Život cestovatele

7. 4. 2025

Jan Hrdlička

Česká republika

Všichni mluví o Praze, ale to nejkrásnější město leží u hranic. Češi ho téměř neznají, turisté ho přitom milují

V tichu zapomenutého koutu našeho kraje dřímá místo, kam čas jako by zapomněl sáhnout svými proměnlivými prsty. Zatímco davy hledají své selfie na přeplněných místech, existuje zde prostor, kde historie není pouhou kulisou pro turistickou atrakci, ale živoucím svědectvím minulosti, která dýchá z každého kamene, z každé zdi. Kdo se odváží opustit vyšlapané stezky, bude odměněn pohledem, jenž mnohým zůstává skryt.

Foto: Wikimedia Commons

Představte si, že byste mohli procházet ulicemi, kde ozvěna vašich kroků vypráví příběhy dávných mistrů a řemeslníků, kteří zde zanechali své nesmazatelné stopy. Místo, kde nemusíte bojovat o každý centimetr prostoru, abyste zahlédli krásu, jež se před vámi rozprostírá v celé své velkoleposti. Takové místo existuje a čeká právě na vás – na objevitele, kteří touží po autentickém zážitku bez kompromisů moderní doby.

Objevte zapomenuté klenoty jižních Čech! Zatímco davy turistů proudí na Karlův most, historické náměstí Míru ve Slavonicích nabízí něco mimořádného – dokonale zachovalou renesanční architekturu bez davů a hluku. Toto dvoutisícové městečko v České Kanadě se pyšní jedním z nejlépe zachovalých historických center v celé České republice, kde řada štítových domů s původními sgrafity vytváří autentickou atmosféru 16. století.

Nádherné české náměstí, které téměř nikdo nezná

Kouzlo Slavonic nespočívá jen v renesančních fasádách. Při procházce po náměstí můžete obdivovat měšťanské domy s unikátními sgrafitovými dekoracemi a podloubími, které vyprávějí příběhy dávné prosperity. Na rozdíl od přeplněných turistických lokalit zde panuje příjemný klid, umožňující skutečné ponoření do historie. Navíc okolní česko-rakouské pohraničí nabízí nádheru České Kanady s jedinečnými přírodními scenériemi.

Mnozí zahraniční návštěvníci považují Slavonice za skrytý poklad Česka, který uniká pozornosti masového turismu. Fasády místních domů připomínají slavné italské renesanční památky, avšak zdejší atmosféra zůstává autenticky česká. Kromě hlavního náměstí můžete prozkoumat středověké podzemí, gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie a řadu řemeslných dílen, kde mistři pokračují v tradičních uměleckých technikách.

Nejkrásnější náměstí není v Praze, ale kousek u hranic. Foto: Wikimedia Commons

Půvab Slavonic na každém rohu

Slavonice představují jedinečný architektonický klenot Jižní Moravy s mimořádně zachovalým historickým centrem. Toto malebné místo ohromí návštěvníky autentickou atmosférou, která se od renesance příliš nezměnila. Historické centrum Slavonic patří k nejkrásnějším místům České republiky. Je to ojedinělý příklad zachované renesanční architektury, která dodnes nese svůj původní charakter ze 16. století. Většina domů na Horním náměstí se pyšní bohatě zdobenými fasádami.

Sgrafita jsou skutečným pokladem Slavonic. Tato speciální technika dekorace fasád vytváří kontrastní vzory odhalením spodní vrstvy omítky. Motivy zahrnují biblické výjevy, geometrické vzory i scény z každodenního života. Procházka městem je jako návštěva venkovní galerie. Každý dům vypráví svůj příběh prostřednictvím propracovaných detailů, které se zachovaly staletí. Na rozdíl od mnoha jiných historických měst zde není třeba platit za vstup.

Památky a historie města

Slavonice, kandidát na zápis do UNESCO, jsou obklopeny zachovalým opevněním s částmi středověkých hradeb. Dominantou města je kostel Nanebevzetí Panny Marie s typickou věží, která sloužila jako strážní bod. Městské opevnění připomíná strategický význam Slavonic na křižovatce obchodních cest. V centru najdete i gotickou radnici s původními architektonickými prvky.

Turisté oceňují autentičnost místa, které není přeplněné jako známější české památky. Historické sklípkové klenby, které se zachovaly v mnoha domech, svědčí o bohaté obchodní minulosti města a jeho kontaktech s rakouskými zeměmi. Slavonice se v posledních letech staly centrem uměleckého života. Bývalý cechovní sál nyní slouží jako výstavní prostor pro současné umění a tradiční řemesla. Pozoruhodná je původní výzdoba stropu s řezbami a malbami.

Město pravidelně hostí umělecké festivaly a workshopy, které přitahují kreativní duše z celé Evropy. Mnoho řemeslníků si zde otevřelo ateliéry a dílny, kde mohou návštěvníci sledovat tradiční postupy. V historických budovách najdete malé galerie a obchody s rukodělnými výrobky. Umělecká komunita Slavonic brilantně spojuje respekt k historickému dědictví s moderní tvůrčí energií.

Na toto místo vyráží turisté z celého světa a nemohou se vynadívat. Foto: Wikimedia Commons

Podzemní chodby a jejich tajemná prohlídka

Pod povrchem Slavonic se skrývá fascinující síť podzemních chodeb. Tento labyrint byl vybudován jako únikový systém a skladovací prostor v dobách ohrožení. Dnes je část chodeb zpřístupněna veřejnosti. Prohlídka podzemí nabízí jedinečný pohled na středověké stavební metody. Průvodci vyprávějí legendy spojené s chodbami, včetně příběhů o tajných únicích během válek. V chladných chodbách se udržuje stálá teplota po celý rok.

Turisté často mluví o této části návštěvy jako o nejpůsobivějším zážitku. Na rozdíl od přeplněných atrakcí v Praze zde můžete skutečně pocítit atmosféru dávných časů bez davů turistů kolem vás. Slavonice nabízí jedinečnou kombinaci renesanční architektury a klidné atmosféry, která návštěvníkům poskytuje autentický zážitek bez davů turistů. Toto pohraničí město okouzluje svým historickým jádrem i okolní přírodou.

Nezapomenutelné zážitky a aktivní odpočinek

Hlavním lákadlem je historické centrum s náměstím, kde můžete obdivovat unikátně zachované renesanční měšťanské domy s bohatě zdobenými fasádami. Tyto architektonické skvosty jsou od roku 1961 chráněny jako městská památková rezervace. Při procházce městem nezapomeňte vystoupat na městskou věž, odkud se nabízí překrásná vyhlídka na celé Slavonice i okolní Českou Kanadu. Unikátním zážitkem je návštěva podzemních chodeb, které skrývají tajemství dávné minulosti města.

Pro milovníky umění jsou zde umělecké galerie a muzea, kde můžete obdivovat díla lokálních umělců včetně zajímavých soch. Oblast České Kanady pak nabízí ideální podmínky pro pěší turistiku a cykloturistiku. Návštěvu Slavonic plánujte ideálně mimo hlavní turistickou sezónu, kdy si můžete v klidu vychutnat krásy obou náměstí bez davů turistů. Na prohlídku města si vyhraďte alespoň půl dne.

Nezapomeňte si rezervovat prohlídku podzemí předem, kapacity jsou omezené. Doporučujeme také spojit návštěvu Slavonic s průzkumem okolní krajiny České Kanady - půjčte si kolo nebo se vydejte pěšky po značených trasách. Ubytování je vhodné zajistit s předstihem, zejména pokud plánujete návštěvu během kulturních akcí, které se zde pravidelně konají. Využijte místních informačních center, kde vám poradí s detailním plánem prohlídky podle vašich preferencí.

Kam dál

Předchozí

Následující