Život cestovatele

6. 4. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Češi ve velkém vyrážejí na místo, které vypadá jako Alpy. Přitom je 90 minut od Prahy

Představte si místo, kde se příroda předvádí v té nejkrásnější podobě, aniž byste museli cestovat na druhý konec Evropy. Existuje destinace, která nabízí dechberoucí výhledy a jedinečné přírodní útvary, a přitom je jen krátkou jízdou od hlavního města. Co kdyby jste mohli zažít kouzlo hor a hlubokých roklin bez nutnosti dlouhé cesty?

Foto: Wikimedia Commons

Touha po horách a alpských výhledech nemusí znamenat dlouhou cestu přes půl Evropy. Stačí nahodit auto a vydat se necelé dvě hodiny z Prahy, a najednou se ocitnete v krajině, která připomíná slavné alpské velikány. České Švýcarsko se svými pískovcovými útvary, hlubokými roklemi a výhledy do krajiny v posledních letech objevilo mnoho Čechů a není divu, že se sem teď valí davy.

Už jste někdy stáli na Pravčické bráně a rozhlédli se po okolí? Těm, kdo tenhle zážitek ještě nemají v kapse, lze jen tiše závidět. První dojem totiž nejde zopakovat – a ten první dojem z Českého Švýcarska vám doslova vezme dech. Krajina, která jako by vypadla z pohádky, se rozprostírá pod vámi a na chvíli si připadáte jak někde vysoko v Alpách. Přitom jste pořád v Česku a od hlavního města vás dělí jen cesta, kterou zvládnete za hodinu a půl.

Na toto místo nyní vyráží téměř všichni Češi

Když se zeptáte místních, co se děje, většina z nich začne hned lamentovat nad davem turistů. Jenže není to tak úplně novinka – České Švýcarsko patří k nejkrásnějším koutům naší země už pěkných pár století. Důvod, proč teď zažívá takový boom, je ale jednoduchý – sociální sítě a covidová doba. „Během pandemie lidi nemohli cestovat do zahraničí, tak objevili kouzlo domácích destinací. A když pak viděli na Instagramu ty dechberoucí fotky z Pravčické brány nebo soutěsek, chtěli to taky zažít," vysvětluje Tomáš, průvodce, který v oblasti provádí turisty už přes deset let.

Nádherná dovolená jen hodinu a půl od Prahy. Foto: Wikimedia Commons

A má pravdu. Stačí zadat na Instagram hashtag #ceskeskycarsko a vyskočí na vás tisíce fotografií, jedna krásnější než druhá. Východ slunce nad mlžným údolím, dramatická krajina pískovcových skal, romantické projížďky na lodičkách v soutěskách. Je to jako by se kousek Alp přesunul do Čech a nikdo o tom donedávna pořádně nevěděl.

Jsou místa, která nesmíte minout

Jestli se chystáte do Českého Švýcarska poprvé, určitě si nenechte ujít tyhle zážitky:

Pravčická brána – největší přirozený skalní most v Evropě je symbolem celé oblasti. Výstup k němu trvá asi 45 minut po zpevněné cestě, takže je zvládnutelný i pro méně zdatné turisty nebo rodiny s dětmi. Pohled na tento přírodní div stojí za to, stejně jako výhledy do okolní krajiny. U brány najdete i Sokolí hnízdo, zámeček, který původně sloužil jako výletní restaurace.

Edmundova a Divoká soutěska – projížďka na pramici tichými soutěskami je zážitek jako z jiného světa. Vysoké pískovcové stěny se nad vámi tyčí do výšky až 150 metrů a vytváří neopakovatelnou atmosféru. Průvodci na lodičkách vám navíc povědí spoustu zajímavostí o místní přírodě.

Jetřichovické vyhlídky – série skalních vyhlídek, z nichž každá nabízí trochu jiný, ale vždy úchvatný pohled na malebnou krajinu Českého Švýcarska. Nejznámější je Mariina vyhlídka a vyhlídka Rudolfův kámen.

„Ale to největší kouzlo objevíte, když se vydáte mimo hlavní turistické trasy," prozrazuje Tomáš. „Třeba Kyjovské údolí nebo oblast kolem Tokáně jsou místa, kde potkáte mnohem méně lidí a přitom jsou stejně krásná."

Místo, které rozhodně musíte jednou za život navštívit. Foto: Wikimedia Commons

Tip pro fajnšmekry: Jděte tam mimo sezónu!

Pokud nemáte rádi davy turistů (a kdo by je měl rád, že), zkuste České Švýcarsko navštívit mimo hlavní sezónu. Na jaře, když se příroda probouzí, nebo na podzim, kdy se lesy zbarví do zlatova a červena, je krajina možná ještě krásnější než v létě. A navíc budete mít top atrakce skoro sami pro sebe. „Nejkrásnější je to tady v říjnu, když přijde babí léto. Ranní mlhy v údolích, barevné listí, méně turistů... to je ten pravý čas pro návštěvu," doporučuje Jana z informačního centra v Hřensku.

Z Prahy je to autem zhruba 90 minut jízdy. Stačí se vydat po dálnici D8 směrem na Ústí nad Labem a pak pokračovat na Děčín. Nejlepším výchozím bodem pro výlety je buď Hřensko, nebo Jetřichovice. Pokud preferujete veřejnou dopravu, můžete jet vlakem do Děčína a odtud pak pokračovat autobusem do Hřenska nebo jiných částí národního parku. Spojení je poměrně dobré, zvlášť v letní sezóně, kdy jezdí posílené spoje.

„Spousta lidí neví, že je možné přijet i vlakem. Přitom je to super varianta – nemusíte řešit parkování, které je v sezóně opravdu náročné, a navíc jste šetrnější k přírodě," podotýká Tomáš. „Nebo si prostě půjčte kola a prozkoumejte okolí. Krajina podél řeky Labe mezi Děčínem a Bad Schandau je naprosto úchvatná a cyklostezka vede přímo podél řeky," doporučuje další možnost Tomáš.

Tak co, láká vás výlet do českých Alp? Jestli ano, sbalte si batoh, dobré boty a vyrazte. Tohle místo musíte vidět na vlastní oči, protože ani sebelepší fotografie nedokáže zachytit tu atmosféru, kterou zažijete, když stojíte na vrcholu pískovcové skály a díváte se do krajiny, která vypadá, jako by ji někdo vyjmul ze Švýcarska nebo Rakouska a přesadil do severních Čech.

Kam dál

Předchozí

Následující