Život cestovatele

7. 2. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Tento český zámek přezdívají Moravské Versailles! Přesto ho turisté stále přehlížejí

Představte si místo, kde se česká historie setkává s francouzskou elegancí, kde každý sál vypráví příběh o zlatém věku baroka a kde se umění a hudba vznášejí ve vzduchu jako neviditelní průvodci. V srdci Vysočiny se ukrývá architektonický klenot, který si vysloužil přezdívku, jež ho řadí mezi nejvýznamnější památky Evropy.

Foto: Wikimedia Creative Commons

V době, kdy většina turistů míří do přeplněných zámků, existuje místo, které nabízí něco výjimečného - dokonalou harmonii architektury, umění a hudby. Zatímco jiné památky sázejí na masovou turistiku, tady můžete objevovat krásy baroka v jejich nejryzejší podobě. A nejlepší na tom všem? Tento skvost patří k nejnavštěvovanějším památkám regionu, přesto si zachovává svou autentickou atmosféru.

Tento český zámek je jako z pohádky

Když se řekne barokní skvost, mnohým se vybaví francouzské Versailles. Ale víte, že i na Moravě máme svůj vlastní klenot, který si s ním v ničem nezadá? Zámek Jaroměřice nad Rokytnou je místem, kde se historie snoubí s uměním a hudbou tak intenzivně, že návštěvníci odcházejí okouzleni jeho nádherou.

Původně stála na místě zámku středověká tvrz, která byla koncem 16. století přestavěna na renesanční sídlo. Svou současnou barokní podobu získal v letech 1700 až 1737 díky přestavbě iniciované hrabětem Janem Adamem Questenberkem. Tento šlechtic nebyl jen obyčejným aristokratem – byl to vášnivý mecenáš umění a hudby, který se rozhodl proměnit zámek v jedno z nejvýznamnějších kulturních center své doby.

Foto: Wikimedia Creative Commons

Hudba jako duše zámku

Architektonickou přestavbu vedl slavný rakouský architekt Jakob Prandtauer, který zámku vtiskl jeho dnešní podobu. Velkolepá stavba kombinuje barokní eleganci s přirozenou symetrií, která okamžitě upoutá pohled každého návštěvníka.

K zámku neodmyslitelně patří i rozsáhlé zahrady, které jsou jedním z nejkrásnějších příkladů barokního krajinářství na Moravě. Zámek Jaroměřice nad Rokytnou není jen tichým svědkem minulosti, ale dodnes žije hudbou. Díky mecenášství hraběte Questenberka se zde v 18. století pořádaly jedny z prvních českých operních představení, což bylo v tehdejší Evropě naprosto unikátní.

Hrabě zaměstnával špičkové hudebníky, včetně slavného Františka Václava Míči, který zde působil jako kapelník a skladatel. Tradice hudby na zámku přetrvala dodnes. Každý rok se zde koná Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského, který přivádí na nádvoří a do reprezentačních sálů zámku špičkové umělce z celého světa. Pokud hledáte místo, kde si můžete vychutnat koncert v prostředí, kde hudba opravdu dýchá historií, Jaroměřice jsou jasnou volbou.

Foto: Wikimedia Creative Commons

Zámecké interiéry: Luxus a přepych baroka

Když projdete branou zámku, ocitnete se v prostoru, kde se zastavil čas. Reprezentační sály zdobí nádherné fresky, štukové dekorace a původní nábytek, který vám přiblíží život šlechty v období baroka. Největším skvostem je zámecká kaple svaté Markéty, která patří mezi nejkrásnější sakrální prostory na Moravě.

Jedním z unikátů je i zámecká knihovna, která obsahuje vzácné tisky a historické rukopisy. V minulosti zde byla uložena i část jedné z nejvýznamnějších hudebních sbírek v Evropě, kterou hrabě Questenberk shromáždil během svého života.

Zámecký park je doslova rájem na Zemi

Návštěva zámku by nebyla úplná bez procházky rozlehlým barokním parkem, který je jedním z největších ve střední Evropě. Pečlivě udržované záhony, romantické aleje a majestátní kašna dotvářejí atmosféru tohoto magického místa. Zahrada je ideální nejen pro procházky, ale i pro relaxaci a načerpání energie.

Pokud se rozhodnete zámek navštívit, doporučujeme si vyhradit alespoň půlden, abyste si mohli v klidu prohlédnout všechny krásy tohoto místa. V letních měsících se zde konají komentované prohlídky, které vás provedou nejen historií zámku, ale i zajímavými příběhy jeho bývalých obyvatel.

Zámek je přístupný široké veřejnosti ve vyhrazené období

Zámek je přístupný veřejnosti po většinu roku, přičemž hlavní návštěvnická sezóna začíná v dubnu. Během jarních a podzimních měsíců (duben a říjen) můžete zámek navštívit o víkendech mezi 9. a 15. hodinou. V období od května do června a v září se otevírací doba prodlužuje do 16 hodin, přičemž zámek je otevřen denně kromě pondělí. Vrchol sezóny přichází v červenci a srpnu, kdy jsou brány zámku otevřeny od 9 do 17 hodin, opět s výjimkou pondělí.

Co se týče vstupného, základní prohlídkový okruh nazvaný Hraběcí apartmán je dostupný za příznivé ceny. Dospělí zaplatí 180 Kč, senioři nad 65 let a mladí lidé ve věku 18-24 let 140 Kč. Děti od 6 do 17 let mají zvýhodněné vstupné 50 Kč a ty nejmenší do 5 let mohou na prohlídku zdarma. Stejnou slevu jako senioři mají také držitelé průkazů ZTP a ZTP/P. Vstupenky lze pohodlně zakoupit přímo na místě, přičemž zámek akceptuje jak hotovost, tak platební karty.

Kam dál

Předchozí

Následující