
Oblíbená destinace Čechů zpřísňuje pravidla. Za jeden přestupek hrozí pokuta 60 000 Kč
Na první pohled působí jako místo, kde se zastavil čas. Malebné domky nalepené na skále, tyrkysové moře, úzké uličky a stezky, které propojují vesničky rozeseté vysoko nad mořem. Cinque Terre – italská perla, kterou ročně navštíví statisíce turistů z celé Evropy. Včetně Čechů, pro které je tahle oblast symbolem romantické dovolené. Jenže právě tohle místo teď říká dost.
Foto: depositphotos.com
Místní úřady oznámily zpřísnění pravidel, která se týkají nejen samotného vstupu, ale i způsobu, jakým se turisté na místě chovají. Kdo to vezme na lehkou váhu, může odejít s pokutou, která dosahuje až 2500 eur. Přepočteno na koruny jde o částku přes 60 000 korun. A to už není žádná drobnost. Důvodem jsou především bezpečnostní rizika a tlak na místní infrastrukturu. Lidé, kteří se vydávají na túry v žabkách nebo v nevhodné obuvi, ohrožují nejen sebe, ale i ostatní. Stezky bývají kluzké, úzké a v některých úsecích prudké. Stačí jedno uklouznutí a pomoc vrtulníku není výjimkou. Jenže každá taková akce stojí nejen čas, ale i místní peníze.
V Cinque Terre už několik let platí zákaz vstupu v otevřené obuvi, tedy v žabkách nebo sandálech bez pevné podrážky. Nově se ale pravidla zpřísňují i co se týká směru, kterým se turisté mohou pohybovat. V hlavní sezóně – tedy zhruba od dubna do června – bude možné jít některé úseky jen jedním směrem. A to konkrétně z Monterossa směrem na Vernazzu. Právě tudy se totiž podle statistik pohybuje většina návštěvníků, a jednosměrný systém má zabránit tomu, aby docházelo ke zácpám na úzkých stezkách.
Za zásadní prohřešek hrozí desetitisícová pokuta
Nejde jen o komfort. Jde o ochranu historických zídek, které lemují cesty a které se při náporu tisíců nohou ročně doslova drolí před očima. A není divu, že místní už toho mají dost. Cinque Terre je jen jedním z mnoha míst v Itálii, kde se v poslední době mluví o tzv. boji proti masovému turismu. V Benátkách začali testovat poplatky za vstup do centra města. V Římě se zakazuje sedět na Španělských schodech. V některých oblastech Sardinie musíte mít speciální povolenku na vstup na pláž. A teď se k tomu přidává i přísnější kontrola turistického chování v Ligurii.
Na první pohled to může působit jako přísné opatření. Někomu to připadá jako útok na svobodu pohybu. Ale stačí se podívat, co se s některými lokalitami v posledních letech stalo. Kde dříve žili rybáři a místní obyvatelé, dnes bývají ubytovny, bary a nekonečné fronty na focení. Památky se mění v kulisu, města v jedno velké parkoviště. A tak se obce a regiony brání. Někdy regulacemi, jindy pokutami.
Poškodí se turistika nebo zlepší kvalita města?
Otázka zní, jestli to tyto destinace nepoškodí. Jenže pravda je, že v mnoha případech už nemají na výběr. Cílem není turistiku zlikvidovat, ale zkultivovat. V Cinque Terre není problém s tím, že by tam lidé nejezdili. Problém je v tom, že tam jezdí příliš mnoho lidí, často bez ohledu na pravidla nebo místní obyvatele. Pro srovnání: podobné pokuty hrozí i jinde. Například v Barceloně se přísně kontroluje chování v historickém centru a přestupky vůči veřejnému pořádku mohou být pokutovány až do výše 1500 eur. V Amsterdamu už nelze jezdit na vodních kolech v některých kanálech, protože turisté nedávali pozor a naráželi do lodí.

A třeba v Dubrovníku, který se kvůli natáčení seriálu Hra o trůny stal turistickým magnetem, se řeší omezení denních vstupů do centra. A co Česko? I tady se omezování turismu pomalu dostává do praxe. V Českém Krumlově se začíná diskutovat o tom, že by město mělo regulovat počet organizovaných zájezdů. V Praze se mluví o zpoplatnění některých památek. A chráněné přírodní lokality jako Adršpach nebo Pravčická brána už zavedly časové vstupenky a limity na počet návštěvníků.
Cestování postupně dostane nový rozměr
Otázka zní: Kam se bude cestování vyvíjet dál? Možná právě směrem k větší ohleduplnosti. K většímu respektu k místu, které člověk navštěvuje. K tomu, že dovolená není jen o selfie a rychlém průchodu památkou, ale o zážitku, který dává smysl. Cinque Terre bude dál krásné. A dál bude přitahovat lidi, kteří hledají klid, krásu a autentický zážitek. Jen je třeba pochopit, že některá místa prostě nejsou nafukovací. A že když se pravidla dodržují, může si to stejné místo užít více lidí – bezpečněji, tišeji a s větší úctou.
Takže pokud se letos někdo chystá právě sem, měl by počítat s novými pravidly. Měl by si předem zjistit, jakou obuv si vzít, jaký směr zvolit a kolik zaplatí za vstupní kartu. A měl by vědět, že pokuta za porušení těchto pravidel může být opravdu vysoká. Ne jako výhrůžka, ale jako realita. Možná to nakonec není omezení, ale příležitost. Začít vnímat cestování jinak. Pomaleji, uvědoměleji, s respektem. Protože některá místa stojí za to chránit. A Cinque Terre je jedním z nich.