Život cestovatele

30. 3. 2025

Michaela Hanelová

Česká republika

Jedno z nejkrásnějších náměstí je 2 hodiny od Prahy. Kdo jede kolem, musí zastavit

Představte si místo, kde se čas zastavil a historie ožívá v každém kameni. Náměstí, které v sobě ukrývá příběhy staré stovky let a kde každý krok je cestou do minulosti. Co kdybyste mohli navštívit prostor, kde se odehrávaly klíčové momenty našich dějin a kde i dnes můžete cítit ducha dávných časů?

Foto: Wikimedia Commons

Objevte s námi skrytý klenot, který patří mezi nejpůsobivější urbanistické skvosty naší země. Místo, kde se setkávají gotické oblouky s renesančními fasádami a kde každá budova vypráví svůj vlastní příběh. Co se skrývá za zdmi těchto starobylých domů a proč toto místo přitahuje pozornost nejen historiků, ale i běžných návštěvníků? Připravte se na cestu časem, která vás zavede do srdce města, kde minulost ožívá a kde můžete na vlastní oči spatřit svědectví dávných epoch.

Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v západočeském Chebu patří mezi nejvýznamnější historická náměstí v České republice. Jeho dominantou je unikátní Špalíček, malebná skupina jedenácti středověkých kupeckých domů, které jsou propojeny úzkou Kramářskou uličkou. Toto náměstí nabízí návštěvníkům mimořádnou koncentraci historických památek na jednom místě včetně gotického Schirdingerova domu a Pachelbelova domu, kde byl zavražděn slavný vojevůdce Albrecht z Valdštejna.

Město, o kterém nikdo neví, co má za poklad

Na jednom z nejznámějších náměstí České republiky naleznou turisté i místní obyvatelé řadu kulturních institucí. Nová radnice zde slouží jako sídlo městského úřadu a zároveň jako Galerie výtvarného umění, k vidění je i zajímavé Retromuseum. Náměstí není jen historickým centrem, ale i živým prostorem, kde se během celého roku konají různé události a slavnosti.

Chebské hlavní městské náměstí ožívá při různých příležitostech - od Chebského festivalu vína přes umělecké Chebské dvorky či historické Valdštejnské slavnosti až po oblíbené sezónní trhy. V zimním období se náměstí mění díky vánočnímu kluziště, které přitahuje návštěvníky všech věkových kategorií a vytváří jedinečnou atmosféru tohoto historického prostoru.

Toto české náměstí téměř každý přehlíží. Foto: Wikimedia Commons

Historie a architektura náměstí Krále Jiřího z Poděbrad

Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad představuje historické srdce města Chebu s bohatou architektonickou tradicí sahající až do středověku. Na tomto prostranství se odehrály významné historické události a dodnes se zde nachází cenné stavební památky z různých období. Gotická architektura výrazně formovala podobu náměstí v Chebu. Nejcennější stavbou náměstí je považován Schirdingerovský dům z počátku 15. století, který představuje typický příklad gotické architektury.

V tomto období vznikaly první kamenné stavby, které nahrazovaly původní dřevěné objekty. Stavební rozvoj souvisel s prosperitou středověkého Chebu jako významného obchodního centra. Zajímavostí je, že náměstí je pojmenováno po králi Jiřím z Poděbrad, který zde v dubnu 1459 uzavřel smlouvu se saskými vévody. Gotické prvky lze spatřit také na fasádách několika dalších městských domů, které přežily pozdější přestavby.

Renesanční a barokní přestavba

V 16. a 17. století prošlo náměstí výraznou proměnou pod vlivem renesančního a později barokního slohu. Mnoho původních gotických staveb bylo přestavěno nebo doplněno o nové architektonické prvky. Charakteristickým znakem těchto úprav byly bohatě zdobené fasády, arkýře a štíty. Dům na adrese náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 53 byl původně gotický, ale později přestavěn v 18. století.

Celkový ráz náměstí získal reprezentativnější podobu odpovídající významu Chebu v této době. Barokní prvky jsou patrné především na městských palácích a radnici, kde se kombinují s prvky starších slohů. Špalíček patří mezi nejznámější architektonické celky na náměstí. Tvoří ho skupina jedenácti původně středověkých kupeckých domů, které postupně vznikaly již od 13. století.

Název Špalíček pochází ze slova stock a připomíná buď stavbu na malém prostoru nebo řeznický špalek. Jeho středem prochází pouhých 160 centimetrů široká Kramářská ulička. Tyto domy byly původně součástí kupeckých a masných krámů, jejichž půdorys je od 15. století prakticky nezměněn. Špalíček představuje unikátní ukázku středověké městské zástavby a dnes je jedním z hlavních symbolů města Cheb.

Vyhlášený Špalíček, který musíte vidět. Foto: Wikimedia Commons

Pachelbelův dům a Albrecht z Valdštejna

Pachelbelův dům je místem s dramatickou historií. Právě zde byl 25. února 1634 zavražděn vojevůdce Albrecht z Valdštejna během třicetileté války. Dnes v tomto historickém objektu sídlí Muzeum Cheb, které svými expozicemi připomíná tuto významnou historickou událost i další kapitoly z dějin města. Návštěvníci mohou vidět autentické prostory spojené s Valdštejnovou smrtí.

Pachelbelův dům prošel v průběhu staletí několika rekonstrukcemi, ale zachoval si svůj historický ráz. Každoročně se zde konají Valdštejnské slavnosti, které připomínají tuto historickou událost a přitahují do Chebu mnoho návštěvníků. Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad představuje kulturní a společenské centrum Chebu. Místní obyvatelé i turisté zde mohou navštívit řadu akcí, muzeí a galerií, které oživují historické kulisy města.

Kulturní akce a festivaly

Náměstí hostí během roku pestrou škálu společenských událostí. Chebské dvorky patří mezi nejoblíbenější kulturní akce, kdy se historické centrum promění v galerii pod širým nebem. Valdštejnské slavnosti připomínají významnou historickou osobnost spojenou s městem. Konají se pravidelně a nabízejí bohatý program včetně historických průvodů a ukázek dobových řemesel.

V zimě náměstí ožívá Vánočními trhy a oblíbeným kluzištěm, které přitahuje rodiny s dětmi. Na jaře pak přicházejí Velikonoční trhy s tradiční výzdobou a rukodělnými výrobky. Chebský festival vína láká milovníky dobrého pití, zatímco příznivci hudby se mohou těšit na vystoupení Mládežnického dechového orchestru, který často koncertuje pod širým nebem.

Retromuseum a galerie výtvarného umění

Retromuseum Cheb představuje unikátní sbírku designu a životního stylu 60. až 80. let 20. století. Návštěvníci zde najdou exponáty každodenního života, od nábytku po spotřebiče. Galerie výtvarného umění sídlí v impozantní budově Nové radnice a nabízí stálé i dočasné výstavy. Zaměřuje se především na české umění 20. století a současnou tvorbu.

Obě instituce pořádají pravidelné komentované prohlídky, workshopy a edukační programy. Pro milovníky umění jsou k dispozici tematické přednášky a besedy s umělci. Mezi Herkulovou kašnou a Rolandovou kašnou se často konají venkovní výstavy, které propojují historické prostředí s moderním uměním.

Kam dál

Předchozí

Následující