Život cestovatele

2. 4. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Všichni mluví o Šumavě. Opravdový klid a čerstvý vzduch je někde jinde

Představte si místo, kde se příroda předvádí v té nejkrásnější podobě, daleko od davů turistů. Skrytý ráj, který nabízí klidné lesy, třpytivé vodní plochy a kamenné útvary, které vás uchvátí svou jedinečností. Co kdyby jste mohli navštívit destinaci, kde můžete putovat celý den, aniž byste potkali jediného člověka, a přitom zažít zážitek, který vám zůstane v paměti navždy?

Foto: Wikimedia Commons

Objevte s námi tajemství, které leží v srdci české krajiny. Místo, kde se můžete ponořit do klidu a pohody, kde každá cesta je novým objevem a kde příroda předvádí svou nejkrásnější tvář. Co se skrývá za touto skrytou oázou a proč by mohla být vaším novým útočištěm před městským shonem? Připravte se na cestu, která vás zavede do světa, kde čas plyne jinak a kde můžete zažít pravou harmonii s přírodou.

Zatímco davy turistů míří do Šumavy, Žďárské vrchy zůstávají skrytým pokladem české krajiny. Tiché lesy, třpytivé vodní plochy a kamenné útvary vytvářejí dokonalý únik od městského shonu. Na rozdíl od přeplněných turistických destinací zde můžete putovat celý den, aniž byste potkali jediného člověka.

Toto místo je hezčí než Šumava a hlavně klidnějši

Žďárské vrchy nabízejí unikátní kombinaci nedotčené přírody a kulturního dědictví, kterou oceňují především znalci hledající  mimo vyšlapané stezky. Místní mikroklima vytváří specifické podmínky, které podporují výskyt vzácných rostlinných a živočišných druhů, jež se jinde v České republice nevyskytují. Inspirace ze skandinávského konceptu friluftsliv – života na čerstvém vzduchu – zde nachází dokonalé uplatnění.

Zdejší krajina nabízí více než jen procházky přírodou. Skrývá v sobě síť málo známých cest spojujících starobylé usedlosti, kde přežívají tradiční řemesla. Znalci oceňují především období brzkého jara a pozdního podzimu, kdy mlhy vytvářejí téměř mystickou atmosféru a světelné podmínky mění běžné scenérie v něco výjimečného.

Tento nádherný zámek naleznete v blízkém okolí přírody. Foto: Wikimedia Commons

Proč jsou Žďárské vrchy unikátním útočištěm

Žďárské vrchy představují výjimečnou krajinnou oblast na českomoravském pomezí, která okouzluje svou nedotčeností a harmonií. Tato část Hornosvratecké vrchoviny o rozloze 485,78 km² nabízí návštěvníkům vzácnou kombinaci přírodních krás a autentičnosti. V dnešní uspěchané době je stále obtížnější najít místa, kde člověk může skutečně vypnout. Žďárské vrchy jsou jednou z mála oblastí v České republice, kde je možné zažít opravdové ticho.

Na rozdíl od přeplněné Šumavy zde turisté mohou strávit celý den, aniž by potkali jediného člověka. Zvláště mimo hlavní turistické trasy nabízí vrchy klidná zákoutí, kde je slyšet jen šumění větru v korunách stromů. Přírodní podmínky, chudé podloží, kopcovitý terén a méně příznivé podnebí paradoxně přispěly k zachování tohoto klidu. Právě tyto faktory odradily masivní rozvoj, který by narušil autentickou atmosféru regionu.

Nekonečné lesy pro duševní očistu

Rozlehlé lesní komplexy tvoří dominantní prvek zdejší krajiny a poskytují návštěvníkům prostor pro hluboké napojení s přírodou. Historicky bylo území Žďárských vrchů až do středověké kolonizace pokryto rozsáhlými, obtížně prostupnými pralesy. Ačkoliv původní pralesní porosty byly z velké části nahrazeny hospodářskými lesy, i dnes zde návštěvníci naleznou majestátní porosty, kde převládal buk lesní. Některé odlehlejší části si zachovaly téměř pralesní charakter.

Lesní cesty a pěšiny, které se klikatí mezi staletými stromy, nabízejí ideální prostředí pro tzv. lesní terapii, japonsky známou jako shinrin-yoku. Pouhá procházka těmito lesy prokazatelně snižuje stres a zlepšuje náladu. Žďárské vrchy jsou právem označovány za střechu Evropy. Oblast je chráněnou oblastí přirozené akumulace vody díky své příznivé hydrologické bilanci. Zdejší prameniště řek a potoků poskytují křišťálově čistou vodu. Návštěvníci mohou obdivovat meandrující toky, které si zachovaly svůj přirozený charakter, neregulované lidskými zásahy.

Všechny lákala Šumava. To jen do chvíle, než poznali toto místo. Foto: Wikimedia Commons

Kdo sem jednou zamíří, nebude nikdy litovat

Žďárské vrchy nabízejí jedinečné spojení nedotčené přírody, kulturního dědictví a odpočinku daleko od přeplněných turistických center. Zaoblené skalní vrcholky a mělká údolí vytvářejí krajinu, která si každého návštěvníka získává svým klidem a autenticitou. Devět skal představuje pomyslnou korunu pěší turistiky v této oblasti. S výškou 836 metrů jde o nejvyšší bod Žďárských vrchů, který nabízí dechberoucí výhledy do širokého okolí.

Trasa z obce Milovy je ideální pro celodenní výlet a vede převážně lesnatým prostředím, které dává návštěvníkům zapomenout na každodenní shon. Méně známá, ale stejně působivá, je naučná stezka Metodka procházející přírodní rezervací Metodka, kde lze pozorovat původní bukové porosty. Pro méně náročné turisty doporučujeme okruh kolem Velkého Dářka, největšího rybníka Českomoravské vrchoviny. Trasa o délce přibližně 12 km vede podél břehů a nabízí výhledy na vodní hladinu i okolní rašeliniště.

Skryté klenoty pro cyklisty

Cyklotrasa č. 1 (Přibyslav - Nové Město na Moravě) představuje páteřní trasu regionem, která propojuje hlavní centra a přitom vede mimo frekventované silnice. Na trase dlouhé 35 km cyklisté projíždějí rozmanitou krajinou od říčních údolí po náhorní plošiny. Méně známá, ale o to kouzelnější, je okružní trasa kolem Kratké, která provede cyklisty skrz malebné vesničky s typickou lidovou architekturou. Trasa je dlouhá 27 km a má střední obtížnost.

Pro milovníky technických výzev jsou ideální lesní cesty v okolí Krejcarského lesa, kde se nachází několik single-tracků různé obtížnosti. Zdejší terén nabízí kombinaci technických pasáží a plynulých úseků s minimálním převýšením. Pro skutečné nadšence do přírody existuje možnost glamping kempování pod Žákovou horou. Luxusní stany s pohodlnými postelemi a kamny jsou strategicky umístěné v chráněné oblasti, kde lze pozorovat vzácné druhy rostlin i živočichů a přitom si užívat komfort.

Kam dál

Předchozí

Následující