Švýcarskou vesnici Brienz čeká další evakuace. Nad hlavami místních visí hrozba
Malebná alpská vesnička Brienz/Brinzauls ve východním Švýcarsku se musí znovu připravit na evakuaci. Nad domovy necelé stovky obyvatel se totiž tyčí nestabilní skalní masa, která by se podle geologů mohla každým dnem utrhnout. Není to poprvé, co musí místní své domovy opustit. Loni v červnu jen o vlásek unikli katastrofě.
Foto: Unsplash
Historie plná napětí
Představitelé obce Albula/Alvra v sobotu oznámili, že připravují preventivní evakuaci vesnice Brienz. Důvodem je dramatické zrychlení pohybu horní části suťového svahu nad vesnicí. Podle měření se některé části pohybují rychlostí až 30 centimetrů za den, což je alarmující nárůst oproti běžnému stavu. "Pokud se pohybující se skalní masa dostane do vysoké rychlosti, mohla by překonat existující nánosový kužel a dosáhnout až k vesnici," varuje Christian Gartmann, mluvčí obce Albula.
Brienz/Brinzauls, který se nachází v nadmořské výšce 1150 metrů, má dlouhou historii geologických problémů. "Celá oblast je geologicky nestabilní už od poslední doby ledové," vysvětluje profesor Simon Löw, který působí jako expertní konzultant pro oblast Brienz. Vesnice sama o sobě se každoročně posunuje o několik centimetrů. V posledních dvou desetiletích se tento pohyb dokonce zrychlil na přibližně jeden metr ročně.
Aktuální hrozba
V květnu 2023 muselo 86 obyvatel vesnici opustit kvůli bezprostřední hrozbě sesuvu dvou milionů kubických metrů horniny. Jejich obavy se naplnily v noci na 16. června 2023, kdy se utrhla masa 1,2 milionu kubických metrů skal. „Byl to den plný štěstí," vzpomíná starosta. " Experti nepředpokládali, že se suťový proud zastaví před vesnicí a zcela ji ušetří."
Nyní geologové varují před možným sesuvem dalších 1,2 milionu kubických metrů horniny. Měření včasného varovného systému ukazují znepokojivé hodnoty. Od druhé poloviny září se horní část sutě pohybuje rychlostí přesahující někdy i 30 centimetrů za den. „Situace by se měla uklidnit, ale sesuv skal nelze vyloučit," upozorňují úřady.
Budoucnost vesnice
Spouštěčem by mohly být další srážky, pád skal z vrcholu sutě nebo samotná rychlost sesuvu. Pro obyvatele Brienzu je situace psychicky náročná. Loni se mohli po evakuaci vrátit domů až začátkem července. Předtím jim byly povoleny pouze devadesátiminutové návštěvy, během kterých si mohli vyzvednout nejnutnější věci. Geologové situaci nepřetržitě monitorují pomocí nejmodernějších technologií včetně Dopplerova radaru.
Brienz není jediným místem ve Švýcarsku, které čelí stejným problémům. Země má vypracovaný plán monitorování a ochrany před sesuvy půdy, který zahrnuje včasné varování a evakuační plány. Pro místní obyvatele však zůstává otázkou, jak dlouho budou moci ve své vesnici zůstat.
Zdroje:
https://eaps.ethz.ch/en/news/archive/2023/08/die-rutschung-von-brienz.html
https://nhess.copernicus.org/articles/23/3337/2023/nhess-23-3337-2023-relations.html