Život cestovatele

21. 4. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Upozornění: Za pár hodin dorazí do Česka nebezpečné počasí. Kdo jede do přírody, musí dávat velký pozor

Ještě o víkendu to vypadalo, že jaro konečně dostává tu správnou podobu. Slunce svítilo, teploty stoupaly, lidé vytáhli deky, grily, kola a výletní batohy. Jenže tahle idylka zřejmě končí. Meteorologové varují před prudkým zvratem – odpoledne a večer má přijít výrazné zhoršení počasí, a to hned na několika místech republiky. Bouřky, silný vítr a prudké lijáky se začínají objevovat už v průběhu pondělí, přičemž úterý a středa mají být podle předpovědí ještě extrémnější.

Foto: Depositphotos.com

Slunečné počasí, které v uplynulých dnech lákalo Čechy ven, končí. Místo modré oblohy nás čekají bouřky, prudké přeháňky a nárazový vítr. A co hůř – meteorologové varují, že se mohou objevit i supercely. Tedy nebezpečný typ bouře, který může zkomplikovat situaci nejen řidičům, ale hlavně těm, kteří se chystají do přírody. Vyrazit na výlet nebo túru za takových podmínek se může snadno změnit v drama.

Ještě v pondělí to bude vypadat příjemně. Teploty se budou držet kolem dvaceti stupňů a i když se obloha trochu zatáhla, stále nám přálo počasí na dokonalé výlety. Jenže teplo, které se udržovalo nad Českem, se rychle mění v rizikový faktor. Právě kombinace vysokých denních teplot a vlhkosti totiž nahrává silným bouřkám, které mohou zasáhnout i větší část republiky.

Během pondělí přijde výrazná změna počasí

Podle meteorologů nás čekají dny, kdy počasí bude silně proměnlivé. V úterý se má rtuť vyšplhat až ke 24 stupňům Celsia, ale už během dne začnou přibývat oblaka a na některých místech se mohou objevit první přeháňky. Nejdřív slabší, později ale intenzivní. Hrozí i krupobití, zejména v odpoledních a večerních hodinách. Ve středu se situace nezlepší – spíš naopak. Teploty zůstanou podobné, ale vlhkost vzduchu ještě vzroste a s ní i riziko prudkých bouřek.

Čtvrtek pak bude zlomový. Meteorologové předpovídají ochlazení, které přijde z Německa a zasáhne především západ a severozápad Česka. Tam se očekává výrazný pokles teplot – z úterních 24 stupňů se během dvou dnů dostaneme na hodnoty okolo 13 až 15 stupňů. V ostatních regionech zůstane ještě relativně teplo, ale ani tam se bouřkám nevyhneme.

Na Velikonoční pondělí se dočkáme pravděpodobně prvních výraznějších bouřek v tomto roce. Odpoledne a k večeru očekáváme pásmo bouřek postupující z Rakouska přes Vysočinu a jihozápad Moravy k severovýchodu, uvedli meteorologové.

Páteční ráno má být chladnější, ale ani to neznamená konec dešťů. Výraznější stabilizace počasí se podle předpovědí očekává až po víkendu. Zvláštní pozornost si ale zaslouží slovo, které zaznělo v několika výstrahách – supercela. Tento typ bouřkové aktivity není v Česku úplně běžný, ale v posledních letech se objevuje častěji. A má k tomu ideální podmínky právě na jaře, kdy se střídají teplé a studené vzdušné hmoty.

Na Česko se ženou nebezpečné bouřky, lidé by měli být v opatrnosti. Foto: Depositphotos.com

Supercely jsou nebezpečné, hlavně v přírodě

Supercela je specifický druh bouřky, který se liší od běžné přeháňky tím, že má tzv. rotující jádro. To znamená, že se v jejím středu tvoří silný vzestupný proud vzduchu, který rotuje kolem své osy. Právě tato rotace dává supercele její ničivý potenciál – může přinést extrémní srážky, silný vítr, velké kroupy a v krajním případě i tornádo. V České republice sice tornáda vznikají výjimečně, ale nejsou vyloučena, jak ukázal tragický případ na jižní Moravě v roce 2021.

To, co dělá supercely nebezpečnými, je i jejich nevyzpytatelnost. Dokážou se zformovat velmi rychle, během několika desítek minut, a jejich trajektorii není snadné odhadnout. Pro člověka, který se zrovna nachází v lese, na horách nebo někde u vody, může být prakticky nemožné najít včas úkryt. Proto meteorologové v posledních hodinách důrazně varují – kdo plánuje výlet do přírody, měl by být obzvlášť opatrný. A ideálně cestu odložit.

Přesně to se týká i rodin s dětmi, které si naplánovaly výlety o víkendu. I když se může zdát, že počasí se uklidní, krátké okno slunečna nemusí znamenat bezpečí. Právě při těchto přechodech se bouřky objevují nejčastěji. Většina lidí přitom tyto změny podceňuje. Jenže právě letošní duben ukazuje, že kombinace vysoké vlhkosti, proudění a rozdílů teplot mezi dnem a nocí může přinést i situace, které dříve bývaly spíš výjimkou. Silný déšť, který během pár minut zatopí podchod nebo vytopí sklep, může přijít bez varování. A silný vítr dokáže ohnout stromy, strhnout větve nebo poškodit auta.

Kdo je na horách, musí dávat pozor na silný vítr

Zejména v horských oblastech, kde se počasí mění ještě rychleji než ve městech, je nutné brát varování vážně. Turistické stezky se mohou stát nebezpečnými, kluzké kameny nebo spadlé větve pak komplikují nejen návrat, ale i případný zásah záchranářů. Pro ty, kdo plánují delší pobyt v přírodě, je dobré mít po ruce nejen pláštěnku, ale i plán B. A hlavně mobil s nabitou baterií – ideálně s aplikací sledující radarové snímky.

​Vyloučena není s ohledem na dostatečný střih větru ani supercela nebo organizovanější konvektivní systém, dostupné energie ale nebude tolik, a právě to může bouřky nakonec limitovat. Tyto situace nicméně dokáží překvapit, tak uvidíme.

Závěr týdne tak bude ve znamení střídání všeho možného počasí. Slunce, déšť, bouřky a opět chlad. Počasí jako na houpačce. A i když se může zdát, že jde jen o obyčejný aprílový rozmar, letošní jaro nám připomíná, že příroda má poslední slovo. Kdo vyráží ven, měl by být připravený na všechno. A kdo zůstane doma, ten možná udělá líp.

Zdroje: TN.cz, ČHMÚ

Kam dál

Předchozí

Následující