Život cestovatele

10. 2. 2025

Michaela Hanelová

Řecko

Tady kdysi trávili dovolenou boháči. Toto letovisko byste dnes navštívit nechtěli

Existují místa, kde se čas zastavil v jediném okamžiku, kde luxus a sláva ustoupily tichu a kde se kdysi rušné ulice proměnily v němé svědky dramatické historie. Jedno takové místo leží na břehu Středozemního moře a skrývá příběh, který připomíná scénář hollywoodského filmu - jen s tím rozdílem, že tento příběh se skutečně stal.

Foto: Wikimedia Commons

Představte si město, kde se na terasách přepychových hotelů setkávaly největší hvězdy stříbrného plátna, kde výlohy luxusních butiků lákaly movitou klientelu a kde písečné pláže byly svědky nekonečných letních romancí. Nikdo z těch, kteří si zde užívali bezstarostného života, netušil, že jejich ráj má vypůjčený čas.

Co se stalo onoho osudového dne, kdy se toto výstavní letovisko proměnilo v město duchů? A proč i po tolika letech zůstávají jeho ulice prázdné, bazény vyschlé a kdysi honosné hotely slouží jen jako kulisa pro jeden z nejpodivnějších příběhů moderní historie?

Toto bývalo luxusní letovisko pro celebrity

Představte si místo, kde se na plážích slunili hollywoodské hvězdy, ulice lemovaly luxusní butiky a hotely nabízely nejvyšší standardy pohodlí. Dnes je toto místo opuštěné, zarůstá vegetací a stalo se symbolem ztraceného ráje. Vítejte ve Varoshe, někdejším klenotu Kypru, který se proměnil v jedno z nejznámějších měst duchů na světě.

V 60. a na počátku 70. let 20. století zažívala Varosha, předměstí města Famagusta na východním pobřeží Kypru, období nebývalého rozkvětu. Z původní rybářské vesnice se rychle stala vyhledávanou destinací pro turisty z celého světa. Luxusní hotely, restaurace, bary a obchody přitahovaly návštěvníky toužící po slunci, moři a zábavě. Pláže s jemným pískem a křišťálově čistou vodou byly považovány za jedny z nejkrásnějších v celém Středomoří.

Varosha se stala magnetem pro celebrity. Mezi jejími návštěvníky byli například Elizabeth Taylor, Richard Burton, Brigitte Bardot či Raquel Welch. Bulvár Johna F. Kennedyho byl plný nablýskaných automobilů a život zde pulzoval ve dne i v noci. Místní ekonomika vzkvétala a nic nenasvědčovalo tomu, že by tento ráj mohl někdy skončit.

Foto: Wikimedia Commons

Náhlý pád do zapomnění

Vše se změnilo v létě roku 1974. Dne 20. července toho roku zahájila turecká armáda invazi na Kypr v reakci na státní převrat podporovaný řeckou juntou. Obyvatelé Varoshy, vyděšení blížícími se boji, opustili své domovy v naději, že se brzy vrátí. Město však bylo obsazeno tureckými silami a uzavřeno. Od té doby je přístup do Varoshy zakázán a čas zde jakoby zamrzl.

Budovy, které kdysi zářily novotou, začaly chátrat. Příroda si postupně bere zpět, co jí patří – ulice zarůstají vegetací, interiéry budov pokrývá prach a rez. Místo, kde se dříve ozýval smích a hudba, je nyní tiché a opuštěné. Varosha se stala symbolem rozděleného ostrova a nevyřešeného konfliktu mezi řeckou a tureckou komunitou.

Foto: Wikimedia Commons

Současný stav a nejistá budoucnost Varoshy

Po desetiletích uzavření se v posledních letech objevily snahy o znovuotevření části Varoshy pro veřejnost. V roce 2020 turecké úřady oznámily plán na postupné zpřístupnění některých oblastí města. Tento krok však vyvolal mezinárodní kritiku a obavy z narušení křehké rovnováhy na ostrově.

Dnes je část Varoshy přístupná návštěvníkům, kteří mohou procházet jejími ulicemi a nahlédnout do minulosti tohoto kdysi prosperujícího letoviska. Mnozí doufají, že postupná revitalizace přinese nové příležitosti pro obě komunity na ostrově a že se Varosha stane symbolem smíření a obnovy.

Varosha jako turistická atrakce

Navzdory své pohnuté historii přitahuje Varosha pozornost turistů z celého světa. Pro milovníky urbexu – průzkumu opuštěných míst – představuje jedinečnou příležitost nahlédnout do minulosti a zažít atmosféru města duchů. Procházka mezi zchátralými budovami, kde se čas zastavil před téměř půl stoletím, nabízí silný a často emotivní zážitek.

Návštěvníci by však měli mít na paměti, že Varosha je stále citlivým místem s ohledem na politickou situaci na Kypru. Doporučuje se respektovat místní pravidla a pokyny a uvědomit si historický kontext tohoto místa.

Příběh Varoshy je připomínkou toho, jak rychle se může změnit osud místa vlivem politických událostí. Z kdysi zářivého letoviska se stalo město duchů, které dnes slouží jako memento neklidné historie Kypru.

Kam dál

Předchozí

Následující