kterých se vám zatočí hlava.
Foto: Freepik
Jana Novotná z Ostravy si myslela, že při jarním úklidu jen vyhodí pár nepotřebných věcí. Ale mezi starými účtenkami a plastovými kabely objevila něco, co změnilo její pohled na minulost – perfektně zachovalý model telefonu Ufon z konce devadesátých let, s původním balením i příslušenstvím. „Myslela jsem, že ho dám na bazar za pár stovek,“ přiznává Jana. Jenže její syn si všiml, že tenhle model není jen tak ledajaký. „Mami, to si nech ocenit,“ řekl jí. A měl pravdu. Nakonec si paní Jana uvědomila, že díky synovi udělala nejlepší rozhodnutí svého života.
Za týden přišla nabídka, která Janu doslova posadila: 42 tisíc korun. Tolik jí nabídl sběratel za nepoškozený kousek z éry, kdy mobily nebyly na každém rohu a volání se ještě počítalo po minutách. „To, co vidíte, je kus historie. Není to jen plastový telefon. Je to připomínka doby, kdy jsme si ještě vážili ticha,“ říká Daniel Kratochvíl, pražský sběratel, který vlastní přes 200 historických mobilů. Právě Ufon podle něj patří mezi nejžádanější modely – ideálně v původní krabici, s manuálem a originální baterií.
Za historický telefon získala majitelka desetitisíce
Představte si, že jste si telefon koupili za částku, která tehdy odpovídala měsíčnímu platu. Chránili jste ho jako oko v hlavě, pečlivě čistili klávesnici a pyšně ukazovali známým. Nebylo to jen spotřební zboží – byl to symbol určitého společenského statutu. Když přišla SMS, byla to událost. Když jste volali, stálo to tolik, že jste opravdu zvažovali každou minutu. To je přesně ten pocit, který si dnes sběratelé kupují zpět.
Tyto telefony vydržely týden bez nabíječky. Baterie se vyměnila za pět vteřin. Nezvonily kvůli reklamám a notifikacím. Byly jednoduché, přehledné a na svou dobu překvapivě odolné. Přežily pád ze schodů i deštěm promáčenou kapsu. A dnes? Dnes se za ně platí víc než za nový smartphone. „Pistole, černobílá obrazovka, pár vyzvánění – a to bylo všechno. Ale přesně tohle dnes lidi láká. Není to nostalgie. Je to návrat k jednoduchosti,“ říká Kratochvíl.
Nejsou to jen lidé, kteří devadesátky zažili. Stále častěji se sběrateli stávají mladí. Dvacetiletá studentka Tereza se specializuje právě na staré Ufony. Je to krásný kus designu. Neotravuje vás. Nepípá. Je to jako analogový fotoaparát – cítíte, že to má duši. Dnes už není vzácností, že se podobné modely prodávají za desítky tisíc korun.

Když najdete retro věc, nevyhazujte ji
Některé kusy, pokud jsou neporušené a ještě nerozbalené, mohou stát i přes sto tisíc. Víc, než za co se tehdy prodávaly nové. Takže jestli doma máte krabici s kabelem, baterkou a malým tlačítkovým mobilem, než ho vyhodíte, zkuste ho nechat ocenit.
Možná je na čase prohledat i vaše skříně a šuplíky. Třeba tam leží podobný poklad, jako ten, který našla Jana. A pokud ne, možná je dobré se zamyslet, jestli dnešní mobilní technologie opravdu představují ve všech ohledech pokrok. Doba, kdy telefon vydržel týden bez nabíjení a přežil pád z výšky, totiž nebyla tak špatná. A to je přesně ten pocit, který si dnes lidé kupují za desítky tisíc korun.