Život cestovatele

17. 4. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Meteorologové varují: Na Česko se žene nečekaná kombinace počasí, schovejte svá auta

Prach, vítr a bouřky. To, co se na první pohled jeví jako obyčejná změna počasí, může ve skutečnosti výrazně zkomplikovat běžný den. A tentokrát jde o kombinaci, která se v tuzemsku příliš často nevidí.

Foto: Unsplash

Byl to den, kdy se teploměr vyšplhal až k sedmadvaceti stupňům, a člověk měl na chvíli pocit, že jaro přišlo v plné síle. Lidé otevírali okna, sušili prádlo venku a těšili se z toho, že po dlouhé zimě konečně dorazilo slunce. Jenže zatímco někdo ještě odpoledne pil kávu na balkoně, meteorologové už věděli, že se všechno brzy změní. A že to tentokrát nebude jen tak ledajaký zlom počasí.

Nad Českem se totiž formuje situace, kterou odborníci označují jako neobvyklou. Nejde jen o jednu frontu nebo přeháňku. Těch vlivů je více. Nad zemi se žene saharský prach. Do toho se přidávají první letošní bouřky. A na některých místech má foukat vítr tak silný, že to připomíná podzimní orkány. Tahle kombinace nevěstí nic dobrého a je to něco, co by nemělo zůstat bez povšimnutí.

Saharský prach, který člověk nečeká

Oblak jemného písku ze Sahary přiletí do střední Evropy díky jižnímu proudění vzduchu, které sahá až k severní Africe. Pro běžného člověka to znamená několik věcí – za prvé, obloha se zamlží. Slunce sice zůstane na nebi, ale jeho svit bude zastřený. Jako by mezi něj a zemi někdo natáhl šedý filtr. Prach se zároveň usazuje na površích. Na autech, parapetech, oknech, dokonce i na prádle, které člověk nechá sušit venku. Jemný žlutý poprašek je viditelný, ale co víc – může dráždit. Alergici a astmatici by v těchto dnech měli být opatrní, protože kvalita ovzduší je výrazně nižší.

Meteorologové upozorňují, že saharský písek může nenápadně poškodit karoserii aut. Jemné částečky se snadno dostanou do spár, usazují se na laku a pokud je někdo nešetrně setře nasucho, může si nevědomky poškrábat povrch. Právě proto se doporučuje auto pokud možno nenechávat venku – a pokud už je pokryté prachem, raději ho nejprve opláchnout proudem vody, než vůbec vezmete do ruky hadr.

Na Českou republiku míří prach ze Sahary a silné bouřky. Foto: Freepik

Bouřky přijdou z východu, hrozí i krupobití

Zatímco prach přichází z jihu, bouřky dorazí z východní části republiky. Především Morava a Slezsko by se měly připravit na večerní přeháňky, které místy přerostou v první letošní bouřky. Podle Českého hydrometeorologického ústavu se to může stát už během čtvrtka, a to hlavně na severovýchodě území. Kromě deště se přidá i silný vítr. Ten bude nejvýraznější na Českomoravské vrchovině, kde může v nárazech dosáhnout až 70 km/h. Což je dost na to, aby shazoval větve, rozfoukal odpadky nebo komplikoval cestování.

Přestože se bouřky v Česku považují za běžný jev, vždy stojí za to si připomenout základní pravidla. Nezůstávat pod stromy, zejména v parcích nebo lese. Neparkovat auto pod větvemi. Nepřibližovat se k vodním plochám a pokud možno zůstat doma. Pokud už někoho zastihne bouřka venku, platí jednoduché pravidlo – být co nejníž. Ne stát na kopci, ne na volném prostranství. A v ideálním případě vypnout mobilní zařízení, která mohou přitáhnout výboj.

Počasí, které se objeví několikrát do roka

Spojení saharského prachu, bouřek a silného větru je v našich podmínkách relativně vzácné. Obvykle se tyto jevy vyskytují odděleně. Tentokrát se ale sešly najednou – a to vytváří podmínky, které mohou být nejen nepříjemné, ale i nebezpečné. Prach v ovzduší zhoršuje dýchací podmínky, vítr může způsobit materiální škody a bouřky přinášejí riziko blesků a přívalových dešťů.

Navíc se počasí mění rychle. Co platí dopoledne, neplatí večer. A naopak. To je důvod, proč meteorologové v těchto dnech zůstávají v pohotovosti a aktualizují předpovědi téměř v reálném čase. Páteční a sobotní výhled přináší lehké ochlazení, s maximálními teplotami okolo 20 °C. Přeháňky a občasné bouřky zřejmě zůstanou, i když nebudou tak výrazné jako během čtvrtka. V neděli a začátkem příštího týdne by se mělo mírně oteplit, ale přetrvávající vlhkost a proměnlivost počasí zůstanou.

Kam dál

Předchozí

Následující