
Tuto českou specialitu v zahraničí už nekoupíte. Turisté ji milovali, teď mají smůlu
Představte si, že se těšíte na dovolenou v Itálii, zabalíte si plavky, opalovací krém a těšíte se na slunce a moře. A jako správný Čech přibalíte i pár domácích pochoutek pro případ, že by vás přepadl stesk po domácí kuchyni. Jenže pozor – to, co pro vás bylo donedávna samozřejmostí, může být dnes problém. Italské úřady totiž zpřísnily pravidla pro dovoz tradičních českých potravin a některé oblíbené delikatesy se nyní na tamní trh vůbec nedostanou.
Foto: Freepik
Příběh Markéty z Brna mluví za všechny. Už deset let jezdí do malého přímořského městečka Bibione, kde má zavedený stánek s českými pochoutkami pro krajany na dovolené. Letos ovšem zažila šok. „Připravila jsem jako každý rok své nejoblíbenější produkty. Olomoucké tvarůžky a domácí klobásy od strejdy z Valašska. Jenže celní kontrola mi je zabavila s tím, že neodpovídají novým nařízením," vypráví Markéta, která tak přišla nejen o zboží, ale i o značnou část sezónního výdělku.
Není sama. Od letošního jara italské úřady výrazně zpřísnily kontroly dováženého mlékárenského a masného zboží s odkazem na evropské hygienické směrnice. Zatímco dříve byly tyto kontroly spíše formální, nyní inspektoři důsledně kontrolují veškerou dokumentaci i složení produktů.
Tvarůžky a klobásy jako hlavní oběti zákazu
Nejvíce postižené jsou právě olomoucké tvarůžky, tradiční český sýr s nezaměnitelným aromatem, a domácí klobásy a uzeniny bez konzervantů. Paradoxně jde přitom o potraviny, které k českému létu patří stejně neodmyslitelně jako zmrzlina k italské pláži.
Tvarůžky jsem vždycky prodala během pár hodin. Čeští turisté si pro ně chodili i opakovaně během dovolené. Teď mi volají a ptají se, proč už je nemám. Když jim vysvětlím situaci, jsou zklamaní a nechápou to, líčí Markéta.
Podle italských úřadů jde především o důsledné dodržování hygienických norem EU. Problém je v tom, že tradiční české produkty často nesplňují některé z přísných parametrů, zejména v oblasti konzervace a trvanlivosti. Zatímco dříve byly tyto normy vykládány volněji, nyní je Itálie aplikuje doslovně.

Co vadí Italům na našich pochoutkách?
Odborník na potravinářské právo Martin Veverka vysvětluje: „U tvarůžků je problém v nestandardizovaném výrobním procesu z pohledu EU norem. Tvarůžky procházejí specifickým zráním, které italské úřady považují za rizikový faktor. U domácích klobás a uzenin pak chybí přesná dokumentace složení a původu masa, což je v Itálii nyní striktně vyžadováno."
Pikantní na celé situaci je, že podobné produkty se v Itálii běžně vyrábějí – stačí si vzpomenout na aromatické sýry jako gorgonzola nebo taleggio. Jenže italské výrobky mají podrobnou dokumentaci a certifikaci, zatímco ty české, zvláště z menších výroben, takové papírování často postrádají. Pro mnohé české turisty jde o nemilé překvapení. Rodina Novákových z Prahy si dovolenou v Itálii bez českých pochoutek neumí představit.
Jana z Ostravy zase přidává svůj pohled: „Paradoxně, když jedu do Itálie, tak si tam ráda dám jejich speciality, ale občas prostě dostanu chuť na něco našeho. Teď jsem si chtěla koupit klobásu od českého prodejce, kterého jsme potkali na promenádě v Rimini, ale ten mi řekl, že už je neprodává. Prý mu hrozila pokuta 2000 eur, což si nemůže dovolit."
Nejde jen o Itálii, ale i jiné destinace
Podobná omezení začínají platit i v dalších oblíbených destinacích Čechů. V Rakousku například zpřísnili pravidla pro dovoz a prodej nepasterizovaných mléčných výrobků, což zasáhlo nejen tvarůžky, ale i některé druhy domácích sýrů a pomazánek. Paní Věra, která provozuje malý český obchůdek v Kaprunu, musela svou nabídku výrazně omezit. Měla široký sortiment českých sýrů, včetně tvarůžků a domácích pomazánek. Teď musí nabízet pouze balené a průmyslově vyráběné potraviny s kompletní dokumentací.
Naděje pro milovníky českých specialit přece jen existuje. Někteří výrobci už začali přizpůsobovat své produkty a dokumentaci evropským standardům, aby vyhověli přísným kritériím. „Pracujeme na tom, aby naše tvarůžky splňovaly všechny požadavky pro export. Není to jednoduché, protože jde o tradiční výrobek s unikátním procesem zrání, ale věříme, že se nám to podaří," uvádí mluvčí jednoho z výrobců olomouckých tvarůžků.
Prozatím si však čeští turisté musí zvykat na myšlenku, že jejich oblíbené pochoutky z domova si budou muset buď propašovat v osobním zavazadle (což ovšem nedoporučujeme), nebo se bez nich na dovolené obejít.

Dejte si pozor, jaké jídlo vozíte na dovolenou
Pokud patříte mezi ty, kdo si rádi přibalí něco dobrého z domova, máte stále možnosti. Průmyslově balené trvanlivé potraviny, jako jsou různé druhy trvanlivých salámů, některé tvrdé sýry nebo třeba Pribináček v tubě, zatím problém nepředstavují. Musí však mít řádné označení a dokumentaci. „Letos jsem musel změnit strategii. Místo domácích klobás vozím turistům průmyslově vyráběný Herkules a místo tvarůžků balené niva a hermelín. Není to ono, ale aspoň něco," říká Pavel, další z českých prodejců působících v Bibione.
„Každý rok jezdíme do Lido di Jesolo a vždycky jsme si od Markéty kupovali tvarůžky. Je to takový náš rituál – večer na balkoně apartmánu, sklenka vína, tvarůžky s máslem a chlebem, a k tomu výhled na moře. Letos poprvé za deset let budeme bez nich a upřímně – moc nás to mrzí," svěřuje se pan Novák.
Cestovatelka Helena má ještě jednu radu. Naučila se na dovolené jíst místní speciality a českou kuchyni si dopřává, až když se vrátí domů. Vlastně je to nakonec dobře – v Itálii jí jako Italka, a doma jako Češka. Ať už si na letošní dovolenou přibalíte cokoliv, nezapomeňte si předem ověřit, zda váš oblíbený český produkt neskončí v koši celníků nebo inspektorů. Protože co je horší než nucená dieta na dovolené? Snad jen pohled na zabavené domácí klobásy, které končí v kontejneru, zatímco vy odcházíte s prázdným žaludkem a smutnou vzpomínkou na časy, kdy byla gastroturistika ještě svobodnější.