Život cestovatele

5. 4. 2025

Jan Hrdlička

Chorvatsko

Zapomeňte na předražené Chorvatsko. Češi si zamilovali úplně jinou destinaci

Všichni to známe – napěchovaná auta mířící každé léto na jih k Jadranu, přeplněné pláže a neustále rostoucí ceny. Zdá se, že klasická česká dovolenková pohádka v Chorvatsku pomalu končí. Tuzemští turisté objevili nový ráj, kde je nejen levněji, ale i méně přeplněno. A co je nejlepší? Je to ještě blíž než cesta do Chorvatska.

Dovolená v Chorvatsku nebude toto léto hitem. Foto: Freepik

Kdo by to byl řekl – země, kterou jsme dřív míjeli cestou k moři, se stala novou hvězdou českých dovolenkářů. Řeč je o Maďarsku! Není to překlep ani vtip, Maďarsko skutečně válcuje v popularitě i tradiční jižanské destinace. Podle nejnovějších statistik tam jen za loňský rok zavítalo přes 700 tisíc českých turistů, což je nárůst o téměř 15 % oproti předchozímu roku.

Češi se stále častěji odvracejí od Jadranu

Chorvatsko dlouhá léta kralovalo českým prázdninovým snům. Jenže časy se mění. „Byli jsme v Chorvatsku loni v srpnu a za týden jsme utratili skoro 50 tisíc. To už je na úrovni exotické dovolené," posteskl si pan Novotný z Brna, který tam s rodinou jezdil přes dvacet let. „Letos poprvé míříme do Maďarska a jsme zvědaví."

Není sám. Chorvatsko v posledních letech zdražilo tak razantně, že si mnoho rodin dovolenou u Jadranu už nemůže dovolit. Průměrná cena ubytování v přímořských letoviscích se pohybuje kolem 100-150 eur za noc pro rodinu. K tomu připočtěte jídlo v restauraci, kde za večeři pro čtyřčlennou rodinu necháte klidně 80-100 eur.

„Vzpomínám, jak jsme před deseti lety jedli v Chorvatsku za hubičku. Dneska si tam dáte zcela průměrnou pizzu za 12-15 eur, tedy skoro 400 korun," kroutí hlavou paní Svobodová z Prahy. „A to nemluvím o tom, že v sezoně je na plážích hlava na hlavě, všude davy turistů a ani si nerozprostřete ručník."

Balaton – moře, které není moře, ale skoro je

Naproti tomu Maďarsko láká na příznivější ceny i klidnější prostředí. Největším tahákem je samozřejmě „maďarské moře" – Balaton. Tento největší jezero ve střední Evropě nabízí písečné i travnaté pláže, teplou vodu a spoustu možností k vodním sportům. „Jezdíme na Balaton už třetím rokem a nemůžeme si to vynachválit," prozrazuje paní Dvořáková z Ostravy. Voda je teplejší než v Chorvatsku, pláže méně přeplněné a za ubytování dáme o třetinu méně než dříve v Dalmácii.

Další výhodou je samozřejmě vzdálenost. Z Brna jste u Balatonu za tři hodiny, z Prahy za pět. Odpadá tak úmorná cesta přes Rakousko a Slovinsko, kolony na hranicích a stres z řízení. „Minulý rok jsme jeli do Chorvatska a strávili jsme na cestě skoro 12 hodin kvůli zácpám. Letos jsme byli u Balatonu za 3,5 hodiny i s přestávkou na oběd," pochvaluje si pan Horák z Břeclavi.

Dovolená v Chorvatsku už letos nebude hitem. Foto: Freepik

Termální lázně, které jinde nenajdete

Jenže Maďarsko není jen Balaton. Opravdovým hitem se stávají termální lázně, kterých je v zemi více než stovka. Sárvár, Hévíz, Bükfürdő nebo Zalakaros – to jsou jen některá z míst, kam Češi míří za odpočinkem a léčivými účinky termální vody. „Máme s manželkou oba problémy se zády a lékaři nám doporučili termální koupele," svěřuje se pan Malina z Hradce Králové. „Místo abychom utráceli za drahé procedury doma, jezdíme dvakrát ročně do Hajdúszoboszló. Vyjde nás to levněji a účinek je fantastický."

Není divu, že obliba těchto míst stoupá. Za týdenní pobyt v lázních s polopenzí zaplatíte zhruba od 12 do 18 tisíc korun na osobu, což je v porovnání s českými lázněmi téměř poloviční cena. „Byli jsme s přítelkyní v Sárváru a za pět dní včetně všech procedur a vstupů do lázní jsme dali dohromady 24 tisíc," vypočítává pan Vlček z Liberce. „Podobný balíček v Karlových Varech by nás vyšel na dvojnásobek."

Perla na Dunaji, která překvapí cenami

A pak je tu samozřejmě Budapešť – město, které mnozí označují za krásnější než Prahu (i když to samozřejmě nikdy nepřiznáme nahlas). Maďarská metropole zažívá boom českých návštěvníků, kteří sem jezdí na prodloužené víkendy.

„Mysleli jsme si, že Budapešť bude drahá jako každé hlavní město, ale byli jsme příjemně překvapeni," říká paní Nováková, která tam byla s kamarádkami na víkend. „Za večeři s vínem jsme zaplatily kolem 500 korun na osobu, v Praze bychom za to samé daly klidně o polovinu víc."

Ubytování v centru Budapešti pořídíte od 60 eur za noc, což je výrazně méně než v jiných evropských metropolích. A památky? Těch je ve městě tolik, že ani za týden je nestihnete všechny navštívit.

„Prošli jsme si historické centrum, vykoupali se v Széchenyiho lázních, projeli se lodí po Dunaji a ještě nám zbyl čas na nákupy," líčí své zážitky pan Kučera z Plzně. „A všechno jsme to zvládli za jeden prodloužený víkend."

V Maďarsku je mnohem levněji, i když tu nemají moře. Foto: Freepik

Víno, guláš a langos – maďarská kuchyně boduje

Dalším důvodem, proč Češi míří do Maďarska, je tamní kuchyně. Na rozdíl od Chorvatska, kde za talíř těstovin zaplatíte majlant, v Maďarsku se najíte dosyta za rozumnou cenu. „Jejich tradiční polévka halászlé nebo guláš stojí v běžné restauraci kolem 5-6 eur, tedy něco přes 150 korun," prozrazuje pan Tichý, který do Maďarska jezdí pravidelně. „A když k tomu připočtete kvalitní víno za 3-4 eura za decku, tak je to opravdu příjemné překvapení."

Milovníci vína si pak přijdou na své v oblasti Tokaj nebo Eger, kde můžete navštívit vinné sklípky a ochutnat vyhlášená vína za zlomek ceny, kterou byste zaplatili za dovezená vína u nás. „S manželem jsme projeli vinařskou oblast kolem Egeru a za degustaci šesti vzorků s občerstvením jsme zaplatili v přepočtu necelých 300 korun na osobu," nemůže uvěřit paní Marková z Českých Budějovic. „To u nás na Moravě zaplatíte klidně i dvojnásobek."

Zklamání? I to se občas stane

Jako všude, i v Maďarsku můžete narazit na zklamání. Někteří turisté si stěžují na neupravené pláže Balatonu v méně turistických oblastech nebo na jazykovou bariéru mimo hlavní letoviska. „V menších městech skoro nikdo nemluví anglicky, natož německy," upozorňuje pan Růžička z Pardubic. „Bez základních frází v maďarštině nebo překladače v mobilu se neobejdete."

Další nevýhodou může být kvalita silnic mimo hlavní tahy. „Cesta z dálnice k našemu penzionu u Balatonu byla samá díra, musel jsem jet krokem," stěžuje si pan Kovář. „Ale vzhledem k tomu, v jakém stavu jsou někdy naše silnice, jsme si docela rychle zvykli."

Moře v Chorvatsku už turisty neláká tak jako dřív. Foto: Freepik

Mnohem levnější dovolená a bez přecpaných pláží

Pojďme si to shrnout finančně. V průměru vychází týdenní dovolená v Maďarsku o 20-30 % levněji než srovnatelný pobyt v Chorvatsku. Nejvíc ušetříte na ubytování a stravování. „Loni jsme byli v Chorvatsku a za apartmán na týden jsme dali 900 eur, letos v podobném u Balatonu 560 eur," srovnává pan Vágner z Tábora. „A když k tomu připočtu, kolik jsme ušetřili za jídlo v restauracích, dostaneme se skoro na poloviční částku oproti Chorvatsku."

Když k tomu připočtete nižší náklady na cestu (méně kilometrů znamená méně benzínu a žádné dálniční poplatky v Rakousku a Slovinsku), vychází Maďarsko jako jasný vítěz pro rodinné rozpočty. Kdo by tedy měl do Maďarska vyrazit? Vlastně skoro každý. Rodiny s dětmi ocení písečné pláže Balatonu s pozvolným vstupem do vody. Senioři a lidé se zdravotními problémy najdou úlevu v termálních lázních. Páry si užijí romantiku Budapešti nebo vinařských oblastí.

„Mysleli jsme, že bez moře to nebude ono, ale byli jsme příjemně překvapeni," shrnuje paní Sýkorová, která letos poprvé vyměnila Chorvatsko za Maďarsko. „Děti byly nadšené z aquaparků, my s manželem z termálů a všichni dohromady z toho, že jsme neutratili celou výplatu." A tak se zdá, že trend je jasný. Chorvatsko bude muset zabojovat, aby si české turisty udrželo. Zatímco Maďarsko vítá novou vlnu návštěvníků s otevřenou náručí a – což je nejdůležitější – s přijatelnými cenami.

Kam dál

Předchozí

Následující