Život cestovatele

24. 2. 2025

Jan Hrdlička

Česká republika

Skryté termály u Ostravy! Teplá voda tu pramení celý rok, ale Češi o nich vůbec neví

V srdci průmyslové Ostravy se ukrývá jedinečný přírodní úkaz, který připomíná islandské termální prameny. Místo, kde se historie důlní činnosti prolíná s přírodním fenoménem způsobem, který nemá v České republice obdoby.

Foto: Freepik

Za zdmi bývalého důlního komplexu se odehrává fascinující příběh o vodě, která si našla svou cestu na povrch. Zatímco většina podobných míst už dávno zanikla, tady můžete být svědky něčeho výjimečného - přírodního představení, které připomíná dávnou sílu země ukrytou hluboko pod povrchem.

Ostrava má svůj tajný termální pramen

Když se řekne termální lázně nebo termální prameny, většina z nás si představí luxusní lázně v Maďarsku nebo na Slovensku. Přitom přímo v Ostravě najdete místo, kde celoročně vyvěrá teplá voda. Řeč je o vodní jámě Jeremenko, které místní přezdívají Ostravské termály. Tento unikátní přírodní úkaz má však svá specifika a tajemství.

Co dělá toto místo tak výjimečným? Především teplota vody, která dosahuje 27 stupňů Celsia, a to v průběhu celého roku. Voda vytéká z bývalého černouhelného dolu Jeremenko, kde ji státní podnik Diamo nepřetržitě odčerpává z hloubky 388 metrů pod hladinou moře. Každou sekundu zde do řeky Ostravice přitéká přibližně 150 litrů teplé, slané vody.

Foto: redakce

Samotné místo vzniklo před desítkami let

Historie tohoto místa je úzce spjata s hornickou minulostí Ostravy. Od roku 2001 zde probíhá nepřetržité čerpání důlní vody, aby nedošlo k zatopení níže položených činných dolů na Karvinsku. Ročně se zde odčerpá neuvěřitelných 5,5 milionu metrů krychlových vody, která pokrývá oblast o rozloze 73 kilometrů čtverečních pod Ostravou.

Proč tedy toto místo není plné návštěvníků? Důvodů je několik. Přestože voda není toxická, její minerální složení způsobuje značnou korozi - proto musí být potrubí vyrobeno ze speciálního sklolaminátu. Navíc je voda poměrně slaná, což není pro každého příjemné. I přesto má podle analýz Výzkumného ústavu balneologického léčebné účinky.

Zajímavostí je, že podnik Diamo už tuto vodu využívá jako zdroj tepla. Ohřívá s ní vodu pro své zaměstnance a vytápí jednu ze svých budov v Ostravě. Dokonce zde byla nedávno spuštěna podzemní přečerpávací elektrárna, která je pilotním projektem pro výrobu elektřiny z důlní vody.

Foto: Redakce

Na toto místo se dostanete autem i městskou dopravou

Pokud se chcete na toto unikátní místo podívat, najdete ho v ostravské části Vítkovice na adrese Jeremenkova 754/2. Dostanete se sem snadno městskou dopravou - tramvajemi číslo 2, 3 nebo 12 do zastávky Mírové náměstí, případně autobusy 35, 39, 50, 57 nebo 59 do stejné zastávky. Budoucnost Ostravských termálů je však nejistá. Až skončí těžba v karvinských dolech, což může nastat v následujících letech, přestane se voda pravděpodobně čerpat.

To by mohlo způsobit problémy, protože hladina podzemní vody by začala stoupat a nikdo přesně neví, jak by se to projevilo na povrchu. I přes tyto nejistoty představuje vodní jáma Jeremenko fascinující příklad toho, jak průmyslová minulost může vytvořit přírodní úkaz. Je to místo, kde se potkává hornická historie s moderními technologiemi a kde teplá voda z hlubin země připomíná, že pod povrchem Ostravy se stále skrývají zajímavá tajemství.

Kam dál

Předchozí